Lotnisko w Pyrzowicach buduje nowy parking na ponad 750 samochodów. W planach ma kolejny - tym razem wielopoziomowy

Katowice Airport chwali się nową inwestycją. Tym razem nie w infrastrukturę związaną bezpośrednio z ruchem lotniczym, a... w parking dla samochodów. W dalszych planach lotnisko ma wybudowanie parkingu wielopoziomowego, ale jeszcze nie teraz.

Jeśli polecicie w przyszłym roku na wakacje z Katowice Airport, to jest duża szansa, że będziecie mogli zaparkować samochód na nowym parkingu.

Ponad 750 aut na nowym parkingu przy Katowice Airport

Wokół Pyrzowic są dziesiątki prywatnych parkingów. Samo lotnisko też ma swoje parkingi. Teraz chce zarobić więcej na zmotoryzowanych podróżnych. Choć z drugiej strony powstaje przecież linia kolejowa przez Pyrzowice wraz ze stacją, ulokowaną (na razie) pół kilometra od terminala. Pisaliśmy o niej niedawno: Kolej do lotniska Katowice Airport. Powstaje przejście podziemne pod stacją Pyrzowice

Nowy parking asfaltobetonowy powstaje przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Na powierzchni 2,6 ha będzie mogło tu zaparkować jednocześnie 757 samochodów.

Parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy, zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu (bo, wbrew nadziejom niektórych, parking będzie płatny). Nie będzie jednak zadaszony.

KTW zapewni bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, w tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym.

Parking przy lotnisku w Pyrzowicach powstanie przed wakacjami 2024

Planowane zakończenie inwestycji to czerwiec 2024 roku. Koszt przedsięwzięcia to 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o.

- W najbliższych latach chcemy podnieść standard i zwiększyć pojemność parkingów KTW, m.in. zlikwidowany zostanie parking P2, który zastąpi nowa infrastruktura parkingowa, w tym parking wielopoziomowy - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Aktualnie w Katowice Airport dostępnych jest około 5 tys. miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tys. na parkingu P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na terenie parkingu P2, z którego najczęściej korzystają podróżujący czarterami.

- Zależy nam na nieustannym podnoszeniu standardu oferowanej infrastruktury, stąd też decyzja o budowie nowego parkingu. Nowa infrastruktura pozwoli nam również zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych, a jest to jeden z naszych celów na najbliższe lata. W tym roku zaprezentujemy kompleksowy plan rozbudowy parkingów oraz przebudowy układu drogowego wraz z koncepcją nowego głównego terminalu pasażerskiego – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Nowy egzotyczny kierunek lotów z Katowice Airport. „Niekwestionowana królowa nadchodzącej zimy”

Autor: Patryk Osadnik

21/08/2023

Ciecina wegierska marcin nowak 01

Może Cię zainteresować:

Te beskidzkie atrakcje w woj. śląskim musicie odwiedzić. Takich świerków nie zobaczycie nigdzie indziej

Autor: Marcin Nowak

22/08/2023

Katowickie wieżowce widziane z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Katowice pną się w górę. Widać to z Zagłębia, Piekar Śląskich, Szyndzielni czy z Pilska. Tru story!

Autor: Daniel Lekszycki

20/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon