Trzeba uaktualnić umowę społeczną dla górnictwa. "Nie będzie transformacji bez porozumienia"

Nie będzie transformacji bez porozumienia społecznego. Ono zostało zawarte (umowa społeczna ws. górnictwa – przyp. red.) i będziemy dążyć do tego, aby jak najszybciej zostało notyfikowane w Unii Europejskiej. Niestety od dwóch i pół roku jego zapisy nie były realizowane, dlatego trzeba się im przyjrzeć i to uaktualnić – ocenił Wojciech Saługa – powiedział Wojciech Saługa (KO) w Radiu Piekary.

FB: Wojciech Saługa
Wojciech Saługa

Politycy Koalicji Obywatelskiej podtrzymują, że zamierzają utworzyć na Górnym Śląsku Ministerstwo Przemysłu. To obiecał Donald Tusk.

– Przede wszystkim chcemy być blisko transformacji, która musi być prowadzona przez ludzi stąd. Dlatego pojawił się pomysł, aby na Górnym Śląsku utworzyć Ministerstwo Przemysłu – tłumaczył Wojciech Saługa (KO) w Radiu Piekary.

– Ludziom w Warszawie wydaje się, że wystarczy ustawić dość dużo wiatraków i wtedy można wyłączyć elektrownie węglowe, a prąd po prostu będzie, a tak to nie działa – dodał.

Wojciech Saługa ponownie zdobył mandat w okręgu 32. (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński, zawierciański), w związku z tym on również wkrótce będzie podejmował decyzje dotyczące transformacji w Sejmie RP.

Jego zdaniem w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować dane dotyczące gospodarki, które Prawo i Sprawiedliwość przez lata ukrywało.

– Nie będzie transformacji bez porozumienia społecznego. Ono zostało zawarte (umowa społeczna dla górnictwa – przyp. red.) i będziemy dążyć do tego, aby jak najszybciej zostało notyfikowane w Unii Europejskiej. Niestety od dwóch i pół roku jego zapisy nie były realizowane, dlatego trzeba się im przyjrzeć i to uaktualnić – ocenił Wojciech Saługa.

Zgodził się również z tym, że tereny przemysłowe, którymi dysponuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, powinny przejąć samorządy.

– Przekształcenie jak najbardziej, bo to dziś blokuje rozwój. Tam, gdzie grunty należą do samorządu, coś powstaje, a tam, gdzie zarządza SRK, leży złom i rosną chaszcze – powiedział Wojciech Saługa.

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

PiS mobilizował małe gminy pieniędzmi. Na remizy i koła gospodyń wiejskich w woj. śląskim wypłaci 89,5 mln zł

Autor: Patryk Osadnik

17/10/2023

Jaroslaw gwizdak

Może Cię zainteresować:

Jarosław Gwizdak: Najważniejszy jest spokój społeczny. Nie można tracić z pola widzenia wyborców PiS

Autor: Patryk Osadnik

17/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wojciech Dąbrowski

Koniec górnictwa w 2030 roku? Związki chcą głowy prezesa PGE

Suwerenna polska sierpien 80 na slasku

Na Śląsku węgiel złączył lewicowy związek ze skrajną prawicą

Wojciech Saługa

"Musimy zrobić wszystko, żeby upadające branże zastąpić"

Kopalnia

Czwarty wiceminister. "Przed wyborami niczego nie zmieni"

Frans Timmermans

Timmermans przyjeżdża na Śląsk. Czy to oznacza... pieniądze?

Górnicy

„Posłów ze Śląska trzeba pogonić. Są gorsi od Morawieckiego"

Janusz Kowalski

Gdzie powinien fedrować Janusz Kowalski? Mamy listę kopalń