Interwencja Władysława Kosiniaka-Kamysza w PGG. "Wierzymy, że wywiążą się ze swoich deklaracji"

- Małe cukiernie, ciastkarnie i tradycyjne piekarnie miały obietnicę PGG o sprzedaży węgla na specjalnych aukcjach. Mamy korespondencję i zapewnienia spółki w tej sprawie. Wierzymy, że wywiążą się ze swoich deklaracji. Przedsiębiorcy na to czekają - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz przed wejściem na interwencję poselską do siedziby Polskiej Grupy Górniczej.

Twitter: PGG
Władysław Kosiniak Kamysz

We wtorek, 5 września, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał na interwencję poselską do siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

- Małe cukiernie, ciastkarnie i tradycyjne piekarnie miały obietnicę PGG o sprzedaży węgla na specjalnych aukcjach. Mamy korespondencję i zapewnienia spółki w tej sprawie. Wierzymy, że wywiążą się ze swoich deklaracji. Przedsiębiorcy na to czekają - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz przed wejściem do siedziby PGG.

- To chleb, który wczoraj został wypieczony według tradycyjnej receptury w Gminnej Spółdzielni w Szadku. Zboża, z którego powstał, nie zabraknie. Może zabraknąć jednak węgla, którym opalają piekarze. Dlatego dziś interweniujemy w tej sprawie w PGG - tłumaczył poseł Paweł Bejda, który również wziął udział w rozmowach z członkami zarządu PGG.

Spotkanie trwało około godziny. Prezes PGG Tomasz Rogala zapewnił po nim media, że udzielił posłom PSL szczegółowych informacji o sprzedaży węgla i zaspokojeniu rynku.

- Padła zarówno prośba ze strony spółki, by kontakt w tej sprawie był bardziej zorganizowany, ale też deklaracja pomocy, by żadna tradycyjna piekarnia nie upadła - podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Rozmawialiśmy o sytuacji z węglem w całej branży rolno-spożywczej, w tym o problemach z miałem węglowym producentów warzyw. Poruszyliśmy temat problemów cementowni, które zużywają 600 tys. t polskiego węgla. Stajemy za polskimi przedsiębiorcami - dodał Paweł Bejda.

Piekarze od kilku miesięcy alarmują, że coraz trudniej jest im prowadzić piekarnie. Zapowiadają podnoszenie cen chleba. Podwyżki cen prądu i gazu (dla przedsiębiorców ponad trzykrotna podwyżka za prąd i niemal czterokrotna za gaz) mogą sprawić, że jednokilogramowy bochenek chleba będzie kosztować nawet 12 złotych. To wyliczenia Mirosława Gniado, właściciela piekarni Agata w Jastrzębiu-Zdroju, na którego powoływała się "Gazeta Wyborcza". Z kolei Iwona Sobczak-Korpol, właścicielka działającej od 40 lat piekarni w Gliwicach przy ul. Daszyńskiego, zapowiadając zamknięcie zakładu, uzasadniła to 800-procentową podwyżką cen gazu dla przedsiębiorców. Prognozowany rachunek za gaz w styczniu wyniósłby 30 tys. zł. "To absurd i katastrofa" - podsumowała właścicielka.

Podczas konferencji w polemikę z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem weszli związkowcy Sierpnia 80. Zobaczcie:


Protest Sierpień 80

Może Cię zainteresować:

Związkowcy będą ustawiać się po tani węgiel przed... katowickim biurem premiera Morawieckiego

Autor: Redakcja

05/09/2022

Kolejka po węgiel Kopalnia Halemba

Może Cię zainteresować:

Polska Grupa Górnicza skieruje cały węgiel opałowy do e-sklepu, a UOKiK sprawdzi dilerów

Autor: Michał Wroński

01/08/2022

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Węgiel jest drogi jak nigdy, więc może czas całkowicie z niego zrezygnować?

Autor: Michał Wroński

26/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Pniówek

Ratownicy wrócą po ciała ofiar. To będzie trudna akcja

Węgiel się nie pali

Sprowadzany do Polski węgiel się... nie pali. Serio

Polska Grupa Górnicza

Górnicy otrzymają kolejną transzę "rekompensaty inflacyjnej"

Oszustwo w sklepie PGG

Oszustwo przy zakupie węgla w sklepie PGG

Chrust

Sposób na drogi węgiel: minister odsyła ludzi do... lasu

Zofiowka 03 fot agnieszka materna

Tragiczny bilans wstrząsu w "Zofiówce" wzrósł do 4

Franciszek Dziendziel wójt gminy Pawłowice

"U nas wypadek w kopalni zawsze oznacza, że to ktoś znajomy"