Sala koncertowa NOSPR jest już kompletna. Zamontowano imponujące organy. Inauguracja instrumentu już 13 stycznia 2023

Choć duża sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach od momentu otwarcia nowej siedziby orkiestry w 2014 roku budzi słuszny podziw wystrojem wnętrz i akustyką, dopiero teraz stała się kompletna. Zamontowano tu imponujące organy. Inauguracyjny koncert odbędzie się 13 stycznia 2023 roku.

Już 13 stycznia 2023 roku w sali koncertowej NOSPR w Katowicach melomani po raz pierwszy usłyszą dźwięk monumentalnych organów piszczałkowych. Instrument składa się z ponad miliona części, ma 105 głosów i dwa stoły gry:

  • stacjonarny z 4 klawiaturami,
  • mobilny z 5 klawiaturami.

Montaż organów zakończył się już we wrześniu 2022 roku.

Organy w NOSPR były... atrapą

Od otwarcia nowej siedziby NOSPR w 2014 roku można było podziwiać zawieszone nad sceną rzędy strzelistych, lśniących piszczałek ułożonych w faliste wzory. Choć konstrukcja wyglądała imponująco, była to jedynie makieta organów, które od dawna były w planach.

Wydawało się, że w NOSPR jest już wszystko, czego wymagać można od wiodącej instytucji muzycznej w kraju – wspaniały zespół, bogata oferta koncertowa, liczne nowatorskie inicjatywy, wreszcie wspaniała siedziba z akustyką na najwyższym światowym poziomie. Najlepsi jednak nie ustają w rozwoju, wytyczają sobie najambitniejsze cele i takim właśnie celem była budowa organów, monumentalnego instrumentu na miarę XXI wieku, dającego nowe możliwości, symbolicznie otwierającego nowy rozdział działalności instytucji.

Na organach zagra Iveta Apkalna

13 stycznia 2023 roku odbędzie się uroczysta inauguracja. Ci, którzy zdołali zdobyć bilety na ten koncert (rozeszły się w kilka minut) jako pierwsi usłyszą zlecony specjalnie na tę okazję utwór na organy i orkiestrę Esy-Pekki Salonena. Również on będzie dyrygować. Przy organach zasiądzie jedyna w swoim rodzaju Iveta Apkalna, łotewska organistka, uznawana za jedną z najlepszych na świecie.

- Inauguracja nowego instrumentu będzie też przełomowym momentem dla całych Katowic – miasta nie tylko ogrodów, ale i organów. W samych Katowicach znaleźć można ich kilkadziesiąt. Nasze organy dołączają do wspaniałej rodziny spajającej i Katowice, i cały Śląsk - dodaje Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.
NOSPR Katowice

Może Cię zainteresować:

NOSPR czeka na organy. Zabrzmią już w styczniu 2023 r. Sprawdźcie, co jeszcze ciekawego w NOSPR-ze w sezonie 2022/2023

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2022

Royksopp

Może Cię zainteresować:

Röyksopp główną gwiazdą festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2023. Mistrzowie elektronicznego popu zagrają w Katowicach jedyny koncert w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Sanah Fest

Może Cię zainteresować:

Sanah zapowiedziała nową trasę koncertową. Jeden z dwóch występów odbędzie się na Śląsku

Autor: Martyna Urban

04/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon