Zielona transformacja czeka nie tylko energetykę i górnictwo. Miliardów euro potrzebuje hutnictwo

Nie tylko bazująca na węglu polska energetyka stoi w obliczu transformacji. Podobne wyzwanie czeka też nasze hutnictwo. W przeciwnym razie branża, która i tak ma mocno pod górkę, zacznie trafić klientów. Ratunkiem może być upowszechnienie technologii wychwytywania i składowania CO2. - Same huty sobie nie poradzą, potrzebna jest interwencja państwa – podkreśla Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023.

fot. mat. NSZZ Solidarnośc
Huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej jest jednym z sygnatariuszy skierowanej pod premiera Mateusza Morawieckiego deklaracji pracodawców oraz związkowców z przemysłu energochłonnego i górnictwa. W gronie tym znajdziemy reprezentantów ArcelorMittal Poland, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, Górażdże Cement, branżowych organizacji pracodawców, a także „Solidarności”, OPZZ i PZZ Kadra. Wspólnie apelują oni do szefa rządu o stworzenie ogólnokrajowego programu rozwoju technologii CCS (wychwytywania i składowania CO2), ponieważ wkrótce polski przemysł nie będzie w stanie unieść rosnących kosztów uprawnień do emisji CO2, a ze względów technologicznych są one niemożliwe do uniknięcia.

Jak podkreślono podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023, furtkę dla rozwoju projektów CCS otworzyła niedawna nowelizacja prawa geologicznego.

- To sprawdzona technologia. Funkcjonuje w przemyśle cementowym i naftowym. Może się okazać jedyną skuteczną, która pozwoli nam do roku 2030 dokonać 30-procentowej dekarbonizacji przemysłu hutniczego – mówi w rozmowie ze SlaZag.pl Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej. Jak przekonuje niezależnie od tego, jakie technologie produkcji stali w przyszłości stosować będzie polskie hutnictwo, to i tak konieczne będzie wdrożenie w tej branży instalacji CCS.

- Jeśli polskie hutnictwo nie dokona zielonej transformacji, to niestety będzie tracić klientów. Już teraz polska stal ma coraz trudniej we własnym kraju – ostrzega prezes Motyka zwracając uwagę, że w pierwszej połowie tego roku import pokrył 83 proc. krajowego zużycia stali.

Nie pozostawia też wątpliwości co do tego, że w sprawie tej sam sektor hutniczy sobie nie poradzi.

- Potrzebna jest interwencja państwa. Nie tylko finansowa, choć mówimy tu o miliardach euro. Bez rządu się nie obędzie też ze względów regulacyjnych. Dopiero niedawno udało się wdrożyć na grunt prawa polskiego zmiany w prawie geologicznym, które umożliwiają składowanie CO2. Teraz trzeba nam znaleźć te miejsca, gdzie moglibyśmy to robić oraz operatora systemu składowania – tłumaczy prezes HIPH.

To jeden z kluczowych tematów pierwszej edycji kongresu STEEL, podczas którego prezentowano m.in. wyzwania, ale i nowoczesne technologie na rynku stalowym. 18 do 19 września w Katowicach dyskutowano również o przyszłości polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej i pozyskiwania nowych technologii umożliwiających rozwój branży.

Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Stade de France

Może Cię zainteresować:

Wizytówki Śląska są na całym świecie. W Dzień Hutnika: pozdrowienia z Paryża, Kapsztadu, Denver

Autor: Michał Wroński

04/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon