Tak powstawał Stadion Śląski. Narodziny Kotła Czarownic na unikatowych fotografiach sprzed lat

Stadion Śląski - jeden z najważniejszych obiektów sportowych na Śląsku, miejsce wielu wydarzeń, które zapisały się w historii polskiego sportu, świadek występów światowej sławy gwiazd muzyki. W Archiwum Państwowym w Katowicach znaleźliśmy zdjęcia Stadionu Śląskiego z czasów jego budowy i pierwszych lat po otwarciu.

Przypomnijmy. Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952–1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski, a wzorowano go w pewnym stopniu na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Zajął powierzchnię 24 hektarów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, stając się jednym z najważniejszych zlokalizowanych tam obiektów (a najważniejszym sportowym)

W chwili swego powstania Stadion Śląski był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Był klasycznym, amfiteatralnym stadionem ziemnym (rozwiązanie to wybrano, by sprostać deficytowi materiałów budowlanych), gdzie widownia otaczała płytę boiska z wszystkich stron (choć dla komfortu widzów liczba miejsc za bramkami została ograniczona, a zwiększono ilość tych po bokach boiska.

Elementy Stadionu Śląskiego parokrotnie rozbudowywano czy przebudowywano (np. zmieniając na tor dla żużla bieżnię lekkoatletyczną), a już w XXI wieku przeszedł on gruntowną modernizację, całkowicie zmieniającą jego formę architektoniczną, a i częściowo przeznaczenie: od 2020 r. jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Do tego czasu zdążył przejść do historii polskiego sportu - przede wszystkim piłki nożnej za sprawą legendarnych meczów reprezentacji z ZSRR w 1957 r. (wygranym 2:1) czy z Anglia w 1973 r. (wygranym 2:0).

Na Stadionie Ślaskim miały tez miejsce głośne koncerty światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Guns N' Roses i Rammstein. A co było wcześniej? Zerknijcie do galerii powyżej - zdjęcia potwornie dobre!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Początki Stadionu Śląskiego

Jak powstawał Stadion Śląski. Nieznane zdjęcia z budowy

Prezydent Indonezji w Bytomiu. Koniec lat 50.

Prezydent Indonezji w Bytomiu, którego już nie ma

Pg wodehouse 1945

„Jeśli tak wygląda Górny Śląsk, to jaki jest Dolny?!”

Jak wojewoda Grażyński widziałby współczesny Śląsk?

On wrócił. Wojewoda Grażyński widzi pomnik Korfantego i...

Niemiecka Republika Demokratyczna

Jak Ślązacy w NRD budowali „nowe" Niemcy

Drakula

Wampiryczna historia rodem ze Śląska. O mroku Habsburgów

Kosciol jozefa katowice schneider

Zapomniany śląski architekt. A jego kościół w każdym mieście