Za niemal 100 milionów złotych w Katowice Airport powstanie nowoczesny węzeł przeładunkowy. Korzystać będzie z niego także wojsko

Przeładunek towarów, paliwa lotniczego, a także zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z Katowice Airport umożliwi tzw. multimodalny węzeł przeładunkowy, który powstanie przy bocznicy kolejowej, obok pyrzowickiego lotniska. Inwestycja kosztować będzie niemal 100 milionów złotych.

Piotr Adamczyk/ KTW PR
Węzeł multimodalny Katowice Airport

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem w Pyrzowicach, wkrótce podpisze z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie projektu o nazwie „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice”. Unijna dotacja – udzielona w ramach programu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility – stanowić będzie 50 procent budżetu projektu, który oszacowany został na 95,5 mln złotych.

Węzeł także dla celów wojskowych

Nowoczesny węzeł umożliwi przeładunek towarów, w tym także paliwa lotniczego oraz zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z pyrzowickiego lotniska. Nowa infrastruktura ograniczy transport drogowy na rzecz kolei, będzie także przygotowana do obsługi paliw alternatywnych. Co istotne, pyrzowicki multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw przystosowany będzie nie tylko do cywilnego, ale i wojskowego zastosowania. Będzie umożliwiał zabezpieczenie dostaw i ciągłości działań w ramach prowadzonych operacji wojskowych.

Całe przedsięwzięcie ma charakter interoperacyjny, co oznacza, że nowa infrastruktura przeznaczona będzie do użytku wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług portu lotniczego, zarówno cywilnych, jak i wojskowych oraz firm prowadzących działalność w regionie – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.
W Pyrzowicach powstanie nowoczesny węzeł rozładunkowy.
W Pyrzowicach powstanie nowoczesny węzeł rozładunkowy.

Przy lotnisku powstanie bocznica kolejowa łącząca Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową linią kolejową nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Kluczowym elementem inwestycji będzie kolejowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 m sześc. i dwoma stanowiskami rozładunku autocystern. W części węzła znajdującej się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną trzy stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych.

Najważniejsza inwestycja w Pyrzowicach

Inwestycja budowy multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski a nawet całej UE. Po agresji Rosji na Ukrainę lotnisko stało się głównym hubem pomocy humanitarnej dla Ukrainy walczącej z rosyjskim najeźdźcą. Dzięki inwestycji zwiększymy transgraniczną mobilność sił zbrojnych Unii Europejskiej i będziemy eliminować wąskie gardła w sieci infrastrukturalnej państw członkowskich – stwierdził minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw to bez wątpienia najważniejsza inwestycja, która będzie realizowana w Pyrzowicach w najbliższych latach. Nowa infrastruktura wzmocni Katowice Airport w segmencie szeroko pojętej działalności logistycznej – powiedział z kolei Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Dodajmy, że – zgodnie z harmonogramem inwestycji – budowa multimodalnego węzła powinna zakończyć się w 2026 roku.

Wizz Air działa w Pyrzowicach od 19 lay

Może Cię zainteresować:

Z Katowice Airport do Kopenhagi i Alicante. Nowe trasy zapowiedział Wizz Air. „W maju minie 19 lat od pierwszego rejsu tej linii z Pyrzowic”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/05/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Najlepszy pierwszy kwartał w historii lotniska w Pyrzowicach. Nawet bez lotów do Stambułu

Autor: Michał Wroński

18/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon