Bezmyślny akt wandalizmu w chorzowskim skansenie. Ktoś napisał na zabytkowej stodole "Pozdrowienia z Warszawy"

Takich "pozdrowień z Warszawy" to my na Górnym Śląsku nie chcemy. W weekend 15-16 lipca 2023 r. pomalował ścianę XIX-wiecznej drewnianej stodoły w chorzowskim skansenie. Kolorową kredą.

FB MGPE
Skansen chorzow chalupa

Bezmyślny akt wandalizmu - tak Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" znajdujące się w Parku Śląskim w Chorzowie nazwało to, co wydarzyło się w chorzowskim skansenie w weekend 15-16 lipca 2023 r.

Ktoś pomalował kolorową kredą ściany XIX-wiecznej zabytkowej stodoły z Brzeźć z regionu pszczyńsko-rybnickiego. Widać różne napisy na ścianie, wśród nich klasyczne "Były tu...", ale również pisane dużymi literami "POZDROWIENIA Z WARSZAWY". Do tego rysunki słońca czy serduszka.

"Przypominamy, że będąc na terenie naszej ekspozycji odwiedzający znajdują się w MUZEUM, zaś historia zgromadzonych tu budynków sięga nawet XVII wieku. Zachowanie to oceniamy jednoznacznie jako dewastacja i niszczenie zabytku, jakim bez wątpienia jest obiekt w zagrodzie z Frydka" - pisze Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" na swoim profilu na Facebooku

Muzeum dodaje, że dokłada wszelkich starań, by zachować zabytkową ekspozycję w jak najlepszym stanie dla obecnych mieszkańców województwa śląskiego i przyszłych pokoleń.

- Pozyskujemy środki na remonty i konserwację, mając świadomość odpowiedzialności oraz troski o dziedzictwo naszego regionu. Ponad 70 obiektów drewnianych na terenie MGPE to unikatowe w skali kraju zabytki. Dbałość o ich zachowanie powinna być wyrazem troski każdego, kto odwiedza muzeum - dodają muzealnicy.

Obecnie Muzeum weryfikuje zapisy monitoringu z kamer, a konserwatorki z Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych zajmują się usuwaniem zniszczeń.

Ad Altare Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Ad Altare. Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

12/06/2023

Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Tak startowało Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Te duże samoloty latają już od ponad 60 lat!

Autor: Tomasz Borówka

12/09/2023

FEST Festival 2023

Może Cię zainteresować:

Fest Festival w Parku Śląskim sprawił, że noclegi w okolicy są droższe niż wakacje na Mauritiusie. 14 tysięcy za 4 noce

Autor: Martyna Urban

11/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon