32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: miliony na specjalistyczny sprzęt dla szpitali. W Katowicach padnie rekord?

W niedzielę, 28 stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 32. Około 120 tysięcy wolontariuszy, 1685 sztabów – także poza granicami Polski zbierało pieniądze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Fiot. FB/ Katowicki Finał WOŚP 2024
Katowicki Finał WOŚP 2024

Podczas dotychczasowych finałów WOŚP zebrano niemal 2 miliardy złotych i kupiono ponad 71,5 tysiąca urządzeń. Zeszłoroczna zbiórka prowadzona była na rzecz walki z sepsą. Tym razem zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na urządzenia do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Przypomnijmy, że hasło tegorocznego finału to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, zaś motto zbiórki – „Tu wszystko gra OK!”.

W Polsce istnieje 64 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja WOŚP planuje kupić urządzenia dla:

  • diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne),
  • diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry),
  • diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy),
  • rehabilitacji (sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc),
  • torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

32. finałowi WOŚP towarzyszyło mnóstwo imprez – koncertów, sportowych wydarzeń czy licytacji. Śląski finał WOŚP zorganizowany został na Stadionie Śląskim, gdzie rozstawiono Miasteczko Finałowe. Rozpoczął się od I Biegu Malucha i IX Biegu z sercem WOŚP i nordic walking. Na miejscu zorganizowano „Strefę Bajtla”, strefę badań i konsultacji lekarskich, były ponadto pokazy WOPR, straży pożarnej, ratownictwa medycznego i policji, a nawet sztuk walki i tańca. Był też Teatr Ognia „Nam Tara” poprzedzający „Światełko do nieba” – finałową scenę ustawiono przy bramie nr 1.

Fot. Stadion Śląski

Po godzinie 20 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała już w całej Polsce ponad 100 milionów złotych. W tym czasie katowicki sztab miał już zebranych ponad 1,25 mln złotych!

Najciekawsze licytacje wosp slaskie 2024 0

Może Cię zainteresować:

Najciekawsze licytacje WOŚP. Zainteresują szczególnie Ślązaków! Beboki, Podolski, a może trening z GieKSą?

Autor: Szymon Karpe

26/01/2024

Slascy policjanci zagraja z wosp 10

Może Cię zainteresować:

Śląscy policjanci zagrają z WOŚP! Na aukcjach wyjątkowe pamiątki mundurowych. Szkoła Policji oferuje intensywny dzień szkoleniowy

Autor: Szymon Karpe

23/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon