Kulturalny ŚLĄZAG apeluje: wyjdźcie z domu w ostatni weekend wakacji. I od razu podpowiada, gdzie i kiedy wyjść

Przed nami ostatni, najostatniejszy weekend wakacji 2022. Na razie zapowiadają się bardzo ciepłe dni, więc tym bardziej warto wyjść z domu. Zwłaszcza, że ŚLĄZAG wynalazł dla Was wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych w weekend 26-28 września 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 26-28 sierpnia 2022

 • Clouds Fest, Chorzów. Nowy festiwal na mapie Polski. W tym roku odbywa się druga edycja w różnych miastach. Impreza główna plenerowa przy Szybie Prezydent na terenie Sztygarki odbędzie się w sobotę 27 sierpnia. Zagrają: 17-19 DJ Set Flirtini, 19-20.15 Natalia Przybysz, 20.45-21.45 Daria Zawiałow, 22-23 PRO8L3M. Wcześniej, na małej scenie o godz. 20 występować będą lokalni artyści: Holly Blue (25 sierpnia) i K-ESSENCE (26 sierpnia).
  Więcej: Chorzów. Clouds Fest przy Szybie Prezydent. Cztery dni muzycznej zabawy ze znanymi artystami
 • Letnie Brzmienia, Katowice. To będzie zakończenie tego wakacyjnego cyklu koncertów plenerowych pod Halą Parkową (naprzeciwko Parku Kościuszki przy ul. Kościuszki). W piątek odbędzie się koncert Zalewskiego (26.08), a katowicką część Letnich Brzmień zamkną występy Mery Spolsky i Kwiatu Jabłoni (28.08). Bilety w cenie od 79 zł.
  Więcej: Ostatnie koncerty Letnich Brzmień pod Halą Parkową w Katowicach. Zagrają Zalewski, Kwiat Jabłoni, Mery Spolsky
 • Festiwal Miedzianka po drodze, Gliwice. Festiwal reportażu odbywa się w tym roku w wędrownym stylu, w różnych miejscowościach. W najbliższą niedzielę rozłoży się w Parku Chopina.
  warsztaty dźwiękowe oraz Lekcja poezji : Kawiarnia Nowa Prowincja
  11:00 – 12:30 – Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem w kawiarni Nowa Prowincja
  12:30 – rozpoczęcie festiwalu, powitanie i wykład inauguracyjny – Filip Springer
  13:15 – 14:30 Greenpeace Polska zaprasza: z Łukaszem Superganem rozmawia Bartek Sabela
  13:30 – 14:10 Metropolia GZM zaprasza: „Czwarta przyroda w mieście – niedoceniana a najbardziej pożądana w dobie kryzysu klimatycznego”. Z Kasprem Jakubowskim rozmawia Piotr Skubała
  14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Tomášem Forró rozmawia Witold Szabłowski (Park Chopina)
  14:30 – 15:30 Radio 357 zaprasza: Opowieści dźwiękowe – wykład Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz
  15:30 – 16:30 Metropolia GZM zaprasza: “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem
  15:45 – 17:00 „Pismo” zaprasza: z Bartkiem Sabelą rozmawia Beata Kwiatkowska
  16:00 – 19:00 Warsztaty dźwiękowe Radia 357 – (Nowa Prowincja – ul. Dolnych Wałów)
  16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza: “Temat rzeka” – artystyści i naukowcy w rozmowie o Rawie z Anną Dudzińską
  17:00 – 18:15 z Urszulą Jabłońską rozmawia Wojciech Szot
  17:30 – 18:30 z Marcinem Mokrym rozmawia Beata Kwiatkowska
  18:15 – 19:30 z Mariuszem Szczygłem rozmawia Wojciech Szot
  20:00 – 21:00 koncert Michała Zygmunta
  21:30 – 22:30 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki – goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom.
  Ponadto: Kino Letnie Deloitte, warsztaty „Metropolitalne księgi rzeczne” (Metropolia GZM), strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, foodtrucki
  Więcej: Festiwal reportażu Miedzianka przyjedzie na Górny Śląsk. Odwiedzi dwa miasta
 • Dziewiąty i ostatni weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 27 sierpnia o godz. 21.00 można obejrzeć premierę spektaklu "Weltmajstry" w wykonaniu Teatru Korez z Katowic. Tę sztukę Zbigniewa Rokity, podwójnego laureata Nagrody Nike za książkę "Kajś" wyreżyserował Robert Talarczyk, który gra też jedną z ról. Na scenie towarzyszą mu Mirosław Neinert, Dariusz Chojnacki i Barbara Lubos. Piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców. Szpile razem oglądają barmanka Basia i trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby. Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?
  W niedzielę 28 sierpnia o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Dzieci z Bullerbyn" w wykonaniu Teatru Miejskiego z Gliwic. Spektakl jest ukłonem w stronę wyobraźni i hołdem dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem wyjścia do gry teatralną formą.
  Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • Cykl koncertów "W Zieloną gramy", Dąbrowa Górnicza. Cykl koncertów otwierających Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka. Przed nami ostatni koncert (sobota 27.08, godz. 17) w ramach plenerowych występów w Parku Zielona. Plenerowy cykl zwieńczy, 27 sierpnia, występ dętego Kwartetu 404C, w którego skład wchodzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaprezentują oni transkrypcje znanych i lubianych utworów, od renesansowego stylu do współczesnych standardów jazzowych i popularnej muzyki rozrywkowej. Wisienką na torcie będzie premierowe wykonanie utworu Jarosława Meisnera, dedykowanego patronowi festiwalu „Tribute to Michał Spisak”. Wstęp wolny.
 • Festiwal "Beksiński na Śląsku", Tychy. W piątek 26 sierpnia o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Jarosławem Mikołajem Skoczniem, znajomym Zdzisława Beksińskiego, dziennikarzem i autorem dwóch książek: „Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”, gdzie znalazły się listy o życiu i śmierci pisane przez uznanego malarza z młodym artystą, które pozwalają zobaczyć Mistrza w prywatnej odsłonie oraz bestselleru ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”, gdzie zostały zamieszczone obszerne fragmenty dzienników Zdzisława Beksińskiego z lat 1993 - 2005, w których szczerze i z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i ironią opisuje otaczającą go rzeczywistość. Obowiązują bilety wstępu na wystawę.
  Więcej: Fascynujące dzieła Beksińskiego na największej wystawie. Od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Tychach
 • Festiwal im. Norberta Blachy „Wesoły Wędrownik", Gliwice. To już 10. edycja festiwalu.
  Program:
  Dzień 1.
  26.08.2022, godz. 19:00
  Koncert twórczości chóralnej Norberta Blachy
  Dzień 2
  27-28.08 (2 dni warsztatowe)
  Warsztaty gospel z twórczością Norberta Blachy
  Dzień 3
  28.08.2022, godz.18:00 Koncert jubileuszowy (biletowany) z udziałem gościa specjalnego- Kuba Badach na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach.
 • Becekino Plenerowe, Bytom. W piątek 26 sierpnia o godz. 21.15 na placu Karin Stanek przed Bytomskim Centrum Kultury obejrzymy amerykańską komedię "Nie ma mowy!". Komedia o przeciwieństwach, które się przyciągają i o wrażliwości, która potrafi połączyć dwa bieguny. W obsadzie: Rebecca Hall, Jason Sudeikis. Bilety: 5 zł.
 • Parkowe Lato, Gliwice. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku im. Fryderyka Chopina odbywają się koncerty w ramach cyklu organizowanego od 2004 r. W ostatnim koncercie wystąpi zespół Żuki z programem "Classic Rock Live". Wstęp wolny.
 • "Orkiestra w miasta!", Tychy. Wyobraź sobie, że w drodze do pracy, na zakupy lub na spacer spotykasz orkiestrę dętą, która akurat gra Twój ulubiony utwór. Jak by to było móc na chwilę zapomnieć o rzeczywistości i dać się ponieść muzyce w zupełnie przypadkowym miejscu? Przekonajmy się! Orkiestra dęta Teatru Rozrywki rusza z misją w miasto! W sobotę 27 sierpnia o godz. 12:00 wystąpi na Paprocanach, a o 14:00 na Placu Baczyńskiego. W repertuarze znajdą się klasyki takie jak: Yellow Submarine (The Beatles), When I'm Sixty-Four (Benko Dixieland Band), utwory z musicali “West Side Story” i “Skrzypek na dachu”, a nawet fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu “Gwiezdne Wojny”. Wstęp wolny.
 • Chorzowski Teatr Ogrodowy, Chorzów. W piątek 26 sierpnia w ramach ChTO obejrzymy aż dwa przedstawienia. O godz. 18 w Sztygarce Teatr Naumiony pokaże spektakl pt. "Last Minute". W swoim najnowszym spektaklu Teatr Naumiony bierze pod lupę zarówno relacje łączące górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekonomiczne przemiany modelu tutejszego życia. W spektaklu to rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Bilety 45 zł. Zaś o godz. 20 w Chorzowskim Centrum Kultury Teatr Nowy Proxima zaprezentuje spektakl "Kora. Boska". Kora po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. Nareszcie ma okazję do opowiedzenia swojego życia tym, które mogły uczynić je lepszym… Bilety: 75 zł.
 • Letnie Granie, Mikołów. Na Rynku z okazji 800-lecia Mikołowa odbywają się co piątek koncerty. 26 sierpnia o godz. 20.30 na zakończenie wystąpi WaluśKraksaKryzys. Jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością rówieśników Walusia. Wstęp wolny.
 • Lyski Rock Festival II, Lyski koło Rybnika. W piątek 26 sierpnia wystąpią tu: Łydka Grubasa, Jelonek, Pidżama Porno, Wilki, Luxtorpeda. Początek imprezy o godz. 16.30.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon