Tylko jako Metropolia możemy konkurować z Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem. Katowice czy Gliwice solo nie są konkurencyjne

Najnowszy raport Instytut Rozwoju Miast i Regionów na temat innowacyjności i kreatywności ośrodków miejskich ludzie zarządzający Metropolią i zrzeszonymi w niej miastami, a szczególnie prezydenci Katowic i Gliwic powinni sobie przed wyborami przeczytać „od deski do deski”. Opracowanie to pokazuje, jak wiele w walce o studentów oraz inwestorów moglibyśmy zyskać pokazując się jako Metropolia. Jego autorzy piszą wprost: tylko w takim scenariuszu możemy konkurować z Warszawą, Krakowem, czy Wrocławiem.

Tymoteusz Staniek
Katowice widok miasto

Instytut Rozwoju Miast i Regionów przedstawił właśnie przygotowany przez swoich ekspertów raport pt. „Innowacyjność i kreatywność ośrodków miejskich”. Ogólne wnioski z jego lektury nie zaskakują. Autorzy zwracają uwagę na silną koncentrację innowacyjności w największych polskich ośrodkach metropolitalnych, przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (głównie w Katowicach i Gliwicach), Poznaniu, Trójmieście oraz Łodzi. Wskazują, że istnieje wyraźny podział na ośrodki o wysokiej i znacznie niższej gęstości wskaźników potencjału innowacji, a obszar GZM (podobnie jak i Łódź) należy niestety do tej drugiej grupy. Podnoszą ponadto, że istnieje kilka ośrodków liczących ok. 200 tys. mieszkańców i wyróżniających się działalnością w obszarze zaawansowanej technologii, które określają jako technopolie – w gronie tym umieścili m.in. Bielsko-Białą i Gliwice.

Eksperci jasno: Metropolia może konkurować jedynie jako całość

Przy uważnej lekturze raportu daje się zauważyć coś jeszcze – występując pod szyldem Metropolii i łącząc swoje potencjały Katowice i Gliwice prezentują się znacznie lepiej aniżeli w pojedynkę.

Przykłady? Jeśli brać pod uwagę liczbę studentów na kierunkach technologiczno- informacyjnych, to w Katowicach w roku 2021 było ich nieco ponad 2700 – nie tylko wyraźnie mniej niż w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, czy Gdańsku, ale nawet mniej niż w Lublinie. Tyle, że jeśli doliczyć do tego niemal 2800 studentów z Gliwic, to okaże się, że Metropolia ma już w tej kategorii potencjał porównywalny z Gdańskiem i wyraźnie większy od Lublina, czy nawet Łodzi. Ten sam efekt mamy w przypadku liczby studiujących na kierunkach inżynieryjno-technologicznych. Jeśli zsumować Katowice (ponad 1400) i Gliwice (prawie 11 tys.), to okaże się, że wyprzedzają nas tylko Warszawa, Kraków i Wrocław, ale przy liczeniu każdego miasta z osobna Gliwice zdystansuje jeszcze Poznań, a Katowice w ogóle spadną daleko w tył stawki. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Stanowi to dodatkowy argument za tym, aby Metropolia GZM rozpatrywana była jako jeden podmiot administracyjny, z poszczególnymi miastami wypełniającymi różne obszary specjalizacji (…) podczas gdy Warszawa, Kraków czy Wrocław stanowią silne ośrodki kształcenia wyższego, nawet bez uwzględnienia ich obszaru funkcjonalnego, Metropolia GZM może konkurować z nimi jedynie jako całość – czytamy w raporcie IRMiR.

Opracowanie Instytutu wskazuje, że o ile udział katowickich uczelni wyższych w ogólnej ich liczbie na terenie kraju nie przekracza 3 proc., to już cały GZM ma niemal 5 proc. Niespełna 53 tys. studentów w Katowicach to nieco ponad 4 proc. ogółu studiujących w Polsce, ale już prawie 93 tys. w skali całego GZM zwiększa ten odsetek do ponad 7,5 proc.

Katowice a GZM. Potencjal akademicki
Katowice a GZM. Porównanie potencjału akademickiego. Mat. IRMiR

Efekt synergii widać także w przypadku ulokowania projektów dofinansowanych z Narodowego Centrum Nauki – Metropolia ma w tej kategorii wyniki porównywalne z miejskimi obszarami funkcjonalnymi Gdańska czy Łodzi.

- W tym kontekście na uwagę zasługuje fakt, że wysoko zaludniony obszar Metropolii GZM nie byłby w stanie zająć wskazanego miejsca gdyby wszystkie jego miasta składowe rozpatrywane były osobno – zauważają autorzy raportu.

Liczba patentów i cyfrowych przedsiębiorców wskazuje na to samo

Swego rodzaju miernikiem innowacji pozostają patenty. Dlatego też autorzy raportu przyjrzeli się, w których gminach w latach 2018-2021 rejestrowano ich najwięcej. Prowadzi oczywiście Warszawa. Dalej jest Kraków i Wrocław, po czym wyraźnie z tyłu są Lublin, Poznań, Łódź i Szczecin. Na ósmym i dziewiątym miejsce w stawce są Gliwice i Katowice. Co by się jednak stało, gdyby podliczyć je razem jako części Metropolii? Wówczas z ponad 800 zarejestrowanymi patentami znaleźlibyśmy się na czwartym miejscu tuż, tuż za Wrocławiem.

Zgłoszone patenty w latach 2018 - 2021
Zgłoszone patenty w latach 2018 - 2021. Mat. IRMiR

W kontekście przedsiębiorców cyfrowych autorzy raportu wyliczają, że w Warszawie siedzibę posiada ponad 22 proc. zidentyfikowanych dostawców technologii przemysłu 4.0 (w Warszawskim OM – 25 proc.), a kolejne dwa miasta: Wrocław i Kraków skupiają odpowiednio 13 proc. i 9 proc. takich firm. Z kolei ok. 7 proc. działa na obszarze miast rdzeniowych metropolii trójmiejskiej (najwięcej w Gdańsku). Owszem, zauważono, że znaczącymi ośrodkami koncentracji cyfrowych przedsiębiorców są miasta GZM – zwłaszcza Katowice i Gliwice (6 proc. i 4 proc. dostawców technologii przemysłu 4.0 w Polsce) – ale znowu widać, że gdyby zsumowano te potencjały, to tabela wyglądałaby zupełnie inaczej.

Dostawcy technologii dla przemyslu 4.0
Dostawcy technologii dla przemyslu 4.0. Mat. IRMiR
Prof. Rafał Muster

Może Cię zainteresować:

Prof. Rafał Muster: Pracy u nas nie brakuje, ale wysokie pensje to już historia. W innych miastach zarobi się więcej

Autor: Michał Wroński

28/11/2022

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Drobniak: W transformacji Śląska nie chodzi o górników, a szanse cywilizacyjne dla kolejnych pokoleń

Autor: Michał Wroński

16/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon