Najpiękniejsza procesja Bożego Ciała na Śląsku. Welcome to Lipiny [ZDJĘCIA]

Jak Boże Ciało to w jedynych i niepowtarzalnych Lipinach. Dzielnica Świętochłowic jak zwykle wystroiła się przy okazji tego święta, a jej mieszkańcy przeszli ulicami miasta ubrani w tradycyjne śląskie stroje. Tak to wygląda na zdjęciach.

Welcome to Świętochłowice-Lipiny. Co roku w Boże Ciało jest to jedna z najbardziej kolorowych dzielnic w Polsce. Wszystko za sprawą dorocznej procesji, która jest tu dumnie kultywowaną tradycją. Nie inaczej było również w tym roku. Obchody rozpoczęły się już o godzinie 8.00 w parafii św. Augustyna w Świętochłowicach. Po mszy świętej wierni odziani w odświętne śląskie stroje i ze świętymi figurami w rękach wyruszyli na procesję, której trasa wiodła ulicami: Chorzowską, Bukową, Barlickiego, Okrzei, Świdra, Oświęcimską, Żelazną, Sądową, Moniuszki, aż do ulicy Pieczki 11, gdzie zlokalizowany jest ostatni z czterech ołtarzy (przy wcześniejszych wierni zatrzymują się i odczytują fragmenty Ewangelii).

Boże Ciało w Lipinach? O tym wiedzą wszyscy

Jeden majowy lub czerwcowy czwartek każdego roku jest tym właśnie dniem, gdy szare, ponure i owiane raczej złą sławą Lipiny w Świętochłowicach zamieniają się w śląską stolicę folkloru. Okna obdrapanych kamienic zamieniają się w mini ołtarze. Są białe obrusy, kwiaty, święte figury, obrazki z Janem Pawłem II. Cała dzielnica jest dokładnie wysprzątana. W ten jeden dzień, jeden majowy lub czerwcowy czwartek. I tak co roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców