Przybywa cudzoziemców w firmach Śląska i Zagłębia. Wkrótce może ich być 100 tysięcy

Gdyby założyli własne miasto liczyło by ono więcej mieszkańców niż Mysłowice, Piekary Śląskie, Świętochłowice, czy Siemianowice Śląskie. Niewiele mniej niż Chorzów. Mowa o pracujących w województwie śląskim cudzoziemcach. Najnowsze dane ZUS-u pokazują, że liczba zatrudnionych u nas obcokrajowców stale rośnie. Niebawem może ich być 100 tysięcy.

pixabay.com
Budowa Pracownik

W całej Polsce legalnie i podlegając ubezpieczeniom społecznym pracuje już 1,1 miliona cudzoziemców. Mniej więcej co 11 z nich zatrudniony jest w województwie śląskim. W sumie, na koniec sierpnia liczba pracujących u nas obcokrajowców sięgnęła niemal 95 tys. osób, które przybyły do z blisko 100 krajów świata (czyli ponad połowy oficjalnie istniejących).

Jak informuje ZUS, od maja do sierpnia w naszym regionie liczba cudzoziemców w statystykach Urzędu wzrosła o 1,7 tys. osób sięgając finalnie prawie 94,3 tys. zarejestrowanych. To już niewiele mniej niż liczy sobie Chorzów, a więcej niż liczą sobie takie miasta jak Piekary Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, czy Siemianowice Śląskie. Najwięcej obcokrajowców odnotował oddział ZUS w Chorzowie (ponad 22 tys.). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się oddziały w Częstochowie (16,3 tys.), Rybniku (16,1 tys.) i Zabrzu (niewiele ponad 16 tys.), a stawkę zamykają oddziały w Bielsku-Białej (blisko 14,5 tys.) i Sosnowcu (9,1 tys.).

Jeśli idzie o to, kto w tej statystyce przoduje, to zaskoczenia nie ma. W skali całego kraju składki na ubezpieczenia społeczne odprowadza ponad 747 tys. Ukraińców, z czego 71 tys. w województwie śląskim. Poza nimi najliczniejszą grupą pracowników są obywatele Białorusi i Gruzji, ale wśród cudzoziemców na regionalnym rynku pracy można natknąć się także na przedstawicieli krajów, których odnalezienie na mapie świata wymaga nieco wysiłku.

– Takim przykładem mogą być osoby z obywatelstwem wanuackim, czy pitcairn, czy obywatele Saint Lucia. W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman, czy Burundi. Jednak w tym przypadku mówimy czasem o jednej, czy kilku osobach – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jak podaje Urząd większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali założyli własną firmę, bądź pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W województwie śląskim własną działalność gospodarczą prowadzi ponad 2,3 tys. cudzoziemców.

------------------------------------------------------------

Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Budowa

Może Cię zainteresować:

Wśród cudzoziemców w firmach w województwie śląskim najwięcej jest Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów

Autor: Michał Wroński

16/05/2022

Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS

Może Cię zainteresować:

„Nasza emerytura będzie całkiem zadowalająca”: deklaruje wiceprezes ZUS. Są jednak warunki

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planeta Ziemia

Satelita z Gliwic poleci w kosmos rakietą Elona Muska

Moduł SMR Last Energy

Amerykanie wraz z katowicką spółką chcą rozwijać „mały atom”

Farma wiatrowa Piotrków 01

Obok kopalni staną wiatraki. Transformacja Śląska już trwa

Coca Cola lime po slasku

Widzicie to oko? To wielkie marki puszczają je do was

Katowice Airport

Jest oficjalna decyzja w sprawie lotów z Pyrzowic do Armenii

Poszetka Katowice Joanna Tomasz Godziek

Klasyczna męska elegancja made in Katowice

"Ukraińskie" wyzwania dla Metropolii

6 „ukraińskich" wyzwań dla Metropolii. Jeszcze ich nie widać