Już 21 górników z KWK "Pniówek" trafiło do "oparzeniówki" w Siemianowicach Śląskich

Kolejnych 4 górników trafiło w sobotę 23 kwietnia 2022 r. do Centrum Leczenia Oparzeń. W siemianowickim szpitalu przebywa już 21 poszkodowanych w wybuchu w kopalni "Pniówek".

Materiały prasowe
Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

W kopalni "Pniówek" w Pawłowicach doszło od 20 kwietnia 2022 r. do dziewięciu wybuchów metanu. Ich skutkiem była śmierć 4 górników pod ziemią i jednego - poparzonego - w szpitalu. Wciąż nie odnaleziono siedmiu pracowników tej kopalni uwięzionych tysiąc metrów pod ziemią. Zagrożenie wybuchami spowodowało, że podjęto decyzję o przerwaniu akcji ratowniczej.

21 górników leczonych w "oparzeniówce"

Górnicy i ratownicy, którzy przeżyli wybuchy, są poparzeni. W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich znajduje się już 21 górników poszkodowanych w wybuchach w KWK "Pniówek". W sobotę 23 kwietnia do tego szpitala przetransportowano czterech górników.

Badania bronchoskopowe kolejnej grupy górników poszkodowanych w wybuchach w KWK Pniówek potwierdziły u czterech z nich izolowane oparzenia dróg oddechowych. Górnicy zostali 23 kwietnia przyjęci do Centrum Leczenia Oparzeń i zakwalifikowani do terapii tlenem hiperbarycznym.

Z 21 górników pięciu przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii siemianowickiej "oparzeniówki", 16 - na innych oddziałach szpitala.

Centrum Leczenia Oparzeń pozostaje również w pełnej gotowości w razie konieczności przyjęcia osób poszkodowanych w sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka.

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich to czołowy polski ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. W Centrum funkcjonują 4 specjalistyczne oddziały, a także Pracownia Hiperbarii Tlenowej, Bank Tkanek oraz Zakład Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka dysponuje 70 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1200 pacjentów. Przyszpitalne poradnie przyjmują rocznie ponad 7000 pacjentów. Organem założycielskim szpitala jest Samorząd Województwa Śląskiego.

Aktualizowane na bieżąco informacje z akcji ratowniczej: Kolejny wypadek w górnictwie. Trudna akcja ratownicza w KWK "Zofiówka". Nie ma kontaktu z 10 górnikami na przodku

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

KWK "Pniówek"

Czterech górników z KWK "Pniówek" nadal w szpitalu

KWK Pniówek

Kolejni górnicy z KWK „Pniówek” wracają ze szpitala do domu

KWK "Pniówek"

Zmarła szósta ofiara wybuchu metanu w KWK "Pniówek"

KWK Zofiówka

Potwierdzono zgon drugiego górnika z KWK "Zofiówka"

Z ostatniej chwili2

KWK "Zofiówka". Ratownicy dotarli do czterech górników

Morawiecki Mateusz

Premier Morawiecki przyjedzie do KWK "Zofiówka"

Kopalnia Pniówek

Poważne oparzenia górników z KWK Pniówek. Nie żyją 4 osoby