Klimatyczna przyszłość Śląskiego zaczyna się dziś, w Mikołowie
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy obrał sobie Mikołów jako wzór zielonej adaptacji dla województwa śląskiego. Parki kieszonkowe, zielone wiaty przystankowe, bujna roślinność w parkach - to tylko niektóre z mikołowskich rozwiązań, które mogą zostać zaadaptowane przez inne miasta naszego regionu. Jak podkreśla IOŚ-PIB, Mikołów jest liderem zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym w zazielenianiu miasta i doskonale wpisuje się w kontekst prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji (RPA) do zmian klimatu dla województwa śląskiego. Dokument ma na celu nie reagowanie na obecne zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, a także przygotowanie regionu na przyszłe wyzwania środowiskowe.
– To dla nas niezwykle ważny dokument. Znamy konsekwencje zmian klimatu, dlatego tak istotna jest współpraca ze specjalistami, z samorządami i głos mieszkańców. Gmina Mikołów doskonale pokazuje, jak hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie” można wcielać w życie – mówi Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego.
W czwartek, 10 lipca, w budynku Muzeum w Mikołowie odbył się briefing prasowy "Klimatyczna przyszłość Śląskiego zaczyna się dziś, w Mikołowie. Adaptacja do zmian klimatu w województwie śląskim". Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia związane z adaptacją w zarządzaniu rozwojem województwa oraz zaprezentują dobre praktyki adaptacyjne na przykładzie gminy Mikołów.
W spotkaniu udział wzięły:
- Członkini Zarządu Województwa Śląskiego: Joanna Bojczuk,
- Dyrektorka Departamentu Projektów Regionalnych: Aneta Szpindor ,
- Zastępczyni Burmistrza Mikołowa: Aneta Esnekier,
- Zastępczyni kierownika Zakładu Usług Komunalnych/ ogrodniczka miejska w Mikołowie: Monika Zielińska,
- Przedstawicielka Zespołu Urzędu Marszałkowskiego ds. Opracowania RPA: Barbara Porębska,
- Przedstawicielki Zespołu Merytorycznego RPA: dr Agnieszka Kuśmierz i dr Agnieszka Sobol.
Po spotkaniu media wraz z przedstawicielami Mikołowa, Zarządu Województwa i IOŚ-PIB wzięły udział w spacerze miejskim. Podczas wyprawy uczestnicy mogli zobaczyć m. in. zazielenione wiaty przystankowe, tzw. park kieszonkowy, przepuszczalne nawierzchnie i ekologiczne rozwiązania zastosowane w miejskim parku.
- Duma nas rozpiera, że to właśnie u nas się dzieje - mówi Zastępczyni Burmistrza Mikołowa: Aneta Esnekier - Jesteśmy Mikołowem "Ogrodem Życia", w związku z tym nie może być inaczej. Mamy w Mikołowie takie podejście, że nawet jeśli jakiś projekt ekologiczny się kończy, jest rozliczony, to myślenie o rozwiązaniach, które zostały podczas niego zrealizowane, po prostu żyje - dodaje.
Poniżej zobaczycie relację z mikołowskiego spaceru:
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Może Cię zainteresować: