Letnia pogoda szczególnie zachęca do wyjazdów. Proponujemy Czernicę, niewielką miejscowość koło Rydułtów, która jest wymarzonym miejscem na weekendowy wypad.
Liczy ona około 2000 mieszkańców, a jej nazwa była wzmiankowana po raz pierwszy w 1317 roku w formie Chyrniche. Oznaczać mogła rodzaj gleby albo ciemny, gęsty las.
Uwagę przyciąga tu budynek dawnej karczmy, którą udało się zachować, bo miała trafić do skansenu w Chorzowie. Karczma z konieczności pełniła też przez jakiś czas rolę kościoła. Interesującą czernicką osobliwością jest liczący ponad 700 metrów długości tunel kolejowy pomiędzy Rydułtowami a Czernicą, zbudowany w połowie XIX wieku.
Na pewno należy też zobaczyć znajdujący się w pobliżu, ładnie odrestaurowany neogotycki pałac, wybudowany przez rodzinę von Rothów w latach 1880-1885. To właśnie ta rodzina w latach 1848-1945 była właścicielem tej miejscowości.

Pałac zbudowano na miejscu dawnego dworu z około XVII wieku. Budynek jest dwukondygnacyjny. Po bokach ma wieloboczne wieże, które przed II wojną światową były przykryte hełmami. We wnętrzu zachowała się sala myśliwska z neorenesansowym piecem. Po II wojnie światowej pałac przeznaczono na siedzibę szkoły, a później na potrzeby bytomskich zakładów mięsnych. W latach 90. zeszłego wieku przeprowadzono gruntowny remont. Budynek otoczony jest parkiem z lipami, klonami i kasztanami.
Wyróżniają się tu pomniki przyrody:
- cztery stare lipy (obwód do 467 cm),
- dąb (336 cm).
W niewielkim parku znajduje się także staw z uroczym drewnianym mostkiem. Są również pasieki pszczelarskie oraz tablice informacyjne dotyczące historii i różnych ciekawostek związanych z miodem i pszczelarstwem. Dla najmłodszych pałacowy park oferuje duży, atrakcyjny plac zabaw.
Przy ulicy Wolności 42 jest zabytkowa szkoła podstawowa z około 1900 roku, nosząca imię wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który urodził się w tej wsi w roku 1933.
Miejscowość może także kojarzyć się z przemysłem wydobywczym, gdyż od XIX wieku do 1966 roku eksploatowano tu pokłady gipsu. Dlatego można tu znaleźć też szyby wentylacyjne, zapisane w wojewódzkim rejestrze zabytków jako: zespół szybu wentylacyjnego I „Czernica” z przełomu XIX i XX wieku, który obejmuje nadszybie z wieżą wyciągową, maszynownię i rozdzielnię oraz zespół szybu wentylacyjnego II „Cecylia” z 1909-1910, a w nim maszynownię z rozdzielnią, nadszybie z wieżą wyciągową, cechownię i łaźnię.
Czernica posiada własne godło przedstawiające podwójną lilię, widzimy je na pieczęci pochodzącej z początków XIX wieku z napisem: Gem Czernitz Rybniker Kreis.
Natomiast wspomniany pałac, nazywany zameczkiem, pełni obecnie funkcję centrum życia kulturalnego i społecznego. W budynku działa Ośrodek Kultury prowadzony przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych „Spichlerz” (założone w 2012 roku), które organizuje zajęcia i wydarzenia kulturalne, a – jak nas poinformowano – samych młodych wolontariuszy skupia około 100. Zajmuje się pielęgnowaniem lokalnego dziedzictwa niematerialnego. Wydaje publikacje, organizuje spektakle i Pikniki Historyczne. W pałacu można napić się dobrej kawy i zjeść coś (na słodko lub słono) w klimatycznej Kawiarni „Rothówka”. W pałacowej kawiarence jest sporo pamiątek po ostatnich właścicielach majątku, a personel chętnie udziela informacji.
Miejscem przyciągającym turystów do Czernicy jest też kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którego budowę oficjalnie ukończono w maju 1953 roku.

Kościół powstawał w ogromnych trudnościach, co było znamienne dla czasów stalinizmu. Architektonicznie jest bardzo nietypowy, w dodatku wybudowany na wzniesieniu, więc prowadzą do niego malownicze, tonące w zieleni schody. Wnętrze świątyni jest jasne, przestronne i odbiega detalami od tradycyjnych kościołów budowanych w wieku XX.