Jarosław Zagórowski: Górnictwo w Polsce to dziś kompletny chaos. Nawet nie wiadomo, kto za nie odpowiada

Nie ma dzisiaj w Polsce dobrej koordynacji pomiędzy polityką węglową i polityką energetyczną. Te obszary są rozrzucone, nadzór nad nimi jest rozrzucony pomiędzy różnymi ministerstwami. Nie mamy dzisiaj ministerstwa energetyki, przemysłu czy gospodarki - powiedział Jarosław Zagórowski, były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej na antenie Radia Piekary.

Kopalnia

Polskie górnictwo znajduje się w potężnym kryzysie. Życie kopalń może zostać jeszcze dodatkowo skrócone poprzez unijne przepisy dotyczące norm emisji metanu, które być może zostaną tak „wyżyłowane", że górnicze spółki nie będą w stanie im sprostać. Zdaniem Jarosława Zagórowskiego, byłego prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o tym, że Unia Europejska chce być światowym prekursorem we wprowadzaniu „zielonego ładu", wiadomo już od wielu lat. A to bierność osób odpowiedzialnych w Polsce za górnictwo i energetykę doprowadziła do tego, że nikt wcześniej nie zareagował i nie uczestniczył w pracach nad unijną dyrektywą.

- Ministerstwo zajmujące się w Polsce górnictwem bardzo mocno osłabło. Osłabło kadrowo i personalnie. Niewiele jest tych osób, którzy faktycznie zajmują się górnictwem, bo to górnictwo nadzorowane jest dzisiaj czysto politycznie - powiedział Jarosław Zagórowski w „Rozmowie Dnia". - Zaprzepaszczono czas, w którym można było oddziaływać na urzędników w Brukseli i im tłumaczyć z czym będziemy mieli do czynienia. Rozporządzenie zostało stworzone przez ekspertów nie od górnictwa, a od ekologii. Stąd tak restrykcyjne przepisy - dodał były prezes JSW.

- Dzisiaj rząd polski nie angażuje się za bardzo w prace prowadzone w Brukseli. Jedyną osobą, która to obserwowała i dawała sygnały, ze dzieje się coś niepokojącego był premier Buzek, który nawoływał, aby sektor górniczy i ministerstwo coś z tym zrobiło. Dziś jesteśmy w przeddzień katastrofy - uważa Zagórowski.

Dodał, że to poruszenie ze strony central związkowych i rządowego nadzoru jednak będzie miało sens, bo w Komisji Europejskiej urzędnicy znów pochylą się nad treścią dyrektywy metanowej.

Kompletny burdel w górnictwie. Kto tak naprawdę za nie odpowiada

Brakuje wizji przyszłości górnictwa, brakuje decyzyjności, brakuje wszystkiego. Takie wnioski nasuwają się Zagórowskiemu, gdy patrzy na to jak polski rząd zarządza polityką energetyczną.

- Nie ma dzisiaj w Polsce dobrej koordynacji pomiędzy polityką węglową i polityką energetyczną. Te obszary są rozrzucone, nadzór nad nimi jest rozrzucony pomiędzy różnymi ministerstwami. Nie mamy dzisiaj ministerstwa energetyki, przemysłu czy gospodarki - powiedział Jarosław Zagórowski. - Jeśli polityka energetyczna państwa byłaby dobrze prowadzona, to daje przewagę konkurencyjną dla gospodarki, daje też w drugim miejscu potencjał inwestycyjny, produkcję i zlecenia na potrzeby energetyki - dodał.

- Zadajmy sobie pytanie, które ministerstwo odpowiada dzisiaj za górnictwo? Tego nikt nie wie. Może Zbigniew Ziobro i Janusz Kowalski, bo jeżdżą po Śląsku i opowiadają o obronie polskich kopalń. Jak nie ministerstwo sprawiedliwości, nie ministerstwo rolnictwa, to może ministerstwo klimatu? Trochę żartujemy, ale ja się obawiam, że taka polityka energetyczna państwa może doprowadzić w końcu do tego, że w Polsce będziemy mieli wyłączenia prądu, będzie blackout - powiedział Zagórowski.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Krupinski

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW: Zamknięcie kopalni Krupiński to był gospodarczy sabotaż. Zmarnowano 700 mln ton węgla

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Wojciech Kałuża

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW o nominacji Wojciecha Kałuży: wymyślono stanowisko, by miękko wylądował

Autor: Michał Wroński

19/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dominik Kolorz

Premier „wzywany" przez związkowców do Katowic

Pluca smogowe Katowice

A ile ty czekasz na pieniądze z programu Czyste Poiwetrze?

Kopalnia metanowa PGG

Kompromitacja miast kompromisu. Rząd przegrał ws. metanu?

Zarząd NSZZ Solidarność Katowice

Tusk obiecał ministerstwo na Śląsku? Przecież jedno już mamy

Kopalnia metanowa PGG

Górnicze spółki ostrzegły Brukselę przed dziką transformacją

Elektrownia zdjecie pogladowe

„W imię religii klimatycznej likwidujemy miejsca pracy"

Auto z węglem

Embargo, spekulanci i węgiel z gminy. Rok „czarnego złota"