Unikato w Katowicach. "Najbrzydszy blok w mieście"? Tak może sądzić tylko ktoś, kto nie zna kontekstu tej architektury

Blok Unikato, położony przy ul. Koszarowej południowym śródmieściu Katowic, choć ma już kilka lat, co chwilę pojawia się w architektonicznych, nawet światowych, zestawieniach. Najgorszych, najbrzydszych budynków świata. Bo - w skrócie - jest czarny i dziwny z tymi swoimi sterczącymi niczym trapy ze statku, balkonami. Hejterzy hejtują, bo nie rozumieją kontekstu tego projektu Roberta Koniecznego, który zresztą ma tu swoją pracownię. Zobaczcie zdjęcia Unikato. Zrobił je Tymoteusz Staniek.

Jednego nie można odmówić budynkowi zaprojektowanemu przez Roberta Koniecznego - jest jakiś. Wzbudza emocje. Każe przystanąć i zastanowić się, czy to, co widzimy odpowiada nam czy nie, czy pasuje do otoczenia czy nie.

Czarny budynek Unikato nawiązuje do sąsiedztwa i katowickiej moderny

Unikato tymczasem pojawia się w zestawieniach "najbrzydszych budynków na świecie", publikowanych na różnych stronach internetowych. Jest wdzięcznym bajtlem do bicia: cały czarny, z dziwnymi balkonami. Nic tylko hejtować.

Ten czarny budynek to pierwszy obiekt mieszkalny zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK Promes. Konieczny, który zasłynął z projektów domów jednorodzinnych, tu miał pierwszą okazję wyżyć się w trudnej materii współpracy z deweloperem - tu akurat prywatnym, nie wielką firmą, w swoim mieście (doświadczenia zaowocowały później projektem kolejnego bloku w Katowicach - Baildombu).

Więcej o projektach Roberta Koniecznego:

Projekt Unikato powstał w latach 2013-2014, a budowa rozpoczęła się wiosną 2016 roku. Zbudowano go w niecałe dwa lata. Jak przyznaje Konieczny, budżet na Unikato był ekstremalnie niski. Inwestor przewidział środki tylko na tanie wykończenie - styropian, tynk, białe plastikowe okna oraz na balkony, które miały mieć też funkcję magazynową, ze względu na nieduży metraż mieszkań. (Interesujesz się śląską architekturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Tanie materiały, ale architektura - świetna

Inspirację Konieczny i ego ekipa znaleźli w tym, co zbudowano wokoło. Katowice słyną z międzywojennej moderny, ale ta - nadgryziona zębem czasu - pokryła się już warstwą brudu i przybrała ciemnoszary kolor (np. słynny katowicki drapacz chmur). Stąd pomysł na czarny kolor elewacji Unikato. Sąsiedni budynek ma cokół w przyziemiu, więc i Konieczny taki zastosował, ale w Unikato został ubrany w blachę cynkowaną o srebrnym kolorze.

No i skierowane w tę samą stronę balkony w kształcie wydłużonych prostopadłościanów - nie przypominają trapów okrętu przez przypadek. Modernistyczne budynki Katowic też mają balkony z pełnymi balustradami (co sprzyja zachowaniu prywatności w centrum miasta), a sąsiednie budynki również balkony, które nie są rozciągnięte wzdłuż okien, ale stanowią jakby przedłużenie okna balkonowego. Poza tym tak umieszczone w bryle Unikato balkony (jest ich ponad 40) "łapią" więcej południowego słońca. Jak widać, oryginalna forma Unikato nie wzięła się tylko z głowy Koniecznego, a z inspiracji architekturą Katowic.

Perspektywa widza w przypadku Unikato też nie jest bez znaczenia. Z oddali balkony wtapiają się w elewację, która - owszem - jest czarna, ale dzięki białym oknom PCV dostaje też nieco lekkości. Za to z bliska Unikato oszałamia dynamiką. Zresztą spójrzcie na zdjęcia budynku. Z dołu, z prawej, z lewej - otwierają się przed nami nowe warstwy, jak na lekcji geometrii.

Tak nietypowy budynek okazał się komercyjnym sukcesem. - Sprzedaliśmy za szybko i za tanio - mówił Tomasz Kiedrowski, inwestor, z pewną dozą satysfakcji (cytat za książką "Konieczny. Na styk" autorstwa Piotra Kazaneckiego i Bartosza Patureja. W Unikato są 24 mieszkania, o metrażach od 31 do 85 m2. Pod Unikato zmieszczono parking na 9 miejsc.

Unikato było też sukcesem projektowym, bo budynek dostał nagrodę SARP-u w kategorii domów wielorodzinnych, German Design Award, był nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Dom ruda slaska Co Architekci

Może Cię zainteresować:

Guru coachingu i rozwoju osobistego postawił sobie w Rudzie Śląskiej rezydencję. Jest porsche za szkłem

Autor: Katarzyna Pachelska

03/11/2023

Dom industrialny mikolow 01

Może Cię zainteresować:

Ceglany, minimalistyczny, ale nieskromny. Śląski nowoczesny Dom Industrialny wśród mikołowskich pól to projekt archistudia studniarek+pilinkiewicz

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon