W niedzielę 27 lipca wspomnienie św. Krzysztofa
Św. Krzysztof to legendarny męczennik i święty Kościołów katolickiego oraz prawosławnego, należący do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Prawdopodobnie pochodził z Azji Mniejszej i zginął za wiarę za czasów cesarza Decjusza. Przed śmiercią miał być torturowany, a następnie ścięty lub spalony. Według legendy miał być olbrzymem, który przenosił ludzi przez rzekę, a jego imię oznacza „niosący Chrystusa” - związane jest z opowieścią o tym, jak niósł Dzieciątko na swoich barkach. Kult świętego sięga co najmniej V wieku – najstarszy zapis pochodzi z 452 roku. Jest opiekunem m.in. kierowców, podróżników, flisaków, żeglarzy i mostów i miast nad rzekami. W Polsce 25 lipca obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy, często z poświęceniem pojazdów. W 1969 r. św. Krzysztof został usunięty z ogólnego kalendarza liturgicznego z powodu braku historycznych dowodów na jego istnienie, ale nadal uznawany jest za świętego i może być lokalnie czczony.
Tradycją w wielu parafiach odprawiane jest tak zwane autosacrum, czyli uroczyste poświęcenie pojazdów. Najczęściej odbywa się w niedziele następujące po 25 lipca. Księża wychodzą na przykościelne parkingi i błogosławią pojazdy wiernych.
Miasto świętego Krzysztofa
W
nadchodzącą niedzielę, 27 lipca 2025 roku, Rzymskokatolicka
Parafia św. Krzysztofa w Tychach świętować
będzie odpust parafialny ku czci św. Krzysztofa. Kazanie
odpustowe wygłosi Łukasz
Walaszek, ojciec duchowny Wyższego Śląskiego Seminarium
Duchownego w
Katowicach. Sumie odpustowej o godz. 11:30 przewodniczyć będzie ks.
bp Adam Wodarczyk. Po nabozeństwie odbędzie się tradycyjne
święcenie pojazdów wzdłuż ulic Wyszyńskiego i Edukacji (od
Szpitala Megrez do Parku Solidarności). Parafia prosi wszystkich,
którzy chcą poświęcić swój samochód, aby za szybą umieścili
białą kartkę A4.
Co
ciekawe, św.
Krzysztof jest patronem Tychów, o czym często nie
wiedzą sami tyszanie. Oficjalny tytuł patrona miasta otrzymał
dokładnie 4 lipca 1997 roku. Święty
trafił nawet na sztandar miasta.
My polecamy także zobaczenie wyjątkowej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach-Wilkowyjach, która słynie ze śląskich nieszporów. Wrażenie robią tam śląskie tablice informacyjne i swojski klimat.
Więcej o parafii w Wilkowyjach przeczytacie tutaj: Proboszcz, który wprowadza język śląski do Kościoła. Ks. Marcin Piasecki z Tychów: "Jeśli Bóg mówi wszystkimi językami, to po śląsku też poradzi"
Wyjazd do Opolskiego
Jeśli chcecie
wybrać się na wycieczkę w urokliwy zakątek Górnego Śląska i
przy okazji poświęcić samochód, możecie to zrobić w Kopicach w
województwie opolskim. Po
każdej Mszy Świętej odbędzie się uroczyste poświęcenie
pojazdów – zarówno samochodów, motocykli, rowerów, jak i wózków
dziecięcych.
Porządek
Mszy Świętych w tym dniu wygląda następująco:
- 8:00 – Kościół parafialny w Kopicach
- 9:30 – Kościół filialny w Więcmierzycach
- 11:00 – Kościół parafialny w Kopicach
Tego dnia po raz pierwszy będzie można otrzymać specjalnie przygotowany obrazek święty, przedstawiający św. Krzysztofa z Kopic, z modlitwą o bezpieczne podróżowanie. Obrazek ten stanowi pamiątkę oraz znak wiary i zawierzenia w opiekę świętego patrona na drogach. Liczba obrazków jest ograniczona.

Co najważniejsze, kościół pw. Podniesienia Krzyża Świętego w Kopicach znajduje się jedyne 7 minut pieszo od Pałacu w Kopicach, czyli dawnej rezydencji rodu Schaffgotschów. Pałac obecnie przechodzi długo wyczekiwaną renowację. Niedzielny wypad na święcenie auta, to idealna okazja na spacer połączony z podglądaniem postępów w remoncie okazałej rezydencji.
Można wybrać się na kalwarię...
Święcenie pojazdów odbędzie się też w Bazylice w Piekarach Śląskich. W niedzielę 27 lipca po Mszach świętych o godz. 10.30, 12.00, 14.00 z okazji wspomnienia św. Krzysztofa błogosławieństwo pojazdów i ich kierowców odbędzie się na placu Mariackim obok bazyliki. Przed kościołem przeprowadzana będzie zbiórka na środki transportu dla misjonarzy. Przy okazji można tam też zwiedzić słynną Kalwarię, znaną ze swojej niepowtarzalnej aranżacji. Obok tradycyjnych XIV stacji drogi krzyżowej wybudowano tam liczne stacje 'dodatkowe’, które umożliwiły wzbogacenie nabożeństwa drogi krzyżowej o tzw. obchody kalwaryjskie, podczas których rozważane są wydarzenia poprzedzające skazanie Jezusa na śmierć przez Piłata - znajdziemy tam np. Wieczernik, Ogród Oliwny, czy mostek nad potokiem Cedron.
Urokliwą kalwarię zobaczyć możemy także w sercu Metropolii, czyli w Katowicach-Panewnikach. Oprócz stacji drogi krzyżowej, trafimy na figurę św. Jadwigi Śląskiej, grotę z figurą Matki Boskiej oraz kapliczki Tajemnic Różańca Świętego. W panewnikach w przyszłą niedzielę poświęcenie pojazdów mechanicznych i błogosławieństwo dla kierowców odbędzie się po Mszach św. od godz. 8.00 do 20.00.
Wycieczka na cały dzień...
Dawny klasztor cystersów w Rudach i jego otoczenie to idealne miejsce na refleksyjną wycieczkę śladami przeszłości i wśród pięknej przyrody. Przy okazji można poświęcić swój pojazd. błogosławieństwo kierowców odbędzie się po Mszach o godz. 7.00, 9.00 i 19.00. Ofiary złożone w tym dniu podczas poświęcenia, przeznaczone będą na wsparcie organizacji MIVA POLSKA wspierającej zakup pojazdów dla Polskich misjonarzy.
W Rudach możemy zobaczyć założony w latach 1822-1846 zespół klasztorno-pałacowy otoczony zabytkowym parkiem, uroczysko Buk, park Pod Dębem, szpitalik dr Rogera, system kanałów ze śluzą na rzece Rudzie, zespoły starych alei oraz liczne pomnikowe drzewa. W dawnym opactwie funkcjonują także muzeum z galerią, Restauracja Cysterska i dom pielgrzyma. Można tam spędzić cały dzień i w ogóle się nie nudzić.
Więcej o Opactwie Cystersów w Rudach przeczytacie tutaj: Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach to idealne miejsce na majówkowy wypad za miasto. Wśród atrakcji nocne zwiedzanie opactwa i wystawa ikon Moniki Jerominek - Czas wolny | Ślązag.pl