Bezzałogowce z Gliwic będą jeszcze lepsze dzięki kosmicznej technologii. Grupa WB przejęła spółkę z Czechowic-Dziedzic

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego z Czechowic-Dziedzic zostało przejęte przez działającą w branży zbrojeniowej Grupę WB. To kolejne przedsiębiorstwo z województwa śląskiego, po gliwickim Flytronicu, które stało się częścią spółki z Ożarowa Mazowieckiego.

Przypomnijmy tylko, że Flytronic stał się częścią Grupy WB Flytronic w 2011. Gliwicka spółka prowadzi prace badawcze dla systemów bezzałogowych, związanych między innymi z awioniką, systemami łączności szerokopasmowej, programistycznymi (chodzi o tworzenie oprogramowania symulacyjnego dla potrzeb lotnictwa), a także nakierowanymi na tworzenie nowych platform. To właśnie w Gliwicach powstał system FlyEye. Tworzą go lekkie, wielozadaniowe bezzałogowce. System był już wykorzystywany w warunkach bojowych przez Siły Zbrojne RP podczas misji zagranicznych, natomiast w 2020 roku trafił do portfolio NSPA – agencji wsparcia i zamówień obronnych NATO, która oferuje go na rynku uzbrojenia.

Skorzystają systemy bezzałogowe

Tym razem Grupa WB sfinalizowała zakup Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego, mającego swoją siedzibę w Czechowicach-Dziedzicach. To przedsiębiorstwo, które specjalizuje się między innymi w produkcji strukturalnych paneli do budowy statków kosmicznych, zaś w Grupie WB będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego w zakresie rozwoju, wytwarzania i badań zaawansowanych struktur kompozytowych.

– Będzie to zatem kolejne innowacyjne przedsiębiorstwo Grupy WB, którego potencjał pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć nasze zdolności produkcyjne systemów bezzałogowych – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.

Kosmiczna jakość z Czechowic-Dziedzic

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej. Spółka korzysta z laboratorium badawczego, posiada też wielkopowierzchniowe tzw. pomieszczenie czyste (clean room). Produkuje gotowe elementy i komponenty o ściśle określonych parametrach, bardzo wysokiej jakości, także „kosmicznej” – space grade. Wytwarza strukturalne panele przekładkowe z poszyciem aluminiowym i z włókna węglowego, wykorzystywane do budowy głównych konstrukcji satelitów i statków kosmicznych.

Spółka ma kompetencje do tworzenia oprzyrządowania i zaawansowanych, zrobotyzowanych urządzeń produkcyjnych. Opracowało także własne rozwiązania inteligentnych struktur kompozytowych – podkreślają w Grupie WB.

Grupa WB na 30 MSPO jpg

Może Cię zainteresować:

30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego już we wtorek. W targach udział weźmie także gliwicka spółka Flytronic

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/09/2022

Zakład Stellantis w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Stellantis uruchamia w Gliwicach ośrodek rozwoju oprogramowania. Koncern zatrudni w nim 300 osób

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon