Historyczny Ślązag. Panewnickie tajemnice września 1939 roku. Mogiły nadal czekają na odkrycie, ofiary - na godny pochówek

Cmentarz w Panewnikach strzeże niejednej tajemnicy, a największą być może z nich są mogiły ofiar września 1939 roku. Jeszcze więcej mogił skrywają Lasy Panewnickie. W Katowicach na godny pochówek oczekują od lat ciała ponad stu, a być może nawet kilkuset osób.

W pierwszych dniach września 1939 na cmentarzu w Panewnikach - wówczas jeszcze odrębnej gminy - pogrzebano sto kilkadziesiąt osób poległych w walkach o Katowice lub zamordowanych po zajęciu miasta przez Wehrmacht. Ich zbiorowa mogiła została zniszczona podczas wojny. Po jej zakończeniu, w 1947 roku, na cmentarzu przybyła kolejna mogiła, w której pochowano ekshumowane szczątki kilkudziesięciu osób zamordowanych w 1939 roku w Lasach Panewnickich.

Miejsce mogiły z 1939 roku nie jest dokładnie znane, choć możliwe do ustalenia. Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej prowadząc śledztwo w sprawie niemieckich zbrodni wojennych w Katowicach we wrześniu 1939 roku, nie podjął jednak próby odnalezienia tej mogiły, ekshumacji pochowanych w niej osób i ustalenia ich tożsamości.

W przypadku drugiej mogiły, tej z 1947 roku, sytuacja jest inna. Ciała tam pochowanych zostały szczegółowo opisane podczas ekshumacji w Lasach Panewnickich. Ustalono tożsamość kilku z nich, większość po dziś dzień pozostaje bezimienna. W tej mogile, nad którą wznosi się dziś okazały pomnik, spoczywa 45 osób. Nagrobki, stanowiące część założenia, są symboliczne. Można spotkać się z poglądem, że kilka spośród osób, których szczątki ekshumowano z leśnych mogił, rzeczywiście pochowano w 1947 roku w tym miejscu. Jednak ciała większości - jak np. Nikodem i Józef Rencowie - najprawdopodobniej spoczywają w owej zaginionej mogile z 1939 roku, o kilkadziesiąt metrów od pomnika.

W Lasach Panewnickich znajduje się co najmniej kilka nie odkrytych jeszcze mogił. Relacja naocznego świadka mówi o dwunastu masowych grobach. W 1947 roku zlokalizowano jedynie cztery z nich. Na odnalezienie i godny pochówek czekają więc ciała stu kilkudziesięciu osób.

Historyczny slazag odc 1

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Tajemnica Jakoba Scharfa i fotografii Katowic z 1939 roku

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Pogrzeb zamordowanych we wrześniu 1939 w Panewnikach

Może Cię zainteresować:

Wrzesień 1939 na Śląsku. Ten QUIZ jest wyzwaniem nawet dla znawców tematu

Autor: Tomasz Borówka

01/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon