Rafał Rzepka w ŚLĄZAG-u Młodych. "Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną to kwestia praworządności"

To dobry czas, aby w oparciu o ten projekt móc zapytać wszystkich posłów zasiadających w Sejmie, czy są za lub przeciw uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną i w ten sposób pokazać wyborcom na Śląsku, czy ich poseł lub posłanka popiera Ślązaków jako odrębną mniejszość etniczną - mówi Rafał Rzepka, współautor projektu ustawy o uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej, w ŚLĄZAG-u Młodych.

Patryk Osadnik
Rafał Rzepka

ŚLĄZAG Młodych to nowy cykl wideo, w których rozmawiamy z osobami, których głos w mediach zbyt często nie wybrzmiewa lub nie jest traktowany dość poważnie, czyli z osobami młodymi. Tym razem naszym gościem był Rafał Rzepka - regionalista, współautor projektu ustawy o uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej w Polsce.

- Projekt, zakładający nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, to mój pomysł, który pojawił się około półtora roku temu. Wtedy, w ramach działań związanych z Narodowym Spisem Powszechnym, zastanawialiśmy się nad tym, jaki powinien być kolejny krok, aby wzmocnić działania związane z dochodzeniem praw Ślązaków w kontekście tożsamości i języka - tłumaczy Rafał Rzepka.

Początkowo miał to być projekt obywatelski. Do tego konieczne byłoby zorganizowanie akcji zbierania podpisów etc., co jest procesem czasochłonnym. Takie działania trzeba odpowiednio zorganizować, nagłośnić i sfinansować.

- Planowaliśmy działania na 2022 roku, aby projekt wypuścić przed wyborami do Sejmu i Senatu RP i pokazać klasie politycznej, a szczególnie demokratycznej opozycji, że jest w Polsce największa i nieuznawana grupa etniczna, która domaga się swoich praw (…) Wiemy jednak, co wydarzyło się 24 lutego 2022 roku. Zaczęła się inwazja na Ukrainę. Doszliśmy do wniosku, że skrajnym samobójstwem byłoby wyjść z takim projektem, bo skończyłoby się to sugestiami, że jesteśmy agenturą rosyjskiego wpływu i chcemy destabilizować Polskę - wyjaśnia Rafał Rzepka.

Wówczas projekt schowano do szuflady. Po ponad roku, we współpracy z Rafałem Rzepką, wyciągnął go z niej poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec, który zadeklarował, że złoży pismo do laski marszałkowskiej. Nie jako projekt obywatelski, ale jako projekt poselski.

Aleksandra Gładyś

Może Cię zainteresować:

"Nie każdy feminatyw można umieścić sobie na pieczątce". Aleksandra Gładyś w ŚLĄZAG-u Młodych

Autor: Patryk Osadnik

12/04/2023

- To dobry czas, aby w oparciu o ten projekt móc zapytać wszystkich posłów zasiadających w Sejmie, czy są za lub przeciw uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną i w ten sposób pokazać wyborcom na Śląsku, czy ich poseł lub posłanka popiera Ślązaków jako odrębną mniejszość etniczną - mówi Rafał Rzepka.

W sowich założeniach projekt jest banalnie prosty. Zakłada dopisanie Ślązaków jako piątej mniejszości do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku. Zawiera około jedenastu stron argumentacji, która odpowiada na zawarte w niej warunki. Jednocześnie uznanie śląskiej mniejszości etnicznej oznacza także uznanie języka śląskiego za regionalny.

- Obecny sytuacja, czyli odmawianie Ślązakom prawa do ich języka oraz tożsamości, jest pogwałceniem Konstytucji RP, konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, a także Karty Podstawowej Praw Unii Europejskiej. (...)W mojej ocenie uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną to kwestia praworządności - podkreśla Rafał Rzepka.

Milosz rabus

Może Cię zainteresować:

"Ten teren może po prostu zostać fragmentem Parku Śląskiego". Miłosz Rabus w ŚLĄZAG-u Młodych

Autor: Patryk Osadnik

30/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon