NOSPR czeka na organy. Zabrzmią już w styczniu 2023 r. Sprawdźcie, co jeszcze ciekawego w NOSPR-ze w sezonie 2022/2023

NOSPR czeka właściwie już tylko na inaugurację organów, bo monumentalny instrument już jest zamontowany w dużej sali koncertowej budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To będzie ważny, ale nie jedyny ekscytujący moment sezonu artystycznego 2022/2023, który formalnie rozpocznie się 6 października 2022 r.

Katarzyna Pachelska
NOSPR Katowice

Nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozpocznie się koncertem 6 października. Orkiestra, pod przewodnictwem Domingo Hindoyana zagra utwory Samuela Barbera, George'a Gershwina i Johannesa Brahmsa. Przy fortepianie zasiądzie Rudolf Buchbinder.

Jednak będzie to inauguracja tylko formalna, bo muzycy NOSPR-u już we wrześniu mieli pracowity czas. Orkiestra wyruszyła na imponujące (11 koncertów) tournee po Japonii.

Katowice - miasto nie tylko ogrodów, ale i organów

Co ciekawego czeka nas w sezonie artystycznym 2022/2023 NOSPR? Historycznym wręcz wydarzeniem będzie inauguracja organów, które po raz pierwszy zabrzmią przed (a właściwie za) publicznością 13 stycznia 2023 roku.

- Obecnie trwają prace związane z intonacją instrumentu i dostrajaniem go do naszej sali - mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR. - Program koncertu inauguracyjnego będzie ważną klamrą w mojej działalności zawodowej – zostanie prawykonane dzieło zamówione specjalnie na tę okazję u Esy-Pekki Salonena, który zadyryguje również IV Symfonią Witolda Lutosławskiego. Dla mnie to bardzo ważne i niezwykle wzruszające wydarzenie, bo domknie dziesięciolecie naszej bliskiej współpracy, która rozpoczęła się od realizacji wielu wspólnych projektów na świecie w ramach stulecia urodzin Witolda Lutosławskiego. Inauguracja nowego instrumentu będzie też przełomowym momentem dla całych Katowic – miasta nie tylko ogrodów, ale i organów. W samych Katowicach znaleźć można ich kilkadziesiąt. Nasze organy dołączają do wspaniałej rodziny spajającej i Katowice, i cały Śląsk - dodaje Ewa Bogusz-Moore. Uroczysta inauguracja organów nastąpi 13 stycznia 2023 roku.

Nowy sezon artystyczny pod znakiem Brahmsa

Ten sezon artystyczny NOSPR-u upłynie pod znakiem muzyki Johannesa Brahmsa (1833-1897), niemieckiego kompozytora, pianisty i dyrygenta okresu romantyzmu.

- Ośmielę się zaryzykować twierdzenie, że drugą atrakcją sezonu będzie cykl Brahmsowski, którym zadyryguję - mówi dyrektor artystyczny NOSPR Lawrence Foster. - Na przestrzeni całego sezonu wykonamy wszystkie utwory orkiestrowe Johannesa Brahmsa. W ten sposób melomani będą mogli usłyszeć tego kompozytora na nowo, inaczej spojrzeć na jego cztery symfonie, uwertury i wariacje - dodaje Foster, zapraszając słuchaczy na koncerty abonamentowe.

Na czwartkowych i niedzielnych koncertach będzie można także usłyszeć m.in. Koncert brandenburski D-dur Jana Sebastiana Bacha w interpretacji Davida Fraya oraz Symfonię alpejską Richarda Straussa, którą zadyryguje znany już publiczności NOSPR-u Kirill Karabits. Nie zabraknie także polskich akcentów. Usłyszymy m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, kwartety Mieczysława Wajnberga i kompozycje Witolda Lutosławskiego. Szczególnie ważny będzie koncert zamknięcia sezonu, na którym zabrzmi Falstaff Giuseppe Verdiego w wersji estradowej z międzynarodową obsadą. Dyrygować będzie Lawrence Foster, ale po raz ostatni jako dyrektor artystyczny NOSPR-u.

Najlepszy jazz tylko w NOSPR

JazzKLUB NOSPR już od czterech sezonów stara się oferować pełne spektrum muzycznych doznań, estetyk i komunikatów. Pierwszym koncertem, który porwał słuchaczy NOSPR był występ Adama Makowicza, nestora polskiego jazzu. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie wyjątkowy wieczór z jednym z najlepszych wibrafonistów młodego pokolenia w Polsce, Marcinem Paterem. Będą mu towarzyszyć Leszek Możdżer, Jakub Mizeracki, Mateusz Szewczyk i Adam Wajdzik.

Na scenie będą również gościć Marta Wajdzik, Amelia Umeda i już legendarny EABS. Nie zabraknie także gorących jazzowych nazwisk z zagranicy. Warto zwrócić uwagę na Ambrose Akinmusire, Jamesa Brandona Lewisa, Django Batesa czy Shai Maestro.

Oczywiście nie ma sezonu bez celebracji Zaduszek Jazzowych:

- W tym sezonie oddajemy estradę we władanie grupy wizjonerów, pracujących wspólnie pod szyldem festiwalu Voicingers. Dzięki sile sprawczej wokalisty Grzegorza Karnasa, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Katowic, w Żorach, od 15 lat dochodzi do prawdziwej alchemii dźwięku. Tym bardziej wartej uwagi, że ogarniającej stopniowo swoim zasięgiem coraz to nowe miasta i kraje Europy oraz Azji – mówi Michał Hajduk, opiekun programowy JazzKLUB NOSPR.

Działania edukacyjne w NOSPR

Niebywale dużym zainteresowaniem cieszą się serie koncertowe, takie jak niedzielne wydarzenia familijne pod nazwą GRUPA RODZINA, rekomendowane dla rodzin z dziećmi od 4. roku życia oraz specjalne sobotnie wydarzenia – GRUPA RODZINA MINI, w trakcie których młodsze dzieci będą miały okazję do odkrywania świata dźwięków i instrumentów w swobodnej atmosferze. W ofercie NOSPR-u są także warsztaty m.in. instrumentalne W DOBRĄ STRUNĘ metodą Suzuki, zajęcia dla maluchów (WYPRAWKA) i starszych dzieci (PIERWSZE KROKI). I to wciąż nie jest wszystko, co proponujemy dla najmłodszych.

Również istotny jest program stypendialno-mentorski AKADEMIA NOSPR. Nabór do trzeciej edycji Akademii jest otwarty dla instrumentów smyczkowych i dętych. W jego trakcie młodzi instrumentaliści będą mogli sprawdzić się zarówno w repertuarze symfonicznym, jak i kameralnym, zdobywając doświadczenie pod skrzydłami mentorów – muzyków NOSPR. Udział w Akademii daje również możliwość uczestniczenia w kursach mistrzowskich, warsztatach oraz inicjatywach kameralnych i edukacyjnych, realizowanych również z partnerami zagranicznymi, m.in. podczas projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca” pod nazwą „Instytucje przyszłości – współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm”.

Repertuar NOSPR-u znajdziemy na: nospr.org.pl

Macy Gray

Może Cię zainteresować:

Macy Gray na Rawie Blues?! Kto to wymyślił? - No ja przecież - przyznaje Irek Dudek

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2022

Akademia Muzyczna Katowice

Może Cię zainteresować:

Najbardziej spektakularna przestrzeń akademicka w Katowicach? Akademia Muzyczna. Bez dwóch zdań

Autor: Katarzyna Pachelska

06/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon