Dla transformacji energetycznej potrzeba specjalistów. Stąd pomysł na studia podyplomowe

Politechnika Śląska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oraz firma Energo-Complex Piekar Śląskich powołały pierwsze w Polsce konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. Ich słuchacze mają rozpocząć naukę jesienią.

mat. pras. Tauron
Farma wiatrowa

– Program studiów będzie zgodny z najnowszymi trendami i wyzwaniami w zakresie transformacji energetycznej. Obejmuje takie zagadnienia jak: energetyka odnawialna, efektywność energetyczna, magazynowanie energii, inteligentne sieci, elektromobilność, polityka energetyczna, ekonomia i finansowanie transformacji energetycznej, aspekty prawne i społeczne transformacji energetycznej, zarządzanie projektami i zmianą w transformacji energetycznej – mówił prof. dr hab. inż. Marian Kampik, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, który w poniedziałek (12 lutego) w imieniu uczelni podpisał porozumienie o powołaniu konsorcjum.

Transformacja energetyczna to szansa na rozwój

– Transformacja energetyczna to nie tylko konieczność wynikająca z obowiązków klimatycznych i regulacyjnych, ale także szansa na rozwój gospodarczy, społeczny i technologiczny. Aby sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest wysoko wykwalifikowana kadra, która posiada aktualną, kompleksową i praktyczną wiedzę na temat transformacji energetycznej i jej wpływu na różne sektory i obszary życia - podkreślał dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex.

Konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej
Powołano konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. Fot. Polit. Śląska

Program dwusemestralnych studiów podyplomowych na kierunku Transformacja Energetyczna przewiduje 220 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, które prowadzić będą wykładowcy obu wspomnianych uczelni oraz piekarskiej firmy. Jak podkreślają twórcy konsorcjum studia te przeznaczone są do osób chcących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie transformacji energetycznej, zarówno z perspektywy technicznej, ekonomicznej, prawnej, jak i społecznej. Co istotne, ma to być propozycja zarówno dla osób pracujących w branży energetycznej, jak też w innych sektorach gospodarki.

Są również częścią większego projektu, jakim jest Akademia Transformacji Energetycznej, prowadząca działania edukacyjne, badawcze i innowacyjne związane z transformacją energetyczną.

– Wierzymy, że absolwenci przyczynią się do budowania zrównoważonej, efektywnej i bezpiecznej gospodarki, a także stworzą innowacje, które będą służyć dobru społecznemu i ochronie środowiska – podsumował prof. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego ZUT.

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Elektrownia Jaworzno III

Może Cię zainteresować:

5 miast na Śląsku i w Zagłębiu oceniono pozytywnie jako lokalizacje małych reaktorów jądrowych

Autor: Michał Wroński

05/05/2023

Farma PV Taurona w Mysłowicach

Może Cię zainteresować:

W drugim półroczu popłynie „zielona energia” ze słonecznej farmy w Mysłowicach

Autor: Michał Wroński

17/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon