Efekty zabrzańskiego referendum
W czasie majowego referendum, mieszkańcy Zabrza zdecydowali o odwołaniu ze stanowiska Agnieszki Rupniewskiej. Taką wolę wyraziło aż 27 161 uprawnionych do głosowania. Byli też tacy, którzy do urn wybrali się, żeby oddać głos sprzeciwu wobec utraty stanowiska przez byłą już prezydent. Łącznie, w referendum wzięło udział aż 29 207 osób. Tyle wystarczyło, by referendum było wiążące.
Wyznaczono oficjalną datę
Po odwołaniu Agnieszki Rupniewskiej, jej obowiązki przejęła powołana do pełnienia funkcji komisarza Zabrza Ewa Weber. Taki stan rzeczy potrwa aż do ustalonej daty przedterminowych wyborów prezydenta Zabrza. Te odbędą się już 10 sierpnia 2025. W razie konieczności, druga tura przeprowadzona zostanie dwa tygodnie później.
Aż 17 komitetów wyborczych
O objęciu stanowiska po Rupniewskiej pomyślało całkiem sporo osób. Do Krajowego Biura Wyborczego, zgłoszono bowiem aż 17 komitetów wyborczych. Lecz miejskie realia zweryfikowały przyszłe plany ubiegających się o fotel prezydenta Zabrza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z kandydatów, musiał zebrać co najmniej 3000 podpisów poparcia od ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców mieszkańców. Termin ich oficjalnego złożenia minął dokładnie 17 lipca.
Nielegalnie zbierane podpisy?
Jeszcze w czasie kompletowania list poparcia w sieci pojawiły się informacje o nielegalnych podpisach. Te miał zbierać jeden z kandydatów. Zdaniem zabrzańskiego portalu (jednego z wielu), podpisy mieszkańców miały trafić na listę bez ich wiedzy. Takie informacje nie zostały jednak przekazane i oficjalnie zgłoszone organom ścigania. Co więcej, nie dotarły one także do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.
Ostateczna lista kandydatów
I tak, wśród oficjalnie zarejestrowanych 17 komitetów wyborczych warunku zebrania odpowiedniej liczby głosów nie spełniła nawet połowa z nich. Ostatecznie, 10 sierpnia 2025 mieszkańcy Zabrza, którzy zdecydują się na udział w wyborach, na kartach do głosowania zobaczą 6 nazwisk. Oficjalną listę opublikowała już Państwowa Komisja Wyborcza. O fotel prezydenta będą ubiegać się:
- Borys Borówka (to miejski radny, choć zarejestrowany z własnego komitetu, związany jest z lokalnymi strukturami Prawa i Sprawiedliwości),
- Łucją Chrzęstek-Bar (to wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Zabrzu, startująca z własnego komitetu),
- Sebastian Dziębowski (kandydat Konfederacji, wspierany przez Zabrzańska Inicjatywę Społeczną),
- Rafał Kobos (kandydat popierany przez środowisko związane z Małgorzatą Mańką-Szulik),
- Ewa Weber (pełniąca obecnie obowiązki prezydenta, startuje z własnego komitetu, jest związana z Koalicją Obywatelską),
- Kamil Żbikowski (prawie dotarł do drugiej tury w minionych wyborach, Komitet Lepsze Zabrze).

Może Cię zainteresować:
"To jest czas na Zabrze". Ewa Weber wystartuje w przedterminowych wyborach prezydenta Zabrza

Może Cię zainteresować: