Zielona transformacja czeka nie tylko energetykę i górnictwo. Miliardów euro potrzebuje hutnictwo

Nie tylko bazująca na węglu polska energetyka stoi w obliczu transformacji. Podobne wyzwanie czeka też nasze hutnictwo. W przeciwnym razie branża, która i tak ma mocno pod górkę, zacznie trafić klientów. Ratunkiem może być upowszechnienie technologii wychwytywania i składowania CO2. - Same huty sobie nie poradzą, potrzebna jest interwencja państwa – podkreśla Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023.

fot. mat. NSZZ Solidarnośc
Huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej jest jednym z sygnatariuszy skierowanej pod premiera Mateusza Morawieckiego deklaracji pracodawców oraz związkowców z przemysłu energochłonnego i górnictwa. W gronie tym znajdziemy reprezentantów ArcelorMittal Poland, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, Górażdże Cement, branżowych organizacji pracodawców, a także „Solidarności”, OPZZ i PZZ Kadra. Wspólnie apelują oni do szefa rządu o stworzenie ogólnokrajowego programu rozwoju technologii CCS (wychwytywania i składowania CO2), ponieważ wkrótce polski przemysł nie będzie w stanie unieść rosnących kosztów uprawnień do emisji CO2, a ze względów technologicznych są one niemożliwe do uniknięcia.

Jak podkreślono podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023, furtkę dla rozwoju projektów CCS otworzyła niedawna nowelizacja prawa geologicznego.

- To sprawdzona technologia. Funkcjonuje w przemyśle cementowym i naftowym. Może się okazać jedyną skuteczną, która pozwoli nam do roku 2030 dokonać 30-procentowej dekarbonizacji przemysłu hutniczego – mówi w rozmowie ze SlaZag.pl Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej. Jak przekonuje niezależnie od tego, jakie technologie produkcji stali w przyszłości stosować będzie polskie hutnictwo, to i tak konieczne będzie wdrożenie w tej branży instalacji CCS.

- Jeśli polskie hutnictwo nie dokona zielonej transformacji, to niestety będzie tracić klientów. Już teraz polska stal ma coraz trudniej we własnym kraju – ostrzega prezes Motyka zwracając uwagę, że w pierwszej połowie tego roku import pokrył 83 proc. krajowego zużycia stali.

Nie pozostawia też wątpliwości co do tego, że w sprawie tej sam sektor hutniczy sobie nie poradzi.

- Potrzebna jest interwencja państwa. Nie tylko finansowa, choć mówimy tu o miliardach euro. Bez rządu się nie obędzie też ze względów regulacyjnych. Dopiero niedawno udało się wdrożyć na grunt prawa polskiego zmiany w prawie geologicznym, które umożliwiają składowanie CO2. Teraz trzeba nam znaleźć te miejsca, gdzie moglibyśmy to robić oraz operatora systemu składowania – tłumaczy prezes HIPH.

To jeden z kluczowych tematów pierwszej edycji kongresu STEEL, podczas którego prezentowano m.in. wyzwania, ale i nowoczesne technologie na rynku stalowym. 18 do 19 września w Katowicach dyskutowano również o przyszłości polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej i pozyskiwania nowych technologii umożliwiających rozwój branży.

Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Stade de France

Może Cię zainteresować:

Wizytówki Śląska są na całym świecie. W Dzień Hutnika: pozdrowienia z Paryża, Kapsztadu, Denver

Autor: Michał Wroński

04/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Węgiel w porcie

Rządowe zakupy węgla położą śląskie górnictwo i hutnictwo

Węzeł multimodalny Katowice Airport

Oto jest najważniejsza inwestycja lotniska w Pyrzowicach

Laznia moszczenica jastrzebie zdroj

Górnicza łaźnia będzie centrum kultury. Porozumienie z KSSE

Łaziska Górne. "Nie dla CPK"

Pozdrowienia z miasteczka, które stanęło na drodze do CPK

Protest w Mikołowie przeciwko CPK

„Takiego wała, panie Horała!”. Protest przeciwko kolei CPK

Donald tusk bytom

Ile pustostanów wyremontujemy za pieniądze od Donalda Tuska?

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby