"Weltmajstry" Rokity na scenie katowickiego Korezu. Premiera 27 sierpnia w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego

Spektakl o zabarwieniu nieco fantastycznym - "Weltmajstry" autorstwa Zbigniewa Rokity - będzie miał premierę 27 sierpnia w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.

Przemysław Jendroska/materiały prasowe
Weltmajstry

Jest już znany termin premiery nowej sztuki Zbigniewa Rokity, laureata podwójnej (decyzją jury i publiczności) Nagrody Literackiej NIKE za powieść "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". "Weltmajstry" (śl. - mistrzowie świata) zostaną po raz pierwszy pokazane 27 sierpnia 2022 roku o godz. 21, w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.

Premiera sztuki "Weltmajstry" już w sierpniu w Katowicach

Premierę szykuje Teatr Korez, który jest również organizatorem LOT-u. Sztukę reżyseruje Robert Talarczyk, na co dzień dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Na scenie zobaczymy (nie)samego Talarczyka oraz Barbarę Lubos, Dariusza Chojnackiego i Mirosława Neinerta, szefa Teatru Korez. Czyli - całą śmietankę aktorów, którzy posługują się językiem śląskim.

Założeniem "Weltmajstrów" jest sytuacja z gatunku sci-fi: piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców.

Szpile razem oglądają:

  • barmanka Basia,
  • trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby.

Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?”.

Cena biletu na premierę: 25 złotych (z Katowicką Kartą Mieszkańca: 20 złotych). Przedsprzedaż internetowa od 25 lipca (godz. 12:00) do 26 sierpnia, (godz. 15:00).

Rokita pisze dla teatru

Przypomnijmy, że Zbigniew Rokita, który objawił się światu jako dziennikarz i prozaik, ostatnio rozszalał się teatralnie. Zaledwie w 2021 roku zadebiutował jako autor sztuki - jego "Nikaj" wystawił Teatr Zagłębia w Sosnowcu we współpracy z Teatrem Śląskim w Katowicach (polecamy zresztą ten spektakl!), a rok później inna scena wystawi jego kolejną sztukę. Tym razem Rokita połączył swoją miłość do piłki nożnej (wszak jest autorem książki "Królowie strzelców", która, co ciekawe, została przeniesiona na scenę Teatru Nowego w Zabrzu) oraz śląskich klimatów.

ZOBACZ TEŻ:

Zbigniew Rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Śląska historia jest bluźniercza. W przeciwieństwie do Krakowa, drze się na cały głos

Autor: Marcin Zasada

29/04/2022

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zalewskiii

Kulturalny ŚLĄZAG: wyjdźcie z domu w ostatni weekend wakacji

Kamp

AlterFest 2022 odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach

Tauron Nowa Muzyka

Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice rozpocznie się 21 lipca

Annum Festival w Tarnowskich Górach 2021

Przed nami pierwsze wydarzenie Annum Festival 2022

Wystawa Beksiński Tychy 9

Wystawa dzieł Beksińskiego od 18 czerwca w Tychach

Dni Wisły 2021

Dni Wisły z okazji 60-lecia miasta będą już w czerwcu

Blachnicki tarnowskie gory

Nowy film o Franciszku Blachnickim