Pałac w Brynku w woj. śląskim. Kiedyś mieszkali tam arystokraci, teraz uczniowie

Ukryty wśród drzew okazały pałac mógł umknąć uwadze wielu podróżników. A szkoda! Warto przyjechać w to miejsce, tym bardziej, że wakacyjna pora zachęca do wyjścia z domu. W Brynku (powiat tarnogórski) coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy historii, ale też osoby szukające wytchnienia wśród zieleni.

Pałac w Brynku usadowił się w okazałym parku

W gminie Tworóg dociekliwi turyści znajdą całkiem sporo interesujących miejsc. Jednym z nich jest Brynek. Mała miejscowość skrywa w sobie niejedną atrakcję. Największą z nich jest bez wątpienia zabytkowy pałac. Znajdziemy go w brynkowskim parku. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest do niego dojechać. Znajduje się zaraz przy drodze krajowej numer 11. Niezmotoryzowani dotrą tam też transportem publicznym (autobusy linii 129, 143 i 742). Warto jednak skorzystać z dobrej pogody i wybrać się na miejsce rowerem. Dogodny dojazd gwarantują leśne drogi.

Pierwszy pałac w Brynku wzniesiono w XIX wieku. Następnie, jak to często z rezydencjami bywa, czekały go przebudowy. Po przejęciu obiektu przez Donnersmarcków, nowy właściciel zmienił go aż w 90%. Pałac zyskał styl eklektyczny. Takim też zobaczmy go dzisiaj. Wnętrze znacznie ucierpiało w wyniku działań armii radzieckiej. Wciąż jednak zachowały się elementy świadczące o dawnej świetności tego miejsca.

Pałacem opiekuje się teraz Technikum Leśne w Brynku. Jego uczniowie mogą się poczuć jak dawni arystokraci, kiedy przemierzają korytarze zmierzając na zajęcia - na dwóch górnych piętrach pałacu znajduje się internat. To jeszcze nie wszystko! Tradycją stało się organizowanie studniówek klas technikum w zabytkowym wnętrzu.

Pierwotny wystrój częściowo prezentują pomieszczenia takie jak biblioteka, sala balowa z kominkiem (dzisiejsza aula), klatka schodowa i hol. W dwóch dawnych komnatach mieści się założona przez nauczycieli Technikum Leśnego Izba Pamięci Narodowej. Zgromadzone przez lata liczne zbiory przyrodnicze (owady, wypchane ptaki i ssaki, zbiory liści, zielniki) stanowią ekspozycję sali myśliwskiej oraz zdobią inne pomieszczenia - podają przedstawiciele szkoły.

Wejście na teren parku w Brynku jest wolne. Każdy zainteresowany może (a nawet powinien) wybrać się tam na spacer. Możliwe jest także zwiedzenie technikum i zespołu pałacowo-parkowego z przewodnikiem. W tym celu trzeba uzbierać grupę liczącą przynajmniej pięć osób. Rezerwacji dokonamy mailowo (sekretariat@tlbrynek.edu.pl) lub telefonicznie (32 285 74 18).

Nie przegapcie ogrodu!

W pobliżu pałacu znajduje się także inna ciekawa atrakcja. Jest nią ogród botaniczny. To świetne miejsce na odpoczynek w cieniu drzew. Najmłodsi turyści będą mogli regenerować siły po przebytej drodze i pobiegać wśród alejek. Na miłośników natury czekają botaniczne specjały. Laikom mniej znającym się na florze, ogród zagwarantuje piękne plenery. To idealny plener na romantyczną sesję zdjęciową. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne. Można tam przybywać przez cały rok.

    Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

    Ruiny pałacu w Sławikowie

    Może Cię zainteresować:

    Zapomniany pałac w Sławikowie koło Raciborza czeka na swojego wybawcę. Zobaczcie, jak wygląda

    Autor: Arkadiusz Szymczak

    15/06/2024

    Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

    Może Cię zainteresować:

    Miasto niczym Ziemia Obiecana, pełne pałaców. Oto zaskakujące oblicze Sosnowca. Zapraszamy na krótką wycieczkę

    Autor: Marcin Nowak

    22/06/2024

    Pałac lubie 3

    Może Cię zainteresować:

    Pałac Baildonów. Zapomniana rezydencja szkockiej familii w Łubiu dziś gości seniorów

    Autor: Urszula Gołkowska

    02/03/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon