Turkish Airlines kontra Urząd Lotnictwa Cywilnego? Lotu z Pyrzowic do Stambułu, przynajmniej na razie, nie będzie. Sprzedaż biletów została wstrzymana

W piątek, 3 marca, Turkish Airlines miały zainaugurować połączenie z Pyrzowic do Stambułu. Miała być wizyta kierownictwa linii i wielka feta. Inauguracji jednak nie będzie. Jak się okazuje, tureckie linie czekają na decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczącą zatwierdzenia rozkładu letniego już ponad 70 dni. I nie mogą się doczekać.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach jest gotowe do współpracy z Turkish Airlines

3 marca 2023 roku Turkish Airlines miały otworzyć regularne połączenie z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego do Stambułu. Początkowo rejsy planowane były pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty. Bilety można było już kupować na stronie linii. Teraz już nie, bo ich sprzedaż została czasowo wstrzymana. Co się stało?

Zaskoczenie w Pyrzowicach

Jeszcze w zeszłym roku, 10 listopada, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. – Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, to jest do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice. W dniu 15 listopada 2022 r. ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 r.) dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł – przypomina Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

W związku z powyższym z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł. Powyższa sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł – Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu Lato 2023, linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, to jest do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów – wyjaśnia Adamczyk.

A wszystko było gotowe...

Jak zapewniają w pyrzowickim lotnisku, wszystko już zostało przygotowane do rozpoczęcia współpracy z tureckimi liniami i obsługi pierwszej rotacji na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. Wybudowano między innymi biuro dla przewoźnika, które znajduje się na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B. Dostosowany został także fast track i salonik biznesowy w terminalu A. W lutym – na zaproszenie Katowic i Śląskiej Organizacji Turystycznej – na Śląsk przyjechała delegacja menedżerów Turkish Airlines, odpowiedzialnych za sprzedaż w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA czy Libanie.

Wierzymy, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie dłużej zwlekał z dokonaniem technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu lotów Turkish Airlines dla trasy Katowic - Stambuł na „Lato 2023”. W przygotowanie inauguracji nowego kierunku zaangażowani są pracownicy licznych firm i instytucji, w tym z: Turkish Airlines, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Miasta Katowice i samorządu województwa śląskiego. Połączenie ze Stambuł, skąd można dotrzeć do ponad 280 lotnisk w 129 krajach, jest ważne nie tylko dla pięciomilionowej społeczności mieszkańców województwa śląskiego ale całej Polski. Trasa ta wydatnie przyczyni się do rozwoju wymiany gospodarczej, naukowej i turystycznej – zaznacza Piotr Adamczyk.

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Szykuje się wielka feta na inaugurację lotów z Pyrzowic do Stambułu. Znamy już ceny biletów

Autor: Michał Wroński

21/02/2023

W kwietniu Wizz Air poleci z Pyrzowic do Erywania

Może Cię zainteresować:

Z Pyrzowic wiosną polecimy do Erywania. A linie Wizz Air ratują swojego chorego na białaczkę pilota. Można pomóc

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/01/2023

Ryanair w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Rekordowe 5,3 mln pasażerów w 2023 roku na lotnisku w Pyrzowicach? Ryanair ogłosił nowe, całoroczne kierunki

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon