To już koniec 30-letniej historii: słynny penthouse z Jastrzębia-Zdroju zostanie rozebrany. Po decyzji NSA ogłoszono przetarg

Kilkanaście milionów dolarów kosztował nowojorski penthouse, który powstał na dachu dawnego James White Building, a obecnie The Cast Iron House, na rogu Franklin Street i Broadway. Zaprojektował go Shigeru Ban, japoński zdobywca nagrody Pritzkera, czyli „Oscara dla architektów”. Nie wiadomo natomiast jeszcze, ile kosztować będzie rozbiórka „penthousa” z Jastrzębia-Zdroju – architektonicznej osobliwości, której budowa rozpoczęła się w 1994 roku na dachu bloku przy ulicy Północnej 4/14.

Historia jastrzębskiego „penthousa” to, niestety, opowieść o porażce projektu, który w założeniu miał przypominać… samolot. Tak przynajmniej zapewniał pomysłodawca, Jerzy Godlewski, mieszkający w Hamburgu detektyw, który często przyjeżdżał do Jastrzębia-Zdroju, w odwiedziny do swoich rodziców.

Basen, akwarium, ogród...

Blok przy ulicy Północnej 14 powstał na fundamentach fabryki włókienniczej, której budowa rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, ale nigdy nie została dokończona. Teren, po transformacji ustrojowej, przejęła Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, której zarząd uznał, że powstanie tu budynek mieszkalny. Miał to być dziesięciopiętrowy blok, skończyło się jednak na pięciu kondygnacjach. Na kolejne zabrakło pieniędzy. W 1994 roku mieszkania na ostatnim piętrze kupił Jerzy Godlewski i – za zgodą spółdzielni – rozpoczął na dachu budowę konstrukcji, która miała przypominać samolot. Samolot, który wylądował na dachu, rzecz jasna.

Według planów dwukondygnacyjny obiekt miał zostać wyposażony – oprócz pomieszczeń mieszkalnych – w basen, gigantyczne akwarium, ogród, a nawet lądowisko dla helikopterów. Budowa rozpoczęła się w 1994 roku, ale prace zostały wstrzymane sześć lat później. Powód? Nieprawidłowości w dokumentacji. Dwa lata później pojawiły się z kolei pytania o stan techniczny – zarówno bloku, jak i budowanej na nim konstrukcji. Mieszkańcy obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Okazało się też, że budowla została wzniesiona niezgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Sprawa trafiła do sądu. Oskarżeni zostali między innymi projektant i inspektor nadzoru budowlanego.

Już w 2014 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jastrzębiu-Zdroju uznał, że nadbudowę na dachu bloku należy rozebrać, jednak dopiero decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Katowicach, a w zasadzie – po wielu sądowych rozprawach – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie przesądził o losach tej architektonicznej osobliwości.

Historia dobiega końca

Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim ogłosiła już przetarg na wykonawcę „rozbiórki nadbudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Północnej 4-14 w Jastrzębiu-Zdroju wraz z wykonaniem robót towarzyszących”. Szczegółowe zadania to:

  • dokonanie rozbiórki nadbudowy budynku wielorodzinnego, zlokalizowanej na dachu segmentów A, B, C i częściowo D,
  • odtworzenie przewodów kominowych na dachu budynku po dokonaniu rozbiórki nadbudowy,
  • odtworzenie stropodachów wraz z ich odwodnieniem po dokonaniu rozbiórki nadbudowy,
  • odtworzenie instalacji odgromowej na dachu budynku po dokonaniu rozbiórki nadbudowy.

Otwarcie ofert odbędzie się 1 marca, a wykonawca – jeśli zostanie wybrany – będzie miał na przeprowadzenie prac dziewięć miesięcy i dodatkowo dwa tygodnie od daty zawarcia umowy. Wygląda więc na to, że historia jastrzębskiego penthousa, która rozpoczęła się trzydzieści lat temu, właśnie dobiega końca.

Unikato katowice T Staniek 31

Może Cię zainteresować:

Unikato w Katowicach. "Najbrzydszy blok w mieście"? Tak może sądzić tylko ktoś, kto nie zna kontekstu tej architektury

Autor: Katarzyna Pachelska

25/12/2023

Corner house laziska 01

Może Cię zainteresować:

Dom na winklu, czyli Corner House w Łaziskach Górnych. Nowoczesny, jednopoziomowy i sprytnie odwracający się od drogi

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2024

Dom lata 70 katowice 01

Może Cię zainteresować:

Domowe rewolucje w Katowicach. Szeregowiec z PRL-u wygląda teraz nowocześnie i przestronnie

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon