Kolejny rekord lotniska w Pyrzowicach: w ciągu doby obsłużono ponad 26 tysięcy pasażerów! Sezon wakacyjny także będzie najlepszy w historii Katowice Airport?

Rok 2023, według prognoz, ma być najlepszym w historii Katowice Airport. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. W minioną niedzielę pobity został kolejny rekord pyrzowickiego lotniska, tym razem nie miesięczny, a dobowy.

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach z rekordem dobowym

Jak się okazuje, w niedzielę, 11 czerwca, na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono 26 204 pasażerów. Jest to nowy dobowy rekord. Dotychczasowy najlepszy wynik pochodził z 28 czerwca 2018 roku. Z siatki połączeń KTW skorzystało wówczas 25 476 podróżnych. To kolejny rekord, który w tym roku odnotowano w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego. Przypomnijmy, że od początku roku do kwietnia w Pyrzowicach obsłużono już 1 115 529 pasażerów. To aż o 397 733 więcej, co oznacza 55,4-proc. wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Co więcej, były to najlepsze cztery pierwsze miesiące roku w historii pyrzowickiego lotniska. Do tej pory najlepszy wynik w okresie od stycznia do kwietnia pochodził z 2019 roku, gdy obsłużono 1 015 169 podróżnych.

Także sam tegoroczny kwiecień był rekordowy – obsłużono wówczas w sumie 320 524 podróżnych. To o 69 314 więcej (wzrost o 27,6 proc.) w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Był to najlepszy czwarty miesiąc w roku w historii pyrzowickiego lotniska, a przy okazji pobity został rekord z kwietnia 2019 roku, kiedy to w Katowice Airport odnotowano 302 783 pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek; jak niedawno podkreślał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach, dla Katowice Airport sezon wakacyjny będzie rekordowy. Z kolei cały 2023 rok GTL planuje zamknąć liczbą ponad pięciu milionów obsłużonych podróżnych, co oznacza najlepszy wynik w historii pyrzowickiego portu lotniczego; najnowsze prognozy mówią o 5,3 mln pasażerów!

Dobowy rekord z 11 czerwca może zbyt długo się nie utrzymać. – Ten wynik zdecydowanie jest do pobicia – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska. – Przecież w ciągu najbliższych tygodni dochodzić będą nowe trasy, a szczyt sezonu dopiero przed nami. W lipcu i sierpniu spodziewamy się obsługiwać po 700 tysięcy pasażerów miesięcznie – dodaje.

Dodajmy, że pyrzowickie lotnisko rozwija się także dzięki inwestycjom. Niedawno, bo w maju, rozpoczęła się budowa parkingu przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc postojowych. Wartość inwestycji to 15 mln złotych brutto, zaś parking ma być gotowy w czerwcu 2024. Z kolei budowa nowoczesnego, tzw. multimodalnego węzła przeładunkowego przy Katowice Airport kosztować będzie 95,5 mln złotych. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem w Pyrzowicach, podpisało już z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie inwestycji, która ma być gotowa w 2026 roku.

Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Może Cię zainteresować:

Przy lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowy parking. Za 15 milionów złotych. „Nowa infrastruktura pozwoli nam zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/06/2023

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lotnisko w Pyrzowicach rekord

Pyrzowice: ten rok przejdzie do historii. Są kolejne rekordy

Statystyki pasażerskie Katowice Airport za maj 2023 są świetne

Lotnisko w Pyrzowicach: kolejny miesiąc z kolejnym rekordem

Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w 2022 roku ponad 40 tysięcy ton frachtu

Pyrzowice. Przewozy towarowe? To był najlepszy rok lotniska

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców