Katowicki Brokat traktował węgiel jak diamenty zanim to było modne. Od lat projektuje biżuterię z węglem

Zamiast diamentów czy rubinów, one od lat używają w swojej biżuterii węgla. Bogna Polańska i Roma Skuza, architektki z Katowic, poznały się na tym minerale długo zanim okazało się, że jest tak cenny, że ludzie stoją po niego w kolejkach przez trzy dni albo jego tona jest główną nagrodą w loterii.

Pracownia Architektoniczna i Biżuteryjna Brokat znajduje się w najbardziej śląskim miejscu, jakie można sobie wymyślić. W kamienicy z czerwonej cegły, porośniętej bluszczem, przy ul. Gliwickiej 188 w katowickim Załężu. To tu 12 lat temu architektki Bogna Polańska i Roma Skuza postanowiły wymyślić idealny prezent ze Śląska. Najpierw była lampa, ale niedługo po niej pojawiła się pierwsza biżuteria z węglem w roli głównej.

Postawiły na węgiel zanim stał się modny

- Śląsk nosimy w sercach i tę miłość od zawsze chciałyśmy eksportować na cały świat. Szukałyśmy prezentu, który sprawi, że nasz region stanie się bliski nie tylko nam. Dziś węgiel w naszych dłoniach jest wdzięcznym materiałem. Tworzymy biżuterię, która zachwyca. W której surowe minerały stykają się z lśniącym srebrem i złotem, w którym tradycja współgra z modą w nowoczesnym wydaniu. - mówią właścicielki Brokatu.

Dziś można wysnuć tezę, że projektantki odkryły węgiel długo przed tym, jak stał się modny i pożądany.

- Na pewno nie chciałybyśmy sobie przypisywać pierwszeństwa w wykorzystaniu węgla do tworzenia biżuterii czy statuetek, które również od lat wykonujemy - mówi Bogna Polańska. - Tradycja tworzenia rzeźb czy biżuterii istnieje na Śląsku od bardzo dawna. Kiedyś przy większości kopalni funkcjonowało stanowisko rzeźbiarza - tłumaczy.

Jednak kiedy pomyślały z Bogną Skuzą o ich pierwszym projekcie, nie mogły nie sięgnąć do naturalnego skarbu śląskiej ziemi, z której się wywodzą. - Kolejne nasze kolekcje są dowodem na to, że jest to nieustannie produkt, który cieszy nie tylko stałych klientów Brokatu, ale wykracza już daleko poza granice Katowic, a nawet Śląska i Polski. Myślę, że ta tendencja pokazuje również, że nasz region już dawno przestał jawić się jako miejsce z kopalnią w tle. Ślązacy to ludzie z kolorowymi duszami, żyjący tu z miłości do czarnej ziemi i umiłowania do swojej bogatej historii i tradycji - dodaje Polańska.

Charyzma węgla

Co je tak zachwyciło w węglu, że traktują go jak inni szlachetne kamienie? - Węgiel to była ta pierwsza myśl i towarzyszy nam do dziś - przekonuje Polańska. - Lata pracy w węglu i z węglem wiele nas nauczyło i rozwinęło naszą pracownię. W październiku mijają dokładnie dwa lata, kiedy pokazaliśmy go w nowej odsłonie w kolekcji "Pół na pół". Tworząc ją postanowiliśmy połączyć charyzmę węgla z kolorem i strukturą naturalnych kamieni. Lekkość, delikatność z jednej strony. Z drugiej siła charakterów: węgla i kwarcu, awenturynu, agatu, dumortierytu, ametystu. Tak powstały duety idealne. „Pół na pół” to odpowiedź na nasze zamiłowanie do symbiozy śląskiej tradycji i nowych trendów - mówi projektantka.

Węgiel stał się ostatnio niezwykle cennym surowcem. Brokat nie potrzebuje go za dużo, bo wiadomo, biżuteria to raczej niewielkie produkty.

- Na szczęście w Brokacie węgla nie brakuje, a podwyżki cen dotyczą obecnie każdego towaru i usługi, z jakiej korzystamy - wyjaśnia Bogna Polańska. - Ceny biżuterii udało nam się póki co utrzymać na dotychczasowym poziomie, choć inaczej jest ze statuetkami, w których wykorzystujemy duże bryły. Nie narzekamy jednak i każdego dnia cieszymy się, że mamy ręce pełne roboty, a biżuteria z węgla nadal ma swoich starych i nowych wyznawców - dodaje.
Tomasz Ostafin i Papetura

Może Cię zainteresować:

Oto artysta światowego formatu, którego pewnie nie znacie: Tomasz Ostafin z Bytomia

Autor: Martyna Urban

11/03/2022

Klaudia Roksela

Może Cię zainteresować:

Gryfnie, śląski biznes na śląskiej tożsamości. Klaudia Roksela: „Pomysł był taki, by dać godce inne, nowe życie”

Autor: Maciej Poloczek

22/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przysięga wojskowa w Tarnowskich Górach 5

Wojsko kusi? Dają 4,5 tysiąca dla szeregowego. Plus dodatki

Kalety jakość powietrza

Znamy wyniki rankingu gmin w programie "Czyste Powietrze"

Bartłomiej J Gabryś

Zmiana czasu na letni. Ekspert: "To bez sensu"

Silesia City Center

Sklep Primark Katowice szuka pracowników. Tyle można zarobić

Znaki uwaga jeże

Kierowca PKM Katowice jest inicjatorem akcji "Uwaga, jeże".

Tarnowskie Góry ukraina zwrot kosztów

Świadczenia za zakwaterowanie Ukraińców w Tarnowskich Górach

Festiwal roślin Katowice Spodek 2022 13

Festiwal Roślin w Spodku jeszcze dzisiaj. Co można kupić