Przyjaciele i współpracownicy wspominają Krzysztofa Respondka (1969-2023). "Zawsze kochałeś publiczność, a ona Ciebie"

Krzysztof Respondek zmarł dzisiaj, 22 grudnia 2023 r. Miał zaledwie 54 lata. Śląskiego artystę: aktora, kabareciarza i wokalistę wspominają zdruzgotani jego nagłą śmiercią przyjaciele i współpracownicy.

Krzysztof Respondek

Ta wiadomość spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Krzysztof Respondek zmarł dzisiaj, 22 grudnia 2023 r., na dwa dni przed Wigilią. O jego śmierci poinformował jego wieloletni przyjaciel Krzysztof Hanke: Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł 22 grudnia 2023 r.

Krzysztof Respondek zmarł w szpitalu w Zabrzu

Artysta zmarł nagle. Lekarze z zabrzańskiego szpitala trzy dni walczyli o jego życie. Niestety, nie udało im się uratować Krzysztofa Respondka.

- Znaliśmy się ze 30 lat. W kabarecie Rak występowaliśmy razem od 2000 roku. Jaki był Krzysiek? Zawsze robił wszystko, żeby bawić ludzi. Za to będą go pamiętać, za jego pogodę ducha i radość - mówi załamany śmiercią przyjaciela Krzysztof Hanke.

Jest znana już data pogrzebu artysty: Ogłoszono datę pogrzebu Krzysztofa Respondka. Śląski artysta zmarł 22 grudnia na zawał

Wiadomość o śmierci tak lubianego śląskiego artysty poruszyła wiele osób. Pracownicy chorzowskiego Teatru Rozrywki, gdzie Respondek zaczynał karierę sceniczną po ukończeniu studiów aktorskich napisali na Facebooku: "Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krzysztofa Respondka, wybitnego aktora, kabareciarza, dumnego Ślązaka, ale przede wszystkim naszego kolegi, który w latach 1992-1999 był częścią zespołu Teatru Rozrywki. Jego talent, pasja i niezwykła osobowość pozostawiły niezapomniane ślady w sercach wszystkich, którzy mieli przyjemność z nim współpracować oraz wśród licznych widzów, którzy mogli podziwiać jego niezwykłe kreacje sceniczne. Do naszego teatru powrócił dwa lata temu rolą Gepetta w musicalu "Pinokio. Il Grande Musical".

Wspomnienie o Respondku napisała też na Facebooku reżyserka "Pinokia" Magdalena Piekorz.
"Kiedy myślę o Krzysiu... widzę przede wszystkim Jego piękny, szczery, zawadiacki uśmiech. Miał młodzieńczy urok, radość życia, którą zarażał wszystkich wokół i ogromną pasję tworzenia. Spotkaliśmy podczas realizacji spektaklu ,,Pinokio. Il Grande Musical", w którym wcielił się w postać Gepetta. Jakże się cieszył, że po latach wraca do Teatru Rozrywki, że znów stanie na teatralnej scenie! Nie sądziłam wówczas, że będzie to Jego ostatnia rola. Dopiero co rozmawialiśmy...Martwił się, jak przetrwam pierwsze Boże Narodzenie bez Mamy...Krzysiu, dzisiaj świat znów się zatrzymał. Na tym zdjęciu z naszego spektaklu pokazujesz pajacykowi brzeg. Obyś był po tamtej stronie szczęśliwy! Wierzę, że spotkasz Tam moją Mamę. Że nie będziecie sami w te Święta..."

Rozmowa wideo z Krzysztofem Respondkiem z 2021 r. o jego powrocie do Teatru Rozrywki, dzieciństwie w małym miasteczku, kabarecie i oryginalnym hobby:

"Dusza człowiek. Honorowy Ślązak"

Dziennikarka Agata Młynarska również opublikowała wzruszające słowa: "Poznaliśmy się bliżej podczas pracy na planie programu „Jak oni śpiewają”. Nieoczekiwanie ten skromny gość znany z Kabaretu Rak, podbił serca wszystkich i wygrał! Spotykaliśmy się wiele razy przy okazji różnych koncertów i występów. Dusza człowiek. Honorowy Ślązak. Z trudem zbieram myśli, bo wciąż mam przed oczami jego roześmiane oczy i czarujący uśmiech. Rodzinie składam wyrazy najgłębszego współczucia. Przytulam też ekipę Raków. Krzysia Hanke. Żegnaj Krzysiu. Za wcześnie, za szybko… będzie bardzo smutno bez Ciebie…Dziękuję, że mogłam z Tobą pracować"

Z kolei Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni, pisze na Facebooku: "Nie wiem co napisać. Odszedł Krzysztof Respondek. Przed chwilą rozmawialiśmy w garderobie podczas wspólnego występu w Lidzbarku. Uśmiechnięty, rozśpiewany, rozgadany, pogodny, czuły, dobry człowiek. Nie dociera do mnie ta okropnie tragiczna wiadomość. Wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych w tym trudnym momencie. Bez sensu. Bez sensu."

(Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Koledzy po fachu z Neo-Nówki również są wstrząśnięci nagłą śmiercią Respondka. "Tak pogodnych i szczerych ludzi jest naprawdę niewielu. Smutek i niedowierzanie. To nie tak miało być".

"Zawsze kochałeś publiczność, a ona Ciebie"

Robert Talarczyk, reżyser teatralny i aktor, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach, w swoim wpisie na Facebooku zwraca się bezpośrednio do Respondka:
"Krzysiek, jeszcze trzy dni temu się widzieliśmy. Ty, na scenie, śpiewałeś i opowiadałeś dowcipy, ja po drugiej stronie rampy. Pozdrawiałeś mnie ze sceny. Żartowałeś, że Ci Krzysiek Hanke popsuł karierę, bo zaprosił Cię do kabaretu i już tam zostałeś, a ja jestem dyrektorem teatru i teraz patrzę na Was siedząc na widowni.
Zawsze miałeś poczucie humoru, dystans do siebie i przeogromny talent, którego Ci czasem zazdrościłem, a czasem byłem na Ciebie trochę zły, że nie grasz Hamleta, Kordiana czy Makbeta tylko wybrałeś estradę. A przecież sto lat temu graliśmy u Szajny czy Kutza. Nieważne.
Zawsze kochałeś publiczność a ona Ciebie. I na zawsze zostałeś tym fajnym Krzysiem z Miasteczka Śląskiego z którym razem tłukliśmy się o świcie do Wrocławia na zajęcia z wiersza. Nigdy nie dawałeś nikomu do zrozumienia, że jesteś kim wyjątkowym. A przecież byłeś. No właśnie… Byłeś….Krzysiek, pozdrów Szajnę i Kutza. I zróbcie coś fajnego razem. Najlepiej po śląsku.
Kasiu, trzymaj się."

Szczepan twardoch debata

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch: Śląski biznes powinien wspierać śląską kulturę. Powołajmy nagrodę dla literatów tworzących w języku śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2023

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

Może Cię zainteresować:

Robert Talarczyk o wynikach spisu: "Co mnie obchodzi, kto i jak liczy. Bycie Ślązakiem jest za**biste i już"

Autor: Redakcja

12/04/2023

Pułapki w języku śląskim

Może Cię zainteresować:

Fana, cera i gruba. Śląskie wyrazy, które w innych językach znaczą coś innego, a tłumacze nie lubią tego

Autor: Redakcja

20/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon