Ilustrowane dzieje najwystawniejszej ulicy w Bytomiu: znana od średniowiecza piękna od 150 lat

Dworcowa to najbardziej reprezentacyjna ulica Bytomia, a już wkrótce - taką mamy nadzieję - symbol rewitalizacji bytomskiego śródmieścia. Zanim Dworcowa znów będzie wyglądać na miarę swojej architektonicznej wartości i uroku, zobaczcie w galerii zdjęć, jakie zmiany zachodziły na tym klasycznym bytomskim deptaku na przestrzeni lat.

Bytom to miasto o rodowodzie sięgającym głęboko w średniowiecze. Obecne centrum miasta ukształtowało się wokół rynku, wraz z wychodzącymi od niego ulicami wytyczonego w XIII wieku. Z czasem miasto rozszerzyło się o kolejne kwartały, ulice i place. W XIX wieku uzyskało połączenie kolejowe. To także nie pozostało bez wpływu na zabudowę.

Główna ulica handlowa

Dworcowa to główna ulica handlowa w śródmieściu Bytomia, łącząca dzisiejszy plac Tadeusza Kościuszki (kiedyś Bulwar) z placem Michała Wolskiego. Jej początki sięgają średniowiecza, wtedy przecinała ówczesne przedmieście. Dzisiejszy wygląd zyskała dopiero w XIX w., kiedy przyłączono Bytom do linii kolejowej. Na jednym z jej końców wybudowano dwa dworce kolejowe.

Od tego momentu pełni rolę reprezentacyjną. To tę ulicę jako pierwszą w mieście widzieli przyjezdni, którzy pociągami docierali do Bytomia. To na ulicy Dworcowej powstawały bogato zdobione kamienice, w których mieściły się słynne na Śląsku hotele, kawiarnie, restauracje czy sklepy. Najstarszym zabytkiem przy ulicy Dworcowej jest kamienica nr 16 (dawny hotel „Sanssouci”, następnie „Keiserhof” i „Bristol”), kształtem nawiązująca do klasycyzmu, ale bogata w zdobnictwo secesyjne. Gmach wzniesiono w 1858 roku.

W jej pobliżu roi się od innych pięknych przykładów historyzmu i secesji. Pod numerem 10 stoi kamienica z 1886 roku, ozdobiona efektownym wykuszem i szczytem. Numer 12-14 to pierwotnie budynek mieszkalny, a później hotel „Graf von Moltke”, wzniesiony w 1866 roku. Z początku XX wieku pochodzi narożny budynek, oznaczony numerem 19, mieszczący kiedyś hotel „Reichhof” (później „Europahof” i „Pionier”). Albo piękny gmach pod numerem 22, postawiony w 1905 roku jako budynek mieszkalny. Przechadzając się tym deptakiem niebawem warto będzie podnieść głowę do góry.

Jak będzie wyglądać nowa Dworcowa?

Odnowiona Dworcowa ma być przede wszystkim przyjazna dla pieszych. "Ulica zyska nową – wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia. Układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu" - zakłada program rewitalizacji.

Co ważne, w większości z 11 kamienic przy Dworcowej prace modernizacyjne dobiegły końca lub są na finiszu. Zanim wielki remont zostanie zakończony, zobaczcie, jak słynna ulica zmieniała się na przestrzeni lat.

Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Dawny Bytom w kolorze. Fascynujące fotografie miasta sprzed lat. Grafik Mateusz Janocha barwnie zrekonstruował przeszłość

Autor: Tomasz Borówka

12/07/2022

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Bytom, ostatni przystanek przed Polską. Gdzie w mieście przebiegała polsko-niemiecka granica?

Autor: Redakcja Bytomski

31/08/2022

Ulica Wolności w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ilustrowana historia ulicy, która od zawsze była kręgosłupem Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

22/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kuźnica Małego Janisza w Kaletach

Tajemnicza osada na terenie Kalet?

Przedwojenny Bytom

Bytom. Wycieczka do miasta, które trudno rozpoznać

Rynek, park i zamek w Pszczynie

Piękna Pszczyna jesienią. Rynek, zamek i park na zdjęciach

Zamek w Olsztynie

Najciekawsze zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Byliście tam?

Śląskie i Zagłębiowskie synagogi

Śląskie i zagłębiowskie synagogi na archiwalnych zdjęciach

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak wyglądały dawniej

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Brama w Beskidy. Kolorowane zdjęcia dawnego Ustronia