Śląski architekt Robert Konieczny i jego zespół podbijają Czechy. Zaadaptują na osiedle starą fabrykę sukna

Robert Konieczny, katowicki architekt, wraz ze swoją pracownią KWK Promes, coraz więcej projektów realizują w Czechach. Po rewitalizacji zabytkowej rzeźni i przekształceniu jej w galerię sztuki w Ostrawie, zabiera się za starą fabrykę sukna w Příborze. A to zapewne nie koniec jego czeskiej przygody.

Katowicka pracownia KWK Promes i jej właściciel i główny architekt, Robert Konieczny, robią furorę w Czechach.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO toruje czeską drogę śląskim architektom

Niedawno rozpoczął się Miesiąc Otwartych Drzwi Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Projekt modernizacji niszczejącej rzeźni powierzono właśnie KWK Promes. Robert Konieczny i jego architekci (Michał Lisiński i Dorota Żurek). Obiekt był rzeczywiście w opłakanym stanie - mury były zniszczone i pokaleczone przypadkowymi, wielkimi dziurami, a cegły wręcz czarne od brudu i sadzy.

Więcej o PLATO:

Śląscy architekci postanowili przekuć wady rzeźni w zalety. „Potraktowaliśmy te mankamenty jako wartość, świadczącą o tożsamości tego miejsca. Zachowaliśmy charakter przybrudzonej cegły i okien, a otwory wypełniliśmy współczesnym materiałem” tłumaczą swoją koncepcję projektanci z KWK Promes.

Ten materiał to beton. Wszystkie odtwarzane elementy są z niego, ale jednocześnie zachowano w nim dawne ornamenty ceglanych ścian. Również nieistniejące dziś zwieńczenie wieży historycznego budynku zostanie zbudowane z betonu. Ale to nie wszystko. Najbardziej niezwykłym elementem Galerii PLATO będą obracane (właśnie te nowe, betonowe), masywne, ściany. Dzięki nim sztuka będzie mogła wręcz wyjść na zewnątrz, do ludzi.

Oddanie budynku do użytku nastąpiło w maju, a pierwsze regularne wystawy mają się tu pojawić we wrześniu. Na razie trwa Miesiąc Otwartych Drzwi.

Ale to nie ostatnie słowo Koniecznego i KWK Promes w Czechach. Architekci dostali nowe zlecenie.

Mieszkaniówka w starej fabryce sukna w Příborze

Pod koniec maja pracownia poinformowała: "Dziś startujemy z projektem przebudowy starej fabryki sukna rodziny Flussów w Příborze w Czechach na cele mieszkaniowe. Właśnie podpisaliśmy umowę z PROPERTY MD II a.s. z Pragi. Mamy nadzieję, że współpraca z konserwatorami z NPÚ (Národní památkový ústav Ostrava) będzie przebiegała tak dobrze jak przy projekcie przebudowy starej rzeźni na galerię sztuki współczesnej PLATO Ostrava. Zarówno konserwatorom, jak i nam, architektom, a także inwestorowi oraz Miastu Příbor przyświeca jeden cel - uratować tę starą tkankę i tchnąć w nią nowe życie".

- My w Czechach zawsze byliśmy dobrze postrzegani - chwali się Robert Konieczny. - Burmistrzem miasta Příbor jest architekt, Jan Malik. To bardzo świadomy człowiek. Příbor to piękne miasteczko na Morawach (w powiecie Nowy Jiczyn - przyp. red.), ale trochę zapomniane. Jan Malik ma ambicję, by to miasto trochę "podnieść", zatrzymać w nim ludzi. W dawnej fabryce sukna chcemy zrobić mieszkaniówkę dla młodych ludzi. Małe, niewielkie, zgrabne mieszkania - co nie jest łatwym tematem. Mimo że w Czechach są dobre stawki, już wiem, że z tym projektem będzie tyle pracy, że traktuję go raczej jako ideowy. Cieszę się na ten temat. Rozmowy długo się toczyły. Podpisaliśmy umowę, rozpoczęła się praca koncepcyjna - relacjonuje Konieczny.

Oprócz projektu w Příborze, KWK Promes bierze też udział w Pradze w zamkniętym konkursie na projekt hotelu w czeskiej stolicy skoków narciarskich, Harrachovie. Tu jeszcze nie ma rozstrzygnięcia. Desant na Czechy katowickich architektów jednak już się dokonał i możemy być pewni kolejnych "promesowych" newsów zza południowej granicy.

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Maciej Franta przed Villą Reden

Może Cię zainteresować:

Śląski architekt Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie. To on zaprojektował Villę Reden w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

28/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon