Elżbieta Bieńkowska prezeską Orlenu? „Ktoś wypuszcza takie niewiarygodne informacje”

Elżbieta Bieńkowska prezeską Orlenu? – Sporo lat spędziłem w biznesie i wiem jedno, że to, co pisze się w mediach mainstreamowych, rzadko przeradza się w personalne decyzje w spółkach Skarbu Państwa. Chcę doczekać czasu, że na czele takich spółek będą stali menadżerowie, a nie politycy – podkreślił Michał Gramatyka (Polska 2050).

Fot. Parlament Europejski
Elżbieta Bieńkowska

W mediach pojawiła się informacja, że na czele PKN Orlen może stanąć Elżbieta Bieńkowska, czyli była wicepremierka oraz ministra w czasie poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej, która zasłynęła słowami: „sorry, taki mamy klimat”.

Poseł Michał Gramatyka (Polska 2050) w Radiu Piekary przyznał, że uważa tę informację za mało wiarygodną (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

– Wydaje mi się, że ktoś wypuszcza takie niewiarygodne informacje, żebyśmy o tym rozmawiali – ocenił Michał Gramatyka. – Sporo lat spędziłem w biznesie i wiem jedno, że to, co pisze się w mediach mainstreamowych, rzadko przeradza się w personalne decyzje w spółkach Skarbu Państwa. Chcę doczekać czasu, że na czele takich spółek będą stali menadżerowie, a nie politycy – podkreślił.

W jaki sposób należy wyłaniać osoby kierujące spółkami Skarbu Państwa?

– Można w konkursie, ale myślę, że rząd ma swój zasób kadrowy, grupę sprawdzonych ludzi, menadżerów, którzy się znają na temacie. Mówi się dziś o Jakubie Karnowskim, obecnie prezesem ukraińskich kolei, swego czasu PKP. To wychowanek Leszka Balcerowicza, jeden z najlepszych polskich menadżerów – powiedział Michał Gramatyka.

Ministerstwo Przemysłu? „Byłem sceptyczny”

W najbliższych latach dużym problemem dla Górnego Śląska będzie nierentowne górnictwo.

– Za chwilę zobaczymy, kto stanie na czele spółek górniczych, co to będą za ludzie – menadżerowie czy też niekoniecznie – wskazał Michał Gramatyka.

Branżę będzie kontrolowało Ministerstwo Przemysłu, które ma powstać w Katowicach (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

– Od początku byłem sceptyczny wobec tego pomysłu. Lokalizacja ministerstwa w Katowicach powoduje, że kierownictwo będzie traciło bardzo dużo czasu na logistykę – podróże do Warszawy na zebrania rady ministrów, załatwianie spraw w Warszawie. Kiedy w jednym mieście jest skupiona cała administracja, to lokowanie resortów kilkaset kilometrów dalej jest pewnie atrakcyjne PR-owo, ale wyłącznie w tym kontekście – powiedział Michał Gramatyka.

– Na pewno wysokiej klasy profesjonalistką jest osoba, która stoi na czele Ministerstwa Przemysłu. Prof. Marzena Czarnecka o ogromnej wiedzy, bardzo dobrym merytorycznym podejściu i operatywności – ocenił.

Gornik w kopalni PGG

Może Cię zainteresować:

Rząd musi pomóc górnictwu, ale musi postawić warunki: uważa były prezes JSW, Jarosław Zagórowski

Autor: Michał Wroński

08/01/2024

Mysłowice stare miasto z rura parkiem 13

Może Cię zainteresować:

Oto najbardziej kuriozalna budowla w dziejach Śląska. Zamiast zburzonych kamienic, ich atrapa ze złomu

Autor: Marcin Zasada

08/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon