W Katowicach zaczyna się Tydzień Gór. Będzie o Kukuczce, lawinach, wypadkach i zdrowiu

Od poniedziałku (5 lutego) zaczyna się Tydzień Gór. To szósty „tematyczny” tydzień w ramach cyklu 50 Tygodni w Mieście Nauki (ten z kolei stanowi część obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały bieżący rok). W programie wydarzenia znalazły się warsztaty związane z różnymi formami górskiej aktywności, wykłady i spotkania, a nawet wycieczka górska. Konkrety? Prosimy bardzo:

M. Wroński
Szkolenie lawinowe Tatry TOPR

Pokaz filmu „Z hałdy w Himalaje”
Zrealizowany przez Alinę Markiewicz i Dariusza Załuskiego dokument relacjonuje historię przygotowań i wyprawy grupki podopiecznych Fundacji Ulica w najwyższe góry świata. Inicjatorem akcji była AWF w Katowicach. Bohaterowie filmu będą obecni podczas wydarzenia i po seansie opowiedzą jak tamta wyprawa wpłynęła na ich życie.
Pokaz odbędzie się w poniedziałek (5 stycznia) o godz. 16.30 w kinoteatrze „Rialto” w Katowicach. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza dostępnego na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/

Wykład „Archiwum Jerzego Kukuczki”
Wojtek Kukuczka i Wojciech Lemański z Fundacji Wielki Człowiek opowiedzą o pracy nad archiwum Jerzego Kukuczki. Pokażą, co pozostawił po sobie jeden z najwybitniejszych himalaistów świata i zaprezentują w jaki sposób wygląda praca nad zbiorem – od zabezpieczenia, po opracowanie, digitalizację i wykorzystanie archiwaliów. Zostaną zaprezentowane autentyczne pamiątki z czasów Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego i niepublikowane dotąd materiały archiwalne.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek (6 lutego) w Kato Science Corner (ul. Młyńska 2) w Katowicach. Początek o godz. 16.30. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza dostępnego na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/

Warsztaty dotyczące przygotowania do wyprawy w góry i bezpieczeństwa w górach
W programie warsztatów „Bezpieczeństwo w górach” znajdzie się lawinowe ABC – zagrożenie związane z wypadkami lawinowymi oraz dobór sprzętu i przygotowanie do wyjścia w góry, natomiast w programie warsztatów „Przygotowanie do wyprawy w góry” znalazło się omówienie i prezentacja specjalistycznego sprzętu, ubioru oraz treningu alpinistycznego.
Warsztaty odbywać się będą we wtorek (6 lutego) w Kato Science Corner w Katowicach (ul. Młyńska 2). Te dotyczące bezpieczeństwa w górach w godz. 10 – 11 i 13- 14, zaś te dotyczące przygotowania do wyprawy w góry w godz. 11.30 – 12.30 i 14.30 – 15.30. Na wydarzenia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza dostępnego na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/

Konferencja online „Zdrowie w górach”
Udział w niej wezmą: dr hab. Robert Szymczak – lekarz i specjalista medycyny ratunkowej, wielokrotny uczestnik (jako lekarz i wspinacz) wypraw wysokogórskich, zdobywca trzech ośmiotysięczników, odpowiedzialny za zabezpieczenia medyczne kilku polskich wypraw narodowych w Himalaje i Karakorum; prof. Katharina Hüfner, która specjalizuje się m.in. we wpływie aktywności fizycznej i środowiska alpejskiego na zdrowie psychiczne oraz wpływie ekspozycji na wysokość na objawy i choroby psychiczne; a także prof. Miłosz Czuba, którego główne zainteresowania naukowe dotycząwpływu hipoksji na możliwości wysiłkowe człowieka, diagnostyki stanu wytrenowania sportowców oraz wspomagania możliwości wysiłkowych człowieka.
Wydarzenie odbędzie się w środę (7 lutego), od godz. 10 do 12.

Górskie szlaki długodystansowe
Prelekcję na temat górskich szlaków długodystansowych, jak Mały Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki i Główny Szlak Beskidzki, wygłosi Wojtek Kłapcia, w młodości harcerz, biegacz i uczestnik m.in. maratonów górskich, a obecnie projektant, dziennikarz, badacz, ekspert do spraw technologii w branży outdoor. W ramach wydarzenia przewidziano konkurs składania śpiworów dla każdego.
Prelekcja odbędzie się w środę (7 lutego) w Rawa.Ink (ul. Teatralna 17 a) w Katowicach. Obowiązują zapisy (jest limit 50 miejsc) za pośrednictwem formularza dostępnego na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/

Wykład online „Regeneracja po wędrówce, przygotowanie, urazy”
Podczas wydarzenia poruszone zostaną wątki zagrożeń (urazy, przeciążenia, czynniki zewnętrzne), przygotowania układu ruchu do aktywności górskiej oraz regeneracji w warunkach ograniczonych zasobów. Wykład poprowadzi dr Jakub Kamiński, absolwent SUM, mający 14 lat doświadczenia zawodowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Prelekcja odbędzie się w czwartek (8 lutego) o godz. 12.

Dyskusja „Góry dają, góry zabierają”
Spotkanie poprowadzi Beata Tomanek, dziennikarka Radia Katowice, a gośćmi będą himalaista Krzysztof Wielicki (drugi Polak i piąty człowiek na świecie, który wspiął się na wszystkie 14 ośmiotysięczników, pierwszy w historii zimowy zdobywca Mount Everestu), prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak (medioznawca, historyk, filozof; duszpasterz akademicki, założyciel hospicjum domowego w Rybniku, poeta i malarz) oraz Aleksandra Dzik, alpinistka mająca w dorobku ośmiotysięczny Gasherbrum II i wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery oraz międzynarodowa przewodniczka górska UIMLA.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek (8 lutego) o godz. 17 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki (Mikołowska 72A) w Katowicach.

Krzysztof Wielicki
W dyskusji „Góry dają, góry zabierają” udział weźmie Krzysztof Wielicki. Fot. UM Tychy

Wycieczka górska w Beskidzie Małym

Trasa o długości ok. 13 km prowadzić będzie z Przełęczy Kocierskiej w kierunku Chatki na Potrójnej (tam można ogrzać się, odpocząć i skorzystać z bufetu), a dalej Przełęczą Zakocierską do Chatki Studenckiej pod Potrójną, na Łamaną Skałę
skąd uczestnicy zejdą do miejscowości Rzyki–Czarny Groń. Czas przejścia ok. 4–5 godzin.
Wycieczka odbędzie się w piątek (9 lutego), prowadzą ją mgr Oskar Placek oraz dr Katarzyna Jakubik. Wydarzenie skierowane do pełnoletnich. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób. Obowiązują zapisy na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/

Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci
W sobotę (10 lutego) swych sił we wspinaczce będą mogły popróbować dzieci młodsze (w wieku 7–10 lat), zaś w niedzielę (11 listopada) – dzieci starsze (w wieku 11 – 14 lat). Na każdy dzień przewidziane są dwie tury (od godz. 10 do 12 i od godz. 12 do 14).
Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych (limit wynosi 15 osób na turę) na https://us.edu.pl/tydzien-gor-w-miescie-nauki-5-11-lutego-2024/
Zajęcia będą odbywać się na ścianie wspinaczkowej Poziom 450 w Sosnowcu.

Cecylia Kukuczka

Może Cię zainteresować:

Kobiety pytały o nasze prywatne życie. Cecylia Kukuczka o książce „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”

Autor: Michał Wroński

03/02/2024

Akcja GOPR na Babiej Górze

Może Cię zainteresować:

"Mors" w krótkich spodenkach zabłądził na Babiej Górze. Zdobył szczyt... nieodpowiedzialności

Autor: Michał Wroński

15/12/2023

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon