Jerzy Gorzelik o deklaracji Donalda Tuska: to efekt politycznej kalkulacji

- To nie wyraz dobrej woli Donalda Tuska, ale kalkulacji politycznej, która wskazuje na to, że ten poziom koncesji na rzecz Górnoślązaków może przynieść więcej korzyści niż strat – tak złożoną przez szefa Platformy Obywatelskiej obietnicę doprowadzenia do uznania śląskiej godki za język regionalny skomentował Jerzy Gorzelik lider Ruchu Autonomii Śląska. Jak ocenił, w razie dojścia obecnej opozycji do władzy postulat ten faktycznie może doczekać się realizacji.

fot. M. Poloczek
Marsz Autonomii

W ubiegły weekend przez regionalne media przemknęła wiadomość o deklaracji radzionkowskiej. Szef Platformy złożył ją przy okazji wizyty w tej górnośląskiej gminie.

To moja deklaracja, że dokończymy to, co ludzie stąd zaczęli bez powodzenia, czyli uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego – powiedział Donald Tusk. Doprecyzowując zaś, uznania godki na język regionalny miałoby nastąpić w ciągu pierwszych 100 dni po wyborach. O ile rzecz jasna opozycja te wybory wygra i będzie miała realnie cokolwiek do gadki.

- Zasada w takich przypadkach jest prosta: brać ale nie kwitować. Nasze aspiracje powinne być znacznie większe – skomentował obietnice szefa PO Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. Jak stwierdził na antenie Radia Piekary taka deklaracja to dowód na to, że po stronie opozycji postulat uznania godki za język regionalny został oswojony, a sama godka budzi raczej życzliwość. Przy czym – jak podkreślił – to efekt pracy, którą wykonali sami Górnoślązacy w ciągu ostatnich kilkunastu lat czyniąc z tego postulat polityczny i gromadząc wokół niego chociażby sporo osób związanych ze sferą kultury.

- Ta życzliwość (do godki – przyp. red.) nie umknęła uwadze jednemu z liderów opozycji. Te obietnice nie są wyrazem żadnej dobrej woli Donalda Tuska, ale kalkulacji politycznej, która wskazuje na to, że akurat ten poziom koncesji na rzecz Górnoślązaków może przynieść więcej korzyści niż strat – mówił Gorzelik. Zwrócił uwagę, że choć śląski przez ostatnie lata „awansował w hierarchii”, to jednak grupa jego użytkowników będzie się kurczyć jeśli „nie wykona się dalszych kroków na drodze kodyfikacji i nie umieści się ich w systemie oświaty”.

W ocenie Gorzelika choć deklaracje polityków centralnych należy przyjmować z rezerwą, to aktualny kontekst wskazuje na to, że ten postulat może zostać zrealizowany.

- Byłbym zdziwiony gdyby opozycja w przypadku przejęcia władzy tego postulatu nie zrealizowała – stwierdził Gorzelik.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

Donald Tusk w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk zadeklarował w Radzionkowie uznanie języka śląskiego za język regionalny

Autor: Patryk Osadnik

19/03/2023

Spis powszechny mem

Może Cię zainteresować:

GUS od roku nie umie policzyć ilu Ślązaków mieszka w Polsce. Memy nasuwają się same [GALERIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

14/12/2022

Janusz Steinhoff

Może Cię zainteresować:

Śląska nie ucieszy Ministerstwo Przemysłu. Janusz Steinhoff recenzuje słowa Donalda Tuska

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon