Wojciech Saługa zadowolony z wyniku eurowyborów. ,,Kto wygrywa na Śląsku wygrywa w całym kraju". Instytut Języka Śląskiego to dobry pomysł?

Wojciech Saługa jest zadowolony z wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego, zwłaszcza w województwie śląskim. ,,Kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w całym kraju" - mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Marszałek liczy, że nowi eurodeputowani będą zabiegać w Brukseli o środki dla regionu.

Wojciech Saługa: FB
Wojciech saluga

Saługa o wyniku eurowyborów: ,,Kto wygrywa na Śląsku wygrywa w całym kraju"

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa na antenie Radia Piekary skomentował wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przyznał, że jest zadowolony z wyniku Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim, gdzie przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością była wyraźnie wyższa niż w skali kraju. Jego zdaniem na uznanie zasługują zwłaszcza wyniki Borysa Budki oraz Łukasza Kohuta.

- Dla nas jako Koalicji Obywatelskiej to były dobre wybory, w województwie śląskim tym bardziej, bo ta przewaga była dość znaczna, pięć punktów procentowych. (...) Przewaga Platformy nad PiS-em w województwie śląskim rośnie, co mnie osobiście cieszy, bo zawsze mówiło się, że śląskie jest takim ,,papierkiem lakmusowym". Kto wygrywa na Śląsku wygrywa w całym kraju. Trend na pewno dobry. Szkoda, że ubyło jednego europosła dla regionu, a przy tym mamy dwóch spadochroniarzy, więc będzie trudniej dbać o śląskie sprawy. Natomiast jest silna reprezentacja KO, więc liczę na mocny głos w Europie, także w sprawach sprawiedliwej transformacji czy środków europejskich dla regionu.

Instytut Języka Śląskiego to dobry pomysł?

Pytany o uznanie śląskiej godkę za język regionalny, Saługa negatywnie odniósł się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy. Wspomniał również o języku wilamowickim, któremu grozi wymarcie, z uwagi na zbyt małą liczbę i wiek aktualnych użytkowników.

W kampanii samorządowej Ruch Autonomii Śląska zgłaszał postulat powołania Instytutu Języka Śląskiego jako instytucji marszałkowskiej, która miałyby koordynować proces standaryzacji i edukację języka śląskiego. Pomysł popiera m.in. senator Halina Bieda. Marszałek uważa, że warto to rozważyć: ,,Spotykam się z senatorami, może podejmiemy jakąś decyzję".

- Godka jest elementem kultury Śląska, województwa śląskiego, więc dlaczego tego nie wspierać. Nie szukałbym tutaj ideologii, natomiast pan prezydent Duda ideologię znalazł. Minister Nowacka zapowiedziała niedawno, że środki zabezpieczone w budżecie na wsparcie są podtrzymane. (...) Na pewno chcę być aktywny na tym polu. Śląską godkę trzeba zauważyć, zaakceptować, polubić i dbać, by w pamięci przyszłych pokoleń to nie zginęło.
Trzecia droga na rozdrozu kleska w wyborach do pe

Może Cię zainteresować:

Aleksandra Poloczek o wyniku wyborczym Trzeciej Drogi: ,,To jest zatrważające". Koniec koalicji Hołowni i PSL?

Autor: Szymon Karpe

12/06/2024

Prof tomasz pietrzykowski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski o wyniku wyborów do PE: „Coraz większa polaryzacja jest groźna dla demokracji”. Jego zdaniem frazes o „najważniejszych wyborach” działa na niewielu

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Najwięksi przegrani wyborów do PE na Śląsku

Może Cię zainteresować:

Gramatyka, Sośnierz, Kloc... Czyli najwięksi przegrani eurowyborów w regionie. Spodziewane czy raczej zaskakujące porażki?

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon