Żabie Doły, Segiet, Pustynia Błędowska. Najlepsze miejsca na powitanie wiosny na Śląsku i w Zagłębiu

W najbliższy wtorek, 21 marca 2023 r., przypada pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji redakcja ŚLĄZAGA podpowiada Wam, gdzie warto ją przywitać i gdzie warto ją spędzać. Oczywiście u nas, na Śląsku i w Zagłębiu. W naszych pięknych, choć nieoczywistych (stąd wybaczcie, tym razem do odwiedzin Parku Śląskiego nie będziemy zachęcać) okolicznościach przyrody. Żadne tam krokusy w tatrzańskich dolinach, czy podglądanie ptactwa nad daleką Biebrzą.

Ponad 150-letnie buczyny rosną w Katowicach i Bytomiu

Wiosną przyroda budzi się do życia. Aby to dostrzec nie trzeba wcale wyjeżdżać z miasta. Można ten proces obserwować w Katowicach, czy Bytomiu. Oba te miasta posiadają bowiem w swoich granicach unikatowe leśne rezerwaty, chroniące m.in. ponad 150-letnie buczyny, ale także ślady górniczej przeszłości tych miejsc.

Zarówno położony na południu Katowic „Las Murckowski”, jak zlokalizowany na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia „Segiet” – bo o nich tutaj mowa - na przestrzeni ostatniego roku zdecydowanie powiększyły swój obszar. Warto więc na własne oczy zobaczyć osobliwości tych miejsc – pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, leśne jary i ślady biedaszybów w „Lesie Murckowskim” oraz pomnikowe buki o obwodzie sięgającym nawet 5 metrów, zapadliska, dolomitowe skały i hałdę szarego wapienia w „Segiecie”.

Aby się dostać do obu rezerwatów nie trzeba nawet samochodu, w ich bezpośrednie sąsiedztwo dotrzemy komunikacją miejską.

Więcej o Uroczysku Buczyna: Uroczysko Buczyna. Kąsek naturalnego lasu w samym środku metropolii. To cud, że przetrwał

Wiosna idealna na ptasie obserwacje. Do wyboru Żabie Doły i Jezioro Goczałkowickie

Położone na pograniczu Bytomia i Chorzowa „Żabie Doły” wiosną rozbrzmiewają nie tylko rechotem żab. Tamtejszy kompleks stawów, łąk i hałd (całość zajmuje ponad 220 ha) to także, a może przede wszystkim oaza wodnego ptactwa. Ornitolodzy wyliczają, że występuje tam ponad 120 gatunków ptaków, z czego ponad 70 stanowią gatunki lęgowe. Aby ułatwić ich obserwację kilka lat temu wybudowano tam sześć czatowni, pojawiły się też pomosty edukacyjne i terenowe schody, które ułatwiły dostęp do ścieżek poprowadzonych wzdłuż nieużytkowanych nasypów kolejowych.

Komu mało ptasich obserwacji w centrum aglomeracji, ten może wyjechać na południe od niej, w rejon jeziora Goczałkowickiego. Tam, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem, z początkiem tego roku oddano do użytku 15-metrową wieżę obserwacyjną, która pozwala obserwować tzw. Ptasią Beczkę, jak nazwano usypaną trzy lata temu na jeziorze Goczałkowickim sztuczną wyspę dla ptaków.

Dodajmy, że czatownia do obserwacji ptaków stanęła też „po sąsiedzku”, przy stawie Barzyniec w Ochabach. Tak więc birdwatcherzy mają naprawdę w czym wybierać.

Mamy jeden z największych ogrodów botanicznych w kraju

Włóczęgi po lasach i szuwarach mają wiele atutów, ale jeden minus – niekoniecznie wszystko, co byśmy chcieli zobaczyć, będzie nam dane zobaczyć. Taki już urok obcowania z dziką przyrodą.

Ogród botaniczny w Mikołowie usuwa tą niedogodność. Tam zobaczymy wszystko, co twórcy ogrodu dla nas przygotowali. A wiosna jest akurat najlepszą porą roku, aby te cuda podpatrywać. Szczególnie, że Śląski Ogród Botaniczny to jeden z największych tego typu projektów w całej Polsce (zajmuje blisko 100 ha powierzchni). Na jego terenie znajdziemy kolekcje m.in. drzew i krzewów ozdobnych, wrzosów, pnączy, roślin przybrzeżnych i wodnych. Są też aleje drzew owocowych, wśród których znaleźć można stare odmiany jabłoni, grusz, śliw i wiśni.

Co warte podkreślenia, ogród po części stworzony został przez naturę – kiedy pod lat 90-tych XX w. prowadzono przyrodniczą inwentaryzację tego terenu okazało się, że w miejscu tym przetrwało rzadko spotykane bogactwo siedlisk przyrodniczych.

Wiosną nawet pustynia zakwita. Warto zobaczyć!

Wiosnę można też znaleźć na pustyni. A dokładniej, na Pustyni Błędowskiej, której zachodni kraniec znajduje się w administracyjnych granicach Dąbrowy Górniczej. To właśnie w Błędowie (jednej z dzielnic Dąbrowy) swój początek ma długi na ponad 28 kilometrów Szlak Pustynny. I choć w sensie klimatycznym Pustynia Błędowska nie jest pustynią (jest zbyt wilgotna), to miłośnicy roślinnych osobliwości mogą tu oglądać gatunki, które upodobały sobie takie surowe otoczenie. Zwłaszcza wiosną i latem kiedy kwitnie pięciornik, macierzanka, płonnik, rozchodnik, czy goździk kropkowany. A jeśli ktoś będzie miał szczęście, to może i uda mu się podpatrzeć bobra, żerującego nad przepływającą przez pustynię Białą Przemszą.

Brama Twardowskiego

Może Cię zainteresować:

Meandry Odry, Żabie Doły, Miechowicka Ostoja Leśna, Dolina Jamny, Jaskinia Szachownica... Jeśli szukacie pomysłu na weekendowy wypad, to mamy kilka ciekawych propozycji

Autor: Marcin Nowak

03/06/2023

Błatnia Beskid Śląski2 jpg

Może Cię zainteresować:

Powstaje nowy, długodystansowy szlak w Beskidach. Nazwano go „The Loop”. Beskidzka pętla ma 250 kilometrów długości

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/02/2023

Rezerwat Segiet

Może Cię zainteresować:

Rezerwat Segiet został znacznie powiększony. Chronione mają być m.in. dawne wyrobiska górnicze

Autor: Patryk Osadnik

13/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon