Związek Górnośląski powołuje nagrodę im. Łucji Staniczkowej. Dla dbających o edukację regionalną

Z okazji rocznicy urodzin dr Łucji Staniczkowej, słynnej śląskiej regionalistki i nauczycielki, Związek Górnośląski powołuje nagrodę jej imienia, która będzie przyznawana osobom zasłużonym dla edukacji regionalnej. "To szansa, by w końcu zacząć doceniać wysiłek tych, dzięki którym nasze dzieci poznają w szkole historię, tradycje, architekturę, geografię, przyrodę i język Górnego Śląska" - mówi Grzegorz Franki, prezes ZG.

Magdalena Lubecka
Dr Łucja Staniczkowa
- Będzie to wyróżnienie, którym chcemy corocznie honorować osoby i instytucje tworzące i wspierające edukację regionalną na Górnym Śląsku - mówi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

Nagroda w trzech kategoriach

Nagrodę przyznawać będzie specjalna kapituła w trzech kategoriach. Nauczyciele regionaliści szczególnie wyróżniający się w swojej pracy zawodowej otrzymają tytuł "Lidera Edukacji Regionalnej". W tej kategorii nagroda będzie miała także walor finansowy. Dla osób i instytucji, które inspirują i wspierają naukowo nauczycieli przewidziana jest kategoria "Promotor Edukacji Regionalnej". Z kolei dla tych, którzy wspierają organizacyjnie i finansowo edukację regionalną zarezerwowano tytuł "Mecenasa Edukacji Regionalnej".

- Jestem przekonany, że nasze nowe przedsięwzięcie z jednej strony upamiętni w przestrzeni publicznej panią dr Staniczkową, która połowę swojego życia poświęciła edukacji regionalnej, a z drugiej doceni wysiłek tych, dzięki którym nasze dzieci poznają w szkole historię, tradycje, architekturę, geografię, przyrodę i język Górnego Śląska - tłumaczy Franki.

Kim była Łucja Staniczkowa

Patronka nagrody, Łucja Staniczkowa, urodziła się 31 sierpnia 1947 roku w Tychach i z tym miastem związana była rodzinnie, zawodowo i społecznie przez całe życie. Gdyby żyła, dziś miałaby 75 lat. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w tyskich szkołach. "Jej praca doktorska "Herosi i chachary. Portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" zajmuje ważne miejsce w kanonie śląskiej humanistyki" - podkreśla Związek Górnośląski, którego dr Staniczkowa była wieloletnią działaczką. Założyła Bractwo Oświatowe skupiające nauczycieli zajmujących się regionalizmem. W latach 2014-2019 pełniła funkcję wiceprezesa ZG. Od zawsze była uważana za orędowniczkę i prekursorkę edukacji regionalnej na Śląsku.

Staniczkowa inicjowała i organizowała wiele przedsięwzięć edukacyjnych m.in. Olimpiadę Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie na Uniwersytecie Śląskim, Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów, czy Regionalny Przegląd Pieśni im. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Redagowała miesięcznik "Górnoślązak" oraz stworzyła pierwszą wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi. Była kuratorem wystawy "Silesius", która pokazywała dziesięć wieków historii Śląska przez pryzmat postaci zasłużonych dla regionu. "Silesius" eksponowany był w latach 2016-2018 w kilkudziesięciu miejscowościach Górnego Śląska oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Za swą działalność uhonorowana została w roku 2013 Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Jej imię nosi Dom Śląski w Katowicach przy ul. Stalmacha 17.

Dr Łucja Staniczkowa zmarła 23 sierpnia 2019 roku w Tychach i tam została pochowana.

Marcin Melon

Może Cię zainteresować:

„Porządnej edukacji regionalnej w Polsce nie ma. Jest absurdalny centralizm, bery i bojki opowiadane z Warszawy" - Marcin Melon o śląskiej tożsamości i języku

Autor: Maciej Poloczek

03/06/2022

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

REGIOS

Może Cię zainteresować:

REGIOS: Potrzebujemy regionalistów, którzy działają aktywnie, a nie kanapowiczów

Autor: Patryk Osadnik

03/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon