Rekordowy czerwiec i pierwsze półrocze na lotnisku w Pyrzowicach. Wyniki najlepsze w historii lotniska

Lotnisko w Pyrzowicach ma za sobą najlepszy czerwiec i najlepsze półrocze w historii. I duży apetyt na poprawę i tak przecież bardzo optymistycznych prognoz dotyczących całorocznego wyniku.

fot. KTW / P. Adamczyk
Pyrzowice lotnisko

Ostatnie kilka miesięcy to seria doniesień o rekordowych liczbach pasażerów odprawionych na lotnisku w Pyrzowicach. Nie inaczej było w czerwcu.

Najlepszy czerwiec i najlepsze półrocze w historii lotniska w Pyrzowicach

W miesiącu tym z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało niemal 659 tys. pasażerów. Był to najlepszy czerwiec w historii portu - pobity został wynik z rekordowego do tej pory czerwca 2019 r., kiedy to w Pyrzowicach odprawiono ponad 583 tys. podróżnych. Jak podaje port w czerwcu tego roku z oferty połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa skorzystało ponad 269 tys. pasażerów, a z oferty połączeń czarterowych przeszło 388,5 tys. podróżnych.

W tym kontekście nie dziwi fakt, że rekordowe okazało się całe pierwsze półrocze. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w Pyrzowicach obsłużono niemal 2 mln i 246 tys. pasażerów. I to mimo że w mocno niejasnych okolicznościach Katowice Airport pozbawione zostały prestiżowych lotów do Stambułu (miał je od maja realizować Turkish Airlines), a później na dokładkę Urząd Lotnictwa Cywilnego zablokował Wizz Airowi uruchomienie połączeń do Erywania. Dla porównania, w najlepszym do tej pory pierwszym półroczu (w roku 2019) liczba odprawionych pasażerów nieznacznie tylko przekroczyła poziom 2 mln.

Prognozy wskazywały na rekord. Wynik może być lepszy od prognoz

Jak wyliczają przedstawiciele portu z siatki lotów regularnych skorzystało niemal 1,371 mln podróżnych, a w przypadku połączeń czarterowych było ich nieco ponad 864 tys. Największym zainteresowaniem cieszyły się loty regularne do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Frankfurtu. Z kolei w ruchu czarterowym najczęściej podróżowano na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, na Rodos oraz do Heraklionu.

- W przewozach pasażerskich rok 2023 będzie bez wątpienia najlepszym w historii Katowice Airport. Linie lotnicze, jak i biura podróży, cały czas zwiększają oferowanie z wylotem z Pyrzowic, dotyczy to zarówno trwającego sezonu letniego, jak i rozkładu „Zima 2023/2024”. Dlatego tegoroczny wynik liczby odprawionych podróżnych w Katowice Airport, może być lepszy od rekordowych prognoz z początku roku, kiedy to przewidywaliśmy około 5,3 mln pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, do którego należy port w Pyrzowicach.
Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Nawet 12 mln pasażerów rocznie. Gdzie? W Pyrzowicach. Artur Tomasik w "Gospodarczym ŚLĄZAGU"

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Urzędnicy kasują loty Wizz Air z Pyrzowic do Erywania. Kilka tygodni temu zablokowali loty do Stambułu

Autor: Michał Wroński

07/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon