Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ: Industriada to nasze dziedzictwo i nasz symbol

W najbliższą sobotę, 17 czerwca 2023 r., odbędzie się 14. edycja Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. - To jest nasze dziedzictwo i nasz symbol – mówi w ŚLĄZAQ Grzegorz Wolnik, radny sejmiku województwa śląskiego, szczególnie związany z Familokami w Czerwionce-Leszczynach.

Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ Industriada to nasze dziedzictwo i nasz symbol

Choć skojarzenie przemysłu ze sztuką może się wydawać bardzo odległe, to jest wręcz przeciwnie. Dlatego motyw przewodni 14. edycji Industriady to „Sztuka przemysłu”. - To znakomite i bardzo twórcze hasło – mówi w ŚLĄZAQ Grzegorz Wolnik, radny sejmiku województwa śląskiego.

- Między przemysłem a sztuką nie ma aż takiej wielkiej przepaści, a wręcz przeciwnie. Wystarczy się przyjrzeć np. starym, zabytkowym obiektom – one po prostu są świątyniami przemysłu. To jest wielka sztuka, chociażby Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Do tego wielu twórców górnośląskiego przemysłu było jednocześnie mecenasami kultury – zaznacza Grzegorz Wolnik.

Blisko 400 wydarzeń w cały województwie śląskim

Tegoroczna Industriada to blisko 400 wydarzeń, w tym m.in. warsztaty, wystawy, pokazy czy koncerty. To wszystko w 46 przemysłowych zabytkach na terenie 29 miejscowości województwa śląskiego. Jest z czego wybierać!

- Zapraszamy nie tylko mieszkańców Śląska. Integrujemy całe województwo. Jest to taka właśnie impreza, która nikogo nie dyskryminuje. Pokazuje wszystkie nasze walory i na pewno warto w niej uczestniczyć – mówi radny sejmiku.

Industriada integruje województwo śląskie, ale jest też jego doskonałą promocją. Kiedyś jednak we władzach województwa śląskiego pojawił się pomysł, by zrezygnować z organizacji tego festiwalu. Na szczęście tych planów nie zrealizowano i dziś nikt już o tym nie myśli.

- Trzeba by być samobójcą, żeby rezygnować z Industriady. To jest coś, co już zakorzeniło się w naszym regionie i to jest największe tego typu wydarzenie w tej części Europy. Nie sądzę, żeby ktokolwiek pozwolił sobie na to, żeby tknąć Industriadę. Industriada jest święta. To jest nasze dziedzictwo i nasz symbol – podkreśla Grzegorz Wolnik.

Większa tego typu impreza jest tylko w Zagłębiu Ruhry w Niemczech – to ExtraSchicht, która była inspiracją dla Industriady. - Na tym polega nasza wspólna Europa. Powinniśmy od siebie czerpać to co dobre, chociaż niektórzy powiedzą, że niemieckie – mówi radny.

Rozruch Industriady na Górnym Śląsku, a oficjalne otwarcie w Zagłębiu Dąbrowskim

Industriada odbywa się w sobotę, 17 czerwca, ale jej rozruch już dzień wcześniej w Rybniku, w Zabytkowej Kopalni Ignacy. - Będą koncerty, zwiedzanie, warsztaty. Zapraszam serdecznie, bo sama kopalnia Ignacy to jest niezmiernie ciekawy. Chociażby zobaczenie funkcjonującej maszyny parowej to jest potężne wrażenie – podkreśla Grzegorz Wolnik

Rozruch na Górnym Śląsku, a oficjalne rozpoczęcie Industriady w Zagłębiu Dąbrowskim – w czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. - To kolejny fantastyczny obiekt. Myślę, że turyści z Górnego Śląska chętnie do Czeladzi zawitają. Tym bardziej, że komunikacja zbiorowa temu sprzyja. Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego oferują darmowy dojazd festiwalowych obiektów – zaznacza Grzegorz Wolnik.

Tuż przy stacji kolejowej jest m.in. obiekt gdzie będzie oficjalne zakończenie Industriady, czyli Familoki w Czerwionce-Leszczynach. - Po Giszowcu to jest najciekawszy tego typu zespół, oparty na koncepcji miasto-ogród. Jest tam 89 budynków i każdy z nich jest inny – podkreślił radny Wolnik.

Trzy najważniejsze miejsce, które zdaniem Grzegorza Wolnika należy odwiedzić podczas tegorocznej Industriady to: Kolejka Wąskotorowa w Rudach, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku i kopalnia Ignacy w Rybniku i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Industriada 01

Może Cię zainteresować:

Całe województwo na pomarańczowo w ten weekend! Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Rozruch 16 czerwca w Rybniku, multum imprez 17 czerwca w prawie 30 miejscowościach

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2023

Industriada

Może Cię zainteresować:

Industriada 2023. Wracamy do dwudniowego świętowania. Start w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

Autor: Redakcja

14/06/2023

Czeladź cechownia

Może Cię zainteresować:

Industriada w Czeladzi: czas na uroczyste otwarcie wyremontowanej Cechowni kopalni „Saturn”. Co w programie?

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mianujom mie Hanka nie pojedzie do Sejmu Wystawienie śląskiego monodramu nie będzie możliwe

Dlaczego „Mianujom mie Hanka” nie pojedzie do Sejmu?

Sleepy hollow movie

Żądamy hollywoodzkiego widowiska o Goduli! Podpisz petycję!

Jan "Kyks" Skrzek

"To boł chop!". Niesamowity przypadek Jana "Kyksa" Skrzeka

Marcin Melon

Śląskie Słowo Roku 2022. Marcin Melon pozdrawia prezesa NBP

Marsz Autonomii

Ile można czekać na wyniku Narodowego Spisu Powszechnego?

Panteon górnośląski

Panteon Górnośląski otwarty od 16 lipca. Zapisy na telefon

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy