Kazimierz Karolczak w ŚLAZAQ: 100 dni nowego rządu pokaże, czy dojdzie do zmian w ustawie metropolitalnej

Jeżeli w ciągu najbliższych 100 dni funkcjonowania nowego rządu temat zmian w ustawie metropolitalnej się nie przebije, to do końca kadencji ciężko będzie je przeforsować – tak uważa Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, z którym rozmawialiśmy w ramach redakcyjnego cyklu ŚLĄZAQ. Zdaniem Karolczaka warto wykorzystać fakt, że inne obszary metropolitalne w Polsce zabiegają o ustawę wzorowaną na naszej, lecz nie stanowi to odpowiedzi na potrzebę dalszej integracji w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

mat. Media Operator
Kazimierz Karolczak

Mija właśnie pół roku od przedstawienia dwóch projektów nowelizacji ustawy metropolitalnej. Jeden z nich (mocno upraszczając) zakładał stworzenia Wielkich Katowic, w skład których miałaby wejść stolica województwa i 17 pobliskich miast, zaś drugi zakłada zachowanie Metropolii w obecnym kształcie, ale za to z większą liczbą przejętych od gmin kompetencji i pieniędzy.

Oba projekty miałyby stanowić odpowiedź na ten sam problem, tzn. prawne ograniczenia możliwości działania dla GZM, której obecnie obowiązująca ustawa pozwala na niewiele więcej niźli tylko organizowanie transportu publicznego. O jakichkolwiek próbach metropolitalnych działań w aspekcie gospodarki przestrzennej, zarządzania siecią szpitali, gospodarką wodną czy gospodarką odpadami nawet nie ma co marzyć. Tymczasem inne duże ośrodki miejskie w Polskie nam „odjeżdżają”, co najlepiej widać po statystykach dotyczących migracji między regionami.

Politycy uznali temat metropolii za zakończony

Liderami rozwoju są duże ośrodki miejskie. I my musimy przekształcić się w duży ośrodek miejski pokonując pewną zaszłość historyczną, jaką jest przywiązanie do tożsamości lokalnych lub próbując te tożsamości jakoś pogodzić z byciem funkcjonalnie jednym ośrodkiem – mówił wiosną w rozmowie ze Ślązag.pl prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, będący jednym z ekspertów zaangażowanych w prace nad projektem noweli ustawy metropolitalnej.

Opublikowanie obu projektów miało stać się początkiem szerokiej dyskusji nad przyszłym kształtem Metropolii. Dziś, z perspektywy pół roku, nie wydaje się, aby taka dyskusja faktycznie zaistniała.

– W kampanii wyborczej do parlamentu te projekty nie znalazły specjalnie zainteresowania polityków. Moja teoria jest taka, że temat Metropolii przez wielu polityków już jest uważany za załatwiony. Powstała Metropolia, to czego chcecie więcej? – komentuje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wciąż jesteśmy eksperymentem, a czas zrobić krok dalej

Zdaniem Karolczaka, warto w tej sytuacji wykorzystać fakt, że inne obszary metropolitalne w Polsce (np. Trójmiasto, Łódź czy Kraków) zabiegają o ustawę wzorowaną na naszej. Zwraca jednak uwagę, że taka uniwersalna ustawa metropolitalna nie stanowi odpowiedzi na potrzebę dalszej integracji w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

– Na razie mamy formułę związku metropolitalnego, która jest trochę lepszą formułą związku komunalnego, ale to nie jest odpowiedź na problemy regionu, ani nie jest odpowiedzią na pytanie, jak rozwijać nasze miasta. W ustawie brakuje możliwości planowania przestrzennego, możliwości reprezentowania i zarządzania terenami inwestycyjnymi, zarządzania gospodarką odpadami, usługami sieciowymi czy gospodarką wodno-kanalizacyjną. My wciąż mamy problem, aby z fazy eksperymentalnej przejść do fazy rozwojowej – mówi Karolczak.

Pierwsze 100 dni prawdę ci powie. Potem rząd zajmie się sobą

Przewodniczący GZM twierdzi, że stosunkowo szybko zorientujemy się, czy w nowym politycznym rozdaniu jest szansa na pchnięcie do przodu sprawy zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie Metropolii.

– Jeżeli w ciągu najbliższych 100 dni temat metropolitalny się nie przebije, to do końca kadencji będzie ciężko wprowadzić tego typu rozwiązania. Przyszły rok, zwłaszcza jego pierwszy kwartał pokaże więc jakie są możliwości w tym zakresie, bo doświadczenie polityczne uczy, że po pierwszym roku rząd zajmuje się już sobą i tymi tematami, które wziął do zrealizowania. Nie chodzi o to, by od razu te tematy rozwiązać, ale by w ogóle rozpoczęły się prace i było zainteresowanie tą tematyką – stwierdza Karolczak.
Katowice

Może Cię zainteresować:

Dwie wersje nowej ustawy metropolitanej. Wielkie Katowice, czy więcej zadań dla obecnej Metropolii?

Autor: Michał Wroński

13/06/2023

Katowice Kraków Tablica na stacji Trzebinia

Może Cię zainteresować:

GUS pokazał, dokąd się wyprowadzamy. Małopolska korzysta na migracji z województwa śląskiego

Autor: Michał Wroński

29/11/2023

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Może Cię zainteresować:

Andrzej Dziuba, nowy senator ze Śląska chce ustawy dla innych metropolii w Polsce. „Tu potrzebna rewolucja”

Autor: Michał Wroński

27/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon