Nowe życie tarnogórskiego Szybu Staszic. Obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO stał się instytucją kultury. Są też pieniądze na jego renowację

Wiele osób związanych z dawną, tarnogórską Stacją Wodociągową na takie informacje czekało od ponad 20 lat. Szyb Staszic, będący jednym z artefaktów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – dzięki podpisanej we wtorek, 5 marca, umowie – już wkrótce zyska zupełnie nowe oblicze.

Szyb Staszic, który wielu mieszkańców Tarnowskich Gór to część infrastruktury bardzo ważnej nie tylko dla historii Tarnowskich Gór, a także regionu. Szyb powstał jeszcze pod koniec XVIII wieku. Niecałe sto lat później stał się podstawą Stacji Wodociągowej Adolfschacht, która przemianowana została później na Staszic. Na terenie stacji znajduje się maszyna parowa. Są budynki nadszybia, kotłownia czy warsztaty. Co ciekawe, z tego miejsca można zajrzeć w głąb Sztolni Głębokiej Fryderyk. Stacja posiada bezpośrednie połączenie z innymi pogórniczymi zabytkami Stworzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a to stwarza dodatkowo nowe, ciekawe możliwości.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia na terenie Szybu Staszic w Tarnowskich Górach wspólnej instytucji kultury województwa śląskiego i gminy, a teraz przyszedł czas na pierwsze konkrety w tej sprawie.

Gdyby nie pan marszałek Jakub Chełstowski, ta instytucja kultury by nie powstała. Jego decyzja, z jednej strony jako przyszłego organizatora instytucji kultury, a z drugiej reprezentującego właściciela spółki GPW, gdzie cały czas odbywa się produkcja to wielka odwaga. Serdecznie dziękuję, razem będziemy tworzyć Szyb Staszic! – podkreślił burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech

We wtorek, 5 marca, na terenie zabytkowej przestrzeni przy ul. Wodociągowej w Tarnowskich Górach, odbyło się uroczyste podpisanie umowy, na mocy której, formalnie – powstała nowa instytucja kultury. Zgodnie z założeniem, po przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji, obiekt ma wzbogacić lokalną ofertę turystyczną i zostać udostępniony zwiedzającym. Aby proces ruszył, a na terenie zabytku możliwe były jakiekolwiek prace, potrzebne jest jednak odpowiednie finansowanie.

Ponad 3 mln złotych rocznie na zabytek UNESCO

Jeden z 28 artefaktów wpisanych na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdujących się na terenie Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic czeka sporo zmian. Wszystko dzięki zabezpieczeniu środków finansowych na adaptację obiektu. W skali roku to 1,5 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, 1,5 mln zł z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach oraz 200 tys. zł z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Warto dodać, że obecnie, obiekt jest własnością Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które – także w ramach zawartej umowy – zadeklarowało udostępnienie wykorzystywanego do dziś terenu.

Na taką małą instytucję, 3 mln zł „na dzień dobry” to naprawdę dobry zastrzyk gotówki. Oczywiście trzeba przygotować całą dokumentację, popatrzeć od strony technicznej, formalnej. Zbudżetować to i przygotować się na kolejne lata. Zabytki zawsze wymagają dużych inwestycji. Tego się tanio zrobić nie da, ale to miejsce jest tego warte. To będzie niesamowita historia opowiedziana na nowo dla kolejnych pokoleń – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski

Po kompleksowym procesie rewitalizacji, nowa instytucja kultury ma stanowić swego rodzaju dopełnienie tarnogórskiej oferty turystycznej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku cieszących się dużą popularnością Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra, w przestrzeni Szybu Staszic – oprócz zabytkowej infrastruktury naziemnej, zwiedzającym (z zachowaniem wszelkich form bezpieczeństwa) ma zostać udostępniona także podziemna część obiektu, w której, jeszcze do niedawna, pompowana była woda ze studni artezyjskiej.

Stacja Wodociągowa Staszic w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach powstanie nowa turystyczna atrakcja. Poznajcie Szyb Staszic i jego zakamarki

Autor: Urszula Gołkowska

25/02/2024

Szyb Staszic w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Szyb Staszic w Tarnowskich Górach będzie nową atrakcją turystyczną na Śląsku. Ale potrzeba dużo pieniędzy

Autor: Patryk Osadnik

15/06/2023

Kopalnia Dolomitu „Blachówka” w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Mamy swoje „Wielkie Kaniony” w Bytomiu i Tarnowskich Górach. Nie trzeba lecieć do USA

Autor: Patryk Osadnik

23/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon