Kulturalny ŚLĄZAG poleca ciekawe wydarzenia na weekend 24-26 czerwca, a nawet na kolejny tydzień

W pierwszy weekend wakacji nie będzie można narzekać na nudę. Sprawdźcie, jakie ciekawe imprezy kulturalne wybraliśmy dla Was z morza propozycji. Przefiltrowane przez ŚLĄZAGA! Bierzcie i korzystajcie.

Po pandemicznej posusze przyszedł czas bez mała hedonizmu. Choć zaczynają się wakacje, imprez jest bardzo dużo. Zobaczcie, co poleca Kulturalny ŚLĄZAG na weekend 24-26 czerwca 2022, a nawet jeszcze później.

Koncert Dawida Podsiadły, Chorzów, Stadion Śląski. Sobota 25 czerwca, godz. 20
Ostatni z trzech (po Gdańsku i Wrocławiu) koncertów stadionowych Podsiadły, które miały się odbyć w 2020 r., ale przeszkodziła w tym pandemia. Wcześniej artysta przećwiczył taką skalę na Stadionie Narodowym w Warszawie, wypełnionym po brzegi. Chłopak z Dąbrowy Górniczej, który po zwycięstwie w 2012 roku w "X-Factor" zawojował całą Polskę, zaprosił do koncertu na Stadionie Śląskim zacne grono muzycznych gości. Zapowiada się piękne muzyczne i świetlne widowisko.

Więcej:

Koncert Marcina Wyrostka, NOSPR, Katowice. Niedziela 26 czerwca, godz. 16
Akordeonista Marcin Wyrostek pochodzi z Jeleniej Góry, ale w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach tak mu się spodobało na Śląsku, że został u nas na stałe. Z czasem z Katowic przeniósł się do Mysłowic. Wyrostek zwyciężył w talent-show "Mam Talent!" w 2009 roku. Okazją do dwóch koncertów w NOSPR-rze (drugi, o godz. 20 jest już wyprzedany) jest kilka jubileuszy, m.in. 20 lat obecności na scenie. W Katowicach z Wyrostkiem wystąpią: Stanisław Soyka – wokal, Magda Steczkowska – wokal, zespół Corazon: Marcin Jajkiewicz – wokal, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Bogusław Kaczmar – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne, Orkiestra kameralna NOSPR Ariel Ludwiczak – dyrygent. Bilety: 115-155 zł.

Dni Wisły, pl. Hoffa i amfiteatr, Wisła, piątek-niedziela 24-26 czerwca
Zaplanowano trzy dni wypełnione imprezami, głownie o charakterze rodzinnym, ale my dla bardziej wysmakowanej publiczności polecamy sobotnie koncerty w amfiteatrze (początek ok. 18-19, po uroczystościach wręczenia nagród i medali: najpierw wystąpi bardzo fajny chłopak z Wisły, Patryk Demkowski, prezentując premierowo materiał ze swojej pierwszej płyty "Wczoraj", a później Ewa Farna - wokalistka czesko-polska, pochodząca z nieodległego Zaolzia.

Więcej:

Koncert zespołu Joryj Kłoc. Rebel Garden, Chorzów. Piątek, 24 czerwca, godz. 19.
„Muzyczni rozrabiacy ze Lwowa”, „folkowe uderzenie rodem z Ukrainy” – to tylko niektóre z określeń, jakie można spotkać w kontekście zespołu Joryj Kłoc. Oni sami określają żartobliwie jako "ukraińska obrzędowa hip-hop-daj-Boże-etno-czort-wataha" i coś w tym jest. Połączenie liry korbowej, huculskiego bębna, gitary, altówki i tradycyjnych ukraińskich pieśni ludowych wykonywanych przez czwórkę muzyków, inspirujących się dokonaniami AC/DC, czy Metallici daje w efekcie iście piorunującą mieszankę. Szykuje się koncert z gatunku tych, na których się nie siedzi.

Inauguracja cyklu Film i Miasto, Kinoteatr Rialto, Katowice. Niedziela 26 czerwca, godz. 19.
To będzie czwarta odsłona wydarzenia Film i Miasto, realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na inaugurację - pokaz legendarnego Metropolis (1927) Fritza Langa. Ekspresjonistyczne arcydzieło kina niemego w Kinoteatrze Rialto zobaczymy z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon, która idealnie wpisuje się w futurystyczny klimat filmu, nadając mu dodatkowy wymiar. Bilety: 22 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

Festiwal Open The Door - "Żelazny Pancerz", koncert Tomka "Kowala" Kowalskiego z zespołem, Teatr Śląski, Katowice. Piątek, 24 czerwca, godz. 20.30
W ramach festiwalu, który dopuszcza do głosu grupy społecznie wykluczone, odbędzie się koncert Tomka Kowalskiego, wokalisty, który uległ poważnemu wypadkowi na motocyklu. Jego kariera rockmana (był zwycięzcą 4. edycji "Must Be The Music", grał Ryśka Riedla w przedstawieniu „Skazany na bluesa”) wyhamowała, ale nie zastopowała. Teraz "Kowal" powraca po żmudnej rehabilitacji, m.in. przy użyciu specjalnego egzoszkieletu. Bilety są dostępne. Kosztują 15 zł, a dla osób z niepełnosprawnościami - 5 zł.

Koncert Phillipa Brackena z Australii z zespołem w Ogrodzie Japońskim, Park Śląski, Chorzów. Niedziela, 26 czerwca, godz. 19
Zespół porusza się w obszarze indie folk, ambient, soul, indie roots, ambient world music. Phillip Bracken to hipnotyzujący, pięknej barwy głos, urzekająca osobowość sceniczna oraz rytmiczna, wciągająca słuchacza muzyka. Wstęp wolny.

  Dni Mikołowa, Rynek. Sobota-niedziela 25-26 czerwca
  Huczne dni miasta z okazji 800-lecia Mikołowa. Wśród morza rozrywek będą też ciekawe koncerty. Pierwszego dnia o godz. 17 wystąpi KRÓL, czyli Błażej Król znany z niebanalnych tekstów i oryginalnych, gitarowych brzmień. Wieczór zakończy się występem (godz. 21.30) niezwykłej kooperatywy o nazwie FOKUS & RAHIM-RETROSPEKCJE. Będą to utwory, które raperzy Fokus&Rahim stworzyli w ciągu ostatnich 30 lat swojej działalności, ale w nowych aranżacjach, których autorem jest Tymoteusz Bies, pianista z Mikołowa, zdobywca jednej z nagród w Konkursie Chopinowskim. Razem z nimi wystąpią też inni wybitni muzycy związani z Mikołowem. Co ciekawe, Fokus&Rahim&Bies wystąpią też w Katowicach 28 czerwca, z okazji Światowego Forum Miejskiego. Szczegóły poniżej.

  Letnie Kino Plenerowe, Dąbrowa Górnicza, Fabryka Pełna Życia. Sobota 25 czerwca, godz. 21.30
  Cykl filmów w plenerze zainauguruje stulatek - "Nosferatu: Symfonia grozy". Film zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Wstęp wolny.

  Dni Bytomia, pl. Sobieskiego. Piątek-niedziela 24-26 czerwca
  W ciągu trzech rozrywkowych dni polecamy zwłaszcza koncert O.S.T.R.-ego, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18.30. Raper z Łodzi reprezentuje ciekawy, dopracowany styl, takie są również jego teksty. Adam Ostrowski jest wykształconym muzykiem - skończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec.

  Więcej: Przed nami największe wydarzenie kulturalne w Bytomiu – Dni Bytomia

  Koncert z okazji Światowego Forum Miejskiego. Hala Parkowa, Katowice. Wtorek 28 czerwca
  Wieczorem 28 czerwca na terenie przy Hali Parkowej zagra bluesowy zespół Cree z Sebastianem Riedlem na czele, Monika Borzym oraz Kaliber 44, Fokus i Rahim z niebanalnym pianistą Tymkiem Biesem (wcześniej, bo w weekend panowie zagrają w Mikołowie, o czym piszemy powyżej). Wstęp wolny.

  Więcej: Światowe Forum Miejskie wychodzi na miasto. 11 stref, m.in. nauki, muzyki, innowacji, dostępnych dla wszystkich

  Neony Katowice

  Może Cię zainteresować:

  Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

  Autor: Katarzyna Pachelska

  30/10/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon