Zamek w Siewierzu latem 2022. Dobre miejsce na wycieczkę w Zagłębiu i w (prawie) każdą pogodę. Najnowsze zdjęcia

Zamek w Siewierzu zachował w sobie coś z klimatu średniowiecznej warowni. Jeśli szukacie miejsca na wycieczkę w Zagłębiu, to jest dobra opcja. Jeżeli po prostu przejeżdżacie przez Siewierz, podróżując "Gierkówką" czy w drodze na Jurę bądź z niej wracając - również warto zrobić tam sobie postój, by zwiedzić dawną siedzibę biskupów krakowskich.

Zamek w Siewierzu jest już mało podobny do tego, który wraz z Księstwem Siewierskim kupił w XV wieku sobie gwoli zaspokojenia swej biskupiej próżności Zbigniew Oleśnicki. Biskupi krakowscy intensywnie przebudowywali zamek gotycki w stylu renesansowym i myśl nowożytnych reguł fortyfikacji. Wyrok na warownie mimowolnie wydał... Sejm Wielki, ten od Konstytucji 3 Maja, postanowiwszy w 1790 roku o likwidacji księstwa siewierskiego i włączeniu go bezpośrednio do Rzeczypospolitej. Rozbiory i wojny napoleońskie też nie poprawiły sytuacji. Opuszczony zamek zaczął podupadać, a od 1815 roku proces jego degradacji nasilił się. W latach II RP i PRL zrujnowana warownia bardziej już straszyła sypiącymi się murami, niż zachwycała ich surowym pięknem. Jeszcze w latach 90. zwiedzało się go "na dziko", a efekty prac konserwatorsko-restauratorskich z lat 50. i 70. XX wieku nie były zbyt spektakularne.

Jak się zmienił zamek w Siewierzu

W XXI wieku nieporównanie już bardziej widać na zamku wkład pracy konserwatorów z lat 2007-20120 i 2019-2021. Jest udostępniony do zwiedzania (darmowego!). Badania archeologiczne ujawniły m.in. relikty jego gotyckiej przeszłości, jak pozostałości dawnego cylindrycznego stołpu (średniowiecznej wieży ostatniej obrony), której fundamenty wyeksponowano i turyści mogą je obecnie oglądać, zabezpieczone płytą z grubego szkła. Atrakcją jest też platforma widokowa na baszcie. Zaś dodatkową, prócz rozległego widoku na okolicę - możliwość obserwowania stamtąd stosunkowo nisko przelatujących samolotów, które startują bądź podchodzą do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach. Tu ważna informacja dla zwiedzających - podczas burzy wstępu na szczyt baszty z platformą widokowa nie ma!

Z kolei w ostatnich latach odsłonięto spod gruzu i odrestaurowano zachowane - jak się okazało - mury obronne tarasu artyleryjskiego i fundamenty narożnych bastei. Z roku na rok przybywa zakątków i zakamarków zamku dostępnych dla turystów.

ZOBACZIE ZAMEK W SIEWIERZU NA NAJNOWSZYCH ZDJĘCIACH

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry święto pary

Industrialne afterparty w tarnogórskiej Kopalni Srebra

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Tarnowskie Góry święto metropolii 2022

Śniadanie na hałdzie popłuczkowej, zwiedzanie szlaków UNESCO

Pogoria

Samochodowe oblężenie Pogorii. Będą ograniczenia ruchu

Tarnowskie Góry. Makieta kolejowa Semafor

Można jeszcze zwiedzać kolejkową makietę Semafor

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców