Kolejny rekord lotniska w Pyrzowicach: w ciągu doby obsłużono ponad 26 tysięcy pasażerów! Sezon wakacyjny także będzie najlepszy w historii Katowice Airport?

Rok 2023, według prognoz, ma być najlepszym w historii Katowice Airport. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. W minioną niedzielę pobity został kolejny rekord pyrzowickiego lotniska, tym razem nie miesięczny, a dobowy.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach z rekordem dobowym

Jak się okazuje, w niedzielę, 11 czerwca, na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono 26 204 pasażerów. Jest to nowy dobowy rekord. Dotychczasowy najlepszy wynik pochodził z 28 czerwca 2018 roku. Z siatki połączeń KTW skorzystało wówczas 25 476 podróżnych. To kolejny rekord, który w tym roku odnotowano w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego. Przypomnijmy, że od początku roku do kwietnia w Pyrzowicach obsłużono już 1 115 529 pasażerów. To aż o 397 733 więcej, co oznacza 55,4-proc. wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Co więcej, były to najlepsze cztery pierwsze miesiące roku w historii pyrzowickiego lotniska. Do tej pory najlepszy wynik w okresie od stycznia do kwietnia pochodził z 2019 roku, gdy obsłużono 1 015 169 podróżnych.

Także sam tegoroczny kwiecień był rekordowy – obsłużono wówczas w sumie 320 524 podróżnych. To o 69 314 więcej (wzrost o 27,6 proc.) w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Był to najlepszy czwarty miesiąc w roku w historii pyrzowickiego lotniska, a przy okazji pobity został rekord z kwietnia 2019 roku, kiedy to w Katowice Airport odnotowano 302 783 pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek; jak niedawno podkreślał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach, dla Katowice Airport sezon wakacyjny będzie rekordowy. Z kolei cały 2023 rok GTL planuje zamknąć liczbą ponad pięciu milionów obsłużonych podróżnych, co oznacza najlepszy wynik w historii pyrzowickiego portu lotniczego; najnowsze prognozy mówią o 5,3 mln pasażerów!

Dobowy rekord z 11 czerwca może zbyt długo się nie utrzymać. – Ten wynik zdecydowanie jest do pobicia – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska. – Przecież w ciągu najbliższych tygodni dochodzić będą nowe trasy, a szczyt sezonu dopiero przed nami. W lipcu i sierpniu spodziewamy się obsługiwać po 700 tysięcy pasażerów miesięcznie – dodaje.

Dodajmy, że pyrzowickie lotnisko rozwija się także dzięki inwestycjom. Niedawno, bo w maju, rozpoczęła się budowa parkingu przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc postojowych. Wartość inwestycji to 15 mln złotych brutto, zaś parking ma być gotowy w czerwcu 2024. Z kolei budowa nowoczesnego, tzw. multimodalnego węzła przeładunkowego przy Katowice Airport kosztować będzie 95,5 mln złotych. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem w Pyrzowicach, podpisało już z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie inwestycji, która ma być gotowa w 2026 roku.

Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Może Cię zainteresować:

Przy lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowy parking. Za 15 milionów złotych. „Nowa infrastruktura pozwoli nam zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/06/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon