W drugim półroczu popłynie „zielona energia” ze słonecznej farmy w Mysłowicach

Zakończył się montaż paneli fotowoltaicznych na części terenu przyszłej farmy solarnej w Mysłowicach. Ma to być największa taka instalacja w Grupie Tauron. Pierwsze dostawy „zielonej energii” mają popłynąć z niej jeszcze w tym roku.

mat. pras. Tauron
Farma PV Taurona w Mysłowicach

Docelowa moc farmy fotowoltaicznej stawianej na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach – Dziećkowicach wynosić ma 100 MW. Budowa instalacji została podzielona na dwa etapy – w ramach pierwszego z nich właśnie zakończył się montaż ponad 82,5 tysięcy paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co łącznie daje 37 MW.

- Tej wielkości farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 50 tysięcy gospodarstw domowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.

Równolegle do montażu samych paneli PV prowadzone są także prace związane z przyłączeniem farmy do rozdzielni elektroenergetycznej przy elektrowni Jaworzno (w tym celu wykonano przewiert pod rzeką Przemszą i położono już 4 km kabla), postawieniem tzw. inwerterów (tj. urządzeń odpowiadających za transformację pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny) i budową rozdzielni Głównego Punktu Odbioru. Z końcem maja dostarczony zostanie transformator i wtedy rozpocznie się proces przyłączenia farmy do sieci elektroenergetycznej, tak by instalacja jak najszybciej mogła rozpocząć komercyjną pracę. Jak zapowiada spółka, przekazanie do eksploatacji tej części farmy nastąpić ma na przełomie III i IV kwartału tego roku.

W ramach drugiego etapu inwestycji na farmie wybudowane mają zostać dodatkowe panele o łącznej mocy ok. 60 MW. Jak podaje spółka aktualnie prowadzone są działania związane z uzyskaniem warunków zabudowy czy przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Mysłowicka farma ma być największą tego typu instalacją w Tauronie. Energetyczny koncern od kilku lat deklaruje „zielony zwrot”. Do 2025 r. chce zwiększyć moce zainstalowane w fotowoltaice do 700 MW, a w ciągu następnych pięciu lat – do 1400 MW (a jeśli dodać do tego instalacje wiatrowe i wodne, to moce te mają sięgnąć odpowiednio 1600 i 3700 MW, co ma stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy).

Farma wiatrowa we Wielowsi

Może Cię zainteresować:

Pierwsza na Śląsku farma wiatrowa powstała w Wielowsi przed zaostrzeniem przepisów. "8 procent w budżecie wsi"

Autor: Michał Wroński

02/03/2023

Żarówka

Może Cię zainteresować:

Tauron podpowiada gospodarstwom domowym, jak sprawdzić zużycie energii

Autor: Michał Wroński

26/09/2022

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon