Uroczystości pogrzebowe prof. Mariana Zembali odbyły się w archikatedrze w Katowicach

Dzisiaj (26 marca 2022 r.) w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się msza pogrzebowa prof. Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Msza żałobna ku czci zmarłego 19 marca prof. Mariana Zembali, odbyła się 26 marca 2022 r. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Uroczystości miały charakter państwowy.

Msza pogrzebowa prof. Zembali w Katowicach

Nabożeństwo poprowadził arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Kazanie wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec.

Przeczytaj wspomnienie o prof. Zembali: "Tym Samarytaninem inspirował nas, popędzał, rozkazywał działać". Marek Twaróg wspomina Prof. Mariana Zembalę

Obok urny z prochami profesora położono Order Orła Białego, najwyższe i zarazem najstarsze odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej. Nadawane za wybitne zasługi cywilne i wojskowe. O pośmiertnym przyznaniu Orderu profesorowi Zembali zdecydował prezydent Andrzej Duda. W czasie mszy pogrzebowej w archikatedrze odczytano list prezydenta Dudy.

Prezydent napisał w nim m.in. "Nie sposób w paru zdaniach ująć, jak doniosłą rolę odegrała praca Profesora Zembali dla rozwoju medycyny w Polsce. Miarą tego jest, z jednej strony, wdzięczność tysięcy pacjentów i ich rodzin; z drugiej – wiele roczników studentów, których wykształcenie obejmowało już dorobek zabrzańskiego Centrum; a wreszcie także rzadki fakt, że trud lekarzy wszedł nawet do masowej wyobraźni, stając się tematem popularnego filmu. Wszystko to budzi głęboki szacunek i uznanie – i jestem przekonany, że zapisze się na trwałe w pamięci potomnych."

Podczas uroczystości pogrzebowych w Katowicach list odczytała – w imieniu prezydenta RP – szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Przekazała też na ręce najbliższej rodziny nadany pośmiertnie Order Orła Białego.

Z kolei Beata Białowąs, członek zarządu woj. śląskiego, odczytała list do rodziny i uczestników uroczystości - skierowany przez marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, a w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - dyrektor Generalna w Kancelarii Premiera Anna Nałęcz.

W uroczystościach pogrzebowych w katowickiej katedrze, oprócz rodziny profesora, wzięły też udział osoby znane ze środowiska medycznego i politycznego, m.in. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego; Tomasz Grodzki, marszałek Senatu i lekarz; Adam Niedzielski, minister zdrowia; Jarosław Wieczorek, wojewoda Jarosław Wieczorek, Ewa Kopacz, była premier RP i lekarka; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, współpracownik prof. Zembali; Władysław Kosiniak-Kamysz, lekarz, przewodniczący PSL.

Rodzina zamiast kwiatów prosiła o przekazanie datków dla dzieci z domu dziecka w Zabrzu.

Sam pogrzeb profesora miał charakter prywatny.

Prof. Zembala zmarł 19 marca w wieku 72 lat

Prof. Marian Zembala zmarł w swoim domu w Zbrosławicach. Był wybitnym lekarzem - kardiologiem i kardiochirurgiem. Brał udział w pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. W 1993 roku objął kierownictwo w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był wieloletnim kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Doctorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przez chwilę (w 2015 roku) kierował Ministerstwem Zdrowia. Był posłem na Sejm VIII kadencji. W ostatnich latach, po udarze, poruszał się na wózku. Nie zrezygnował jednak z udziału w życiu publicznym.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Widok z tarasu archikatedry w Katowicach

Widoki z tarasu na dachu archikatedry w Katowicach

Projekty archikatedry w Katowicach

Jak oryginalnie miała wyglądać archikatedra w Katowicach?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny