Ekolodzy z Greenpeace zatamowali wylot kolektora wód kopalnianych. PGG: To bardzo niebezpieczne

Grupa ekologów z Greenpeace Polska zatamowała we wtorek wylot kolektora wód kopalnianych w Halembie. Ich zdaniem ta wysoce zasolona woda zanieczyszcza rzekę Odrę. Polska Grupa Górnicza akcję ekologów nazwała „szkodliwą".

Greenpeace

Aktywiści z Greenpeace zablokowali we wtorek zrzut „wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba", które trafiają do Odry.

- To właśnie górnośląskie kopalnie węgla odpowiadają za zeszłoroczną katastrofę ekologiczną w Odrze i śmierć setek tysięcy ryb. Zbliża się lato i zamiast cieszyć się z nadchodzących ciepłych i słonecznych dni, jesteśmy przerażeni tym, co nas czeka. Wysokie temperatury oraz niższy poziom wody w rzekach sprawią, że zasolona woda ponownie stworzy warunki do zakwitu toksycznych alg, które zabiją życie w Odrze - uważają ekolodzy.

Aktywiści do zatamowania kolektorów użyli metalowej kurtyny. Polska Grupa Górnicza akcję ekologów nazwała „szkodliwą".

- Trwałe zatamowanie odpływu wód w kolektorze stwarza realne ryzyko uszkodzenia systemu odwadniania, co może doprowadzić do zalania kopalni i zagraża bezpieczeństwu pracy ludzi pod ziemią! PGG S.A. wezwała na miejsce happeningu Greenpeace policję i podejmie odpowiednie kroki prawne w celu pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności za spowodowane szkody - poinformowała spółka.

Polska Grupa Górnicza przypomniała, że odwadnianie kopalń jest nieodzownym warunkiem prowadzenia eksploatacji podziemnej.

- W celu ochrony wód powierzchniowych przed nadmiernym zasoleniem wodami dołowymi odprowadzanymi do zlewni Górnej Wisły i Odry w PGG S.A. wykorzystywana jest również metoda hydrotechniczna, polegająca na czasowym gromadzeniu słonych wód kopalnianych w zbiornikach retencyjnych, a następnie na kontrolowanym ich odprowadzaniu do rzeki w okresach wysokich przepływów - czytamy w komunikacie PGG.

- Odprowadzanie wód z ruchu Halemba odbywa się na warunkach zgodnych z aktualną decyzją wodnoprawną, a prawidłowość jej realizacji kontrolowana jest przez uprawnione instytucje państwowe. Jakość wód badana jest na bieżąco przy pomocy akredytowanych laboratoriów, a kopalnie podlegają w opisanym zakresie regularnym inspekcjom - czytamy.

- Jeżeli prawo umożliwia kopalniom węgla kamiennego stworzenia warunków sprzyjających kolejnej katastrofie, to trzeba je zmienić i drastycznie ograniczyć zrzut zasolonych ścieków - odpowiadają ekolodzy.

KWK Pokoj Szyb Ruda Slaska MIW

Może Cię zainteresować:

Związkowcy piszą do PGG w sprawie węgla koksowego w Bielszowicach. „Nie potraficie wykorzystać koniunktury"

Autor: Arkadiusz Nauka

18/05/2022

Kopalnia Ruda Ruch Bielszowice

Może Cię zainteresować:

Raport: węgiel koksowy z Bielszowic znajdzie kupców. Kopalnia pofedruje jeszcze 7 lat? Warunkiem opłacalności będzie cena surowca na rynku

Autor: Michał Wroński

01/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon