Racibórz na zakręcie dziejów. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

To wyjątkowe wideo przedstawia Racibórz u progu II wojny światowej. Powstało w sierpniu 1939 roku. Tuż przed wojennym kataklizmem, który ostatecznie spustoszył to prastare śląskie miasto.

screen YouTube
Racibórz w archiwalnym filmie

Taśma filmowa, która utrwaliła Racibórz na kilkanaście dni przed wybuchem drugiej wojny światowej to niezwykle cenny dokument.

Powstał on z tego samego powodu, dla którego powstał przed wiekami - a może i przed z górą tysiącleciem - raciborski gród. Ponieważ Racibórz leży nad Odrą. Pradawna stolica księstwa raciborskiego jest jednym z najstarszych śląskich miast i jednym z pierwszych ośrodków władzy na Górnym Śląsku. Rządzili Raciborzem piastowscy i przemyślidzcy książęta, rządzili królowie Czech i Prus. II wojna światowa katastrofalnie doświadczyła miasto, w 1945 roku przynosząc Raciborzowi większym kataklizm niż najazd mongolski ponad siedem wieków wcześniej (wtedy Racibórz wyszedł obronną ręką). Ale swój rozwój miasto zawdzięcza rzece Odrze. Tak jak i powstanie tego filmowego dokumentu

Latem 1939 roku dwoje niemieckich kajakarzy wybrało się na spływ Odrą do Szczecina. Po drodze mieli oczywiście Racibórz. Ich rzeczna eskapada była nagrywana i w ten sposób stary Racibórz tuż przed wybuchem wojny trafił na filmową taśmę. Poświęcony Raciborzowi fragment filmu jest krótki, ukazując parę szczegółów miasta i zawierając kilka rodzajowych scen. Ale między innymi taki cenny eksponat, jak uliczna tablica informacyjna z planem miasta oraz fotografiami jego zabudowy. A także idącą na przeciwnym niż bohaterka filmu brzegu Odry kościelną procesję, dzięki której można precyzyjnie określić datę powstania tych wyjątkowych ujęć. Kościół na rynku w Raciborzu ma wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wynika z tego, że ta odpustowa niewątpliwie procesja musiała przechodzić przez Racibórz dokładnie 15 sierpnia 1939.

Dodatkowym walorem filmu jest jego kolor. Kolorowa taśma była w tych czasach droga, więc stosunkowo ekskluzywna.

Warto, by ten krótki dokument obejrzeli nie tylko mieszkańcy i miłośnicy Raciborza (którzy w pewnością rozpoznają na nim niejedno miejsce kręcenia ujęć), ale i wszyscy interesujący się historią Śląska.

Katowice Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice na kolorowym filmie z 1974 roku. Pierwsze lata Spodka w Katowic. Jedna z epok miasta "wiecznie niedokończonego"

Autor: Redakcja

14/06/2022

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice w latach 60. i 70. Miasto w budowie na kolorowych zdjęciach z archiwum architekta Juranda Jareckiego

Autor: Arkadiusz Nauka

21/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przedwojenny Nikiszowiec

Bezcenne ujęcia z Nikiszowca i Brzezin w filmie z 1936 roku

Pyskowice na archiwalnym filmie

Pyskowice na filmie z 1938 r. Cenny dokument i przestroga

Kadr z filmu

Film z czasów Zagłady. Żydzi z gett w Będzinie i Dąbrowie

Jan Kiepura

Jak plutonowy Jan Kiepura został powstańcem śląskim?

Podróż w czasie po przedwojennym województwie śląskim

Gra o Beskidach i miejska: podróż w czasie po woj. śląskim

Katowice w roku 1872

Katowice w roku 1872. Spacer śladem najstarszych zdjęć

Mikołów na starych zdjęciach

Mikołów z kozami na Rynku. Miasto na starych zdjęciach